1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ahilik Kültürünü Yaşatmak Zorundayız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahilik Kültürünü Yaşatmak Zorundayız

A+A-

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği’nin Ahilik Haftası kutlama programına katılmıştım. Ahilik kültürü üzerine konuşmacıların mesajları anlamlı ve yerindiydi.
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Bekir Duvarcı açılış konuşmasında
“Ahilik, ülke kaynaklarını en gerçekçi ve insancıl biçimde harekete geçiren, adil ve hak üzere bir gelir dağılımını sağlayan, sosyal dayanışma, barış ve kardeşlik oluşturan, milli bütünlüğün ekonomik temellerini kuran, dengeli, verimli, ekonomik sosyal bir modeldir” diyor. Duvarcı, aslında günümüzde ekonomi ve ticari hayatta Ahilik kültürüne ne kadar çok ihtiyacımız olduğunun altını çiziyor. KSO Meclis Başkanı Tahir Şahin’de, “Ahiliği özlüyoruz. Hiçbir Ahi kardeşinin malına göz dikmez. Bu kültürü yaşamak ve yaşatmak zorundayız.” Şahin, haksız rekabet sorununun çözümünde Ahi sisteminin önemli bir katkı vereceğini bizlere hatırlatıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’ de, “Ahilik Teşkilatının temeli bu bölgede atılmıştır. Yaşatılmaya çalışılıyor. Yerel yönetimler olarak esnafımıza katkılar vermeye çalışıyoruz. Ahiliğin gereklerini yaşatmalıyız.”
Akyürek, yaşatılmaya çalışılan Ahilik teşkilatının bölgemizde atıldığını ve ahiliğin gereklerini yaşatmak zorunda olduğumuzu dile getiriyor. CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven ise, “Ahilik iyilik, güzellik üzerine kurulmuştur. Sanat ve meslek alanıyla birlikte ahlaki anlamda da yetiştirmeyi ve gelişmeyi sağlamıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu dar boğazda Ahilik Sistemi bizi çözüme götürür.” Güven, ülkemizin içinde bulunduğu bu dönemde Ahilik sistemiyle hareket edilmesiyle çözümsüz hiçbir sorunun kalmayacağını belirtti.
***
AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez de, “Ahilik geleneğinin birçoğunu kaybetmişiz. Ancak, Tüketici Hakları Yasası gibi çıkardığımız yasalarla Ahilik Kültürünü yaşatıyoruz. Ahilik, esnaf ve sanatkârların ve sanayicinin temelden yetiştiği bir ocaktır.”
Üzülmez, ahiliğin yaşatılmasının hayati bir önemi olduğunu, bunun yanında Tüketici Haklarının temelini de Ahilik Kültürünün oluşturduğunu söylüyor. Konya Valisi Muammer Erol da, “Burada gördüğümüz tabloda, milletimizin gönlünün genişliğini, helal kazanma ve kanaat sınırlarının içerisinde ömrünü geçirme konusundaki şevkini ve gayretini bir kez daha ortaya koydu. Bu milletin çimentosudur. Bu millete helal kazanma aşkı ve esnafında da kanaat ve sebat ve gayret olduğu sürece epeyce mesafe alırız.” Vali Erol, Ahiliğin milletimizin özü olduğunu, onun ilkelerinden taviz verilmediği ve yaşatıldığı sürece kalkınma ve uygar milletler seviyesine ulaşmada epey yol alınabilineceğine dikkat çekti.
Ahiliğin kurucusu ve temellerini atan Ahi Evran halkın ekonomik durumunu iyileştirmek, meslek sahibi olmasını sağlamakla birlikte din sömürüsünden kurtarmak için hayatının sonuna kadar çalışmıştır. Üstün beceresi, ahlaki sağlamlığı ve hakseverliği ile büyük bir ün ve saygı toplamıştır. Kurduğu teşkilatın Başkanı ve Ahi Babası olmuştur. Ahilik Sistemi bir tarikat değil, mesleki bir yapıdır.
***
Bu sistem, gereğince sahip çıkılmazsa da günümüze kadar önemi bir kat daha artarak gelmiştir. Bugüne kadar ahilik kültürünü yeterince koruyamadığımız da bir gerçektir.
Ahilik sisteminde benim dikkatimi çekenleri sizlerle paylaşmaktan geçemedim. Bunlar; üretimde standartlara uymayan düşük kaliteli mal ve hizmet üreten esnafa çeşitli cezalar verilmesi, rekabetçi bir yapıya kavuşmak, piyasada sürekli kalmayı sağlamak için malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamaktır. Türk insanının yapısına uygun olan Ahilik, milli bir kuruluş olarak ortaya çıkarken, tüketicinin korunmasıyla birlikte Türklerin Anadolu’da kök salarak tutunmasında önemli ve etkin bir rol oynamıştır. Günümüzün zor koşullarında esnaf ve sanatkârlarımız bazı sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlar çözülmeyecek ve aşılmayacak sorunlar değildir. Çözüm Ahilik Sistemi ve onun getirdiği ilkeler yeterli olacağı gibi, hükümetinde esnaf ve sanatkârımızı her alanda desteklemesi şarttır. Bizlerin de Ahilik Sisteminin ticari hayatımızdaki olumlu katkılarını tekrar ele alarak gelecek kuşaklara aktarılması da görevimiz olmalıdır. Öyle ise bu kültürü yaşatan ve yaşatan olacak esnaf ve sanatkârımızı sahiplenerek desteklemeliyiz. Ne dersiniz? Zor olmasa gerek! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.