1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. ‘Ahilik kültürümüzün bir parçası’
‘Ahilik kültürümüzün bir parçası’

‘Ahilik kültürümüzün bir parçası’

Ahiliği hayata içselleştirmek gerektiğini ifade eden Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Ahilik bizim kültürümüzün bir parçası. Ahilik, milli birlik ve beraberlik ruhunu beraberinde getirir" dedi.

A+A-

Ahiliği hayata içselleştirmek gerektiğini ifade eden Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Ahilik bizim kültürümüzün bir parçası. Ahilik, milli birlik ve beraberlik ruhunu beraberinde getirir. Ahilik; dayanışmayı, yardımlaşmayı ve ahlakı felsefe edinmiştir” dedi.

 

Mehmet Günnar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı öncülüğünde uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’nin açılı gerçekleşti. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekilleri Leyla Şahin Usta ve Ziya Altunyaldız, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, rektörler ile çok sayıda esnaf ve öğrenci katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren başkan karabacak, bizler sahip olduğumuz tarihin, coğrafyanın, inancın ve geleneğin yüklediği bilinçle bu organizasyonu yapmayı kendimize borç bildik. Bizim insanımız komşusu açken kendisi tok yatmaz. Siftah yapmayan esnaf varsa gelen müşterisini ona yönlendirir. Müşterisini misafir olarak görür. Hileli mal satmaz, sattırmaz. İşte bu değerlerimizi tekrar gündeme getirmek, tartışmak, günümüze uyarlamak, nasıl yaygınlaştırabileceğimizi ele almak istiyoruz. Bu zirvenin çıkış noktası bu ihtiyaç ve yaklaşımdır. Dünden aldığımız miras hem aynı cesametiyle durmakta hem de günden güne kıymet kazanmakta” dedi.

Dayanışma ve yardımlaşma

“Ahilik bizim kültürümüzün bir parçasıdır” sözleriyle konuşmaya başlayan Bakan Yardımcısı Turagay ise, “Ahiliği sadece bir meslek örgütüyle sınırlandırılmış olmaması gerekir. Ahilik, bir insan bilimi. Ahiliği hayatımızda içselleştirmemiz gerekiyor. Ahilik, milli birlik ve beraberlik ruhunu beraberinde getirir. Ahilik; dayanışmayı, yardımlaşmayı ve ahlakı felsefe edinmiştir. Ahilik, ‘ben değil biz’ diyor. Medeniyetin mirası, kültürlerin başkenti olan Konya’da bulunmaktan mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Etkinliğin adı çok önemli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ni Konya’ya layık görmesinin onurlandırdığını ifade eden Vali Toprak da, “Selçuklu Devletine 212 yıl başkentlik yapmış Konya’da böylesine önemli bir etkinliğin düzenlenmesi anlamlı. Ahilik felsefesinin tohumları Konya’dan atıldı. Bu da Konya’ya ve ahilik anlayışına ayrı bir önem kazandırıyor. Etkinliğin adı da çok önemli. Tam manasıyla ahilik düsturlarına ihtiyacımızın olduğu bir dönemde çok yerinde bir etkinlik. Ahiliğin ilkelerini hayatımıza nakşetmemiz gerekir. Ahilik, imanın amele dönüşmüş halidir. Ahiliğin ruhani ve dünyevi boyutları var. Ahiliği sadece esnaflara atfetmek de doğru değil. Ahilik, bütün insanlığın her alanında uygulaması gereken özellikleri içeriyor. Ayrıca 70’den fazla iş kolundan fuara ulusal katılım var” ifadelerini kullandı.

ahilik-kulturumuzun-bir-parcasi’-(14).jpg

Konya ahiliğin merkezi

Konya’nın ahiliğin merkezi olduğunu söyleyen Başkan Altay ise şu şekilde konuştu, “Konya, tarımın ve sanayinin başkenti. Selçuklu devletine başkentlik yapmış Konya, Ahiliğin başlangıç yeridir. Bugün Konya’nın sokak ve caddelerinde bu kültürün devam ettiğini görüyoruz. Fuar ve zirveden çıkan sonuç hayırlar getirsin.”

AK Parti Konya Milletvekilleri Usta ve Altunyaldız, ahiliğin anlam ve öneminden bahsederek, ahiliğin her alanda yaşaması ve yaşatılması gerektiğini ifade ettiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.