1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ahilik Kültürü ve Değerlerini Yaşatmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahilik Kültürü ve Değerlerini Yaşatmalıyız

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde şehrimizde çeşitli etkinlikler ve kutlama programları düzenlendi. Ahilik kültürü ve değerleri dile getirilerek, ahilik kurallarının ticari hayatımızdaki yerine dikkat çekildi. Hepimizin bildiği gibi Ahilik, ticari hayatı yönlendiren kültür ve kurum olmanın yanında, özünde vatan ve millet sevgisi vardır. Yani Türk Milleti’ne has sosyo-ekonomik bir sistemdir. İyi ahlakın, doğruluğun, dürüstlüğün, kardeşliğin, yardımseverliğin ve milletini sevme gibi özelliklerin birleşenidir.

Türk tarihinde son bin yılın çok önemli bir kültürü olma özelliğini oluştururken,

Anadolu insanının sahiplenip, yaşatıp bugüne getirdiği bir sistemdir. Aynı zamanda Ahilik insanları kaynaştıran, yaklaştıran ve dost edindiren ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgu olmasından dolayı da dikkat çekicidir. Bütün bu özelliklerinden dolayı da Ahiliğe sahip çıkıp, yaşatarak gelecek nesillere bırakmak zorundayız.

***

Ahilik kültürünün ahlak kurallarını sizlerle paylaşmak istedim. Söz konusu ahlak kurallarına gelince, vatan, millet, devlet, namus, din kavramlarına sahip çıkmalıyız. Milli ve manevi değerleri yaşatmalıyız. Tutumlu olmalıyız. Din ve vicdan özgürlüğüne saygı duymalıyız. Topluma karşı faydalı olmalıyız. Ele aldığımız işi en güzel şekilde yapmalıyız. Çevremizdekilere karşı hoşgörülü ve iyimser olmalıyız. Adil ve merhametli olmalıyız. Emanete sahip çıkmalıyız. Dürüst olmalıyız. Yalan söylememeliyiz. Büyüklerimize saygı, küçüklerimize sevgi ile yaklaşmalıyız. Tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkmalıyız. Toplumda barış, huzur ve güven ortamı oluşturmalıyız. Hukuk kurallarına uymalıyız. Görgü kurallarını yerine getirmeliyiz. Bir olgunluğa ulaştıktan sonra yol gösterici tecrübeye sahip olmaktır. Diğer taraftan işe saygı ve çalışkanlık, yardımlaşma ve haksızlığın cezalandırılması da Ahilik kurumunun temel ilkeleri arasında olup, Ahilik geleneğine göre bir ahinin alnı açık olmalı. Eli açık, cömert, yardımsever olmalı. Sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır. Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı. Gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı. Belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir.

***

Ahiliğin bütün ahlak kuralları ve geleneği bizi biz yapan değerlerden oluşmaktadır. Öyle ise bu değerlere sahip çıkıp, yaşatmalıyız. Sonuçta halkımızın ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir yeri olan Ahilik, sosyal ve ekonomik durumunun ahlakla bütünleşerek yükselmesini hedeflemektedir. Günümüzde bu hedef doğrultusunda hareket etmek, halkımızla birlikte esnaf ve sanatkârlarımıza çok şeyler kazandıracaktır. Birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi anlamında da bizlere çok şeyler katacak olan Ahilik kültürü, toplumsal huzurun ve refahın sağlamasında da önemi inkâr edilemez bir gerçektir. Bugünden itibaren bizi biz yapan değerleri ve bu değerlerden birisi olan Ahilik Kültürü’nü toplumun bütün katmanlarını yaymalıyız. Bu kültürün yayılmasını başarıp, uygularsak kazanlı çıkacak olan yine bizler olacağız. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? Ahilik Kültürü’nü kendi adıyla bütünleştiren Ahi Evran-ı Veli’yi rahmetle anarken, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın haftasını kutluyorum. Hepsine bereketli, hayırlı kazançlar diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.