1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ahilik Kültürünü Yaşatmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahilik Kültürünü Yaşatmalıyız

A+A-

Temeli 12. yüzyılda Kırşehir’de Ahi Evran tarafından atılan ve günümüze kadar gelen Ahilik Kültürünün esnaf ve sanatkârımızın ticari hayatında önemli bir yeri var.

Ahilik, aynı zamanda sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, ticari hayatta bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve ahlaki değerlerden ödün verilmeyen bir düzeni Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür.

Aynı zamanda sosyal ve ekonomik yönden işleyen siyasal, askeri ve kültürel yönleri bulunan bir düzendir.

Ahilik düzeninde benim dikkatimi çeken önemli birkaç konuyu sizlerle paylaşmak isterim.

Bunları sıralarsak; standartlara uymayan düşük kaliteli mal ve hizmet üreten esnafa çeşitli cezalar verilmesi, rekabetçi bir yapıya kavuşmak, piyasa da sürekli kalmayı sağlamak için malların kalitesini korumak, üretimi ihtiyaca göre ayarlamak, sanatkârda sanat ahlakını yerleştirmek ve korumak, Türk halkını ekonomik yönden bağımsız hale getirmekle birlikte ihtiyaç sahibi olanlara her alanda yardım etmek, ülkeye yapılacak olan yabancı saldırılarda devletin silahlı kuvvetlerinin yanında savaşarak Türklük ve milliyetçilik şuurunu, sanatta, edebiyatta, müzikte, gelenek ve göreneklerde milli heyecanı oluşturup, ayakta tutmak gibi birçok misyonu taşımaktadır. Türk insanının yapısına uygun olan Ahilik, milli bir kuruluş olarak ortaya çıkarken, tüketicinin korunmasıyla birlikte Türklerin Anadolu’da kök salarak tutunmasında önemli ve etkin bir rol oynamıştır.

&&&

Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB) konferans salonunda gerçekleşen kutlama töreninde, günün anlamı üzereni konuşan KONESOB Başkanı Bekir Duvarcı, “Ahilik sanat, ahlak, karşılıklı yardımlaşma, dayanışma ve konuk severliğin bir ifadesidir. Ahi, helalinden kazanan, yerinde harcayan, ölçü-tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten, kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olan, ahlakı ana sermaye edinip akıl yolunda yürüyen kişidir. Bizim bütün çabamız, Ahilik geleneğine bağlı kalarak, üreterek, daima iyiye, güzele ve gelişmiş ülkeler seviyesine, esnafımızı, güzel yurdumuz Türkiye’yi, Türk insanını ulaştırmaktır” diyor!

Yüzyıllar önce güzelliklerle, sevgiyle, kardeşlikle, birlik ve beraberlik içinde yaşanmış Ahilik sistemine, prensiplerine bugün de kendilerinin sahip çıktığını ifade eden Duvarcı, ahilik kültüründe, helal kazancın, ahlakın, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın önemli bir unsur olduğuna dikkat çekerken, günümüzde bu değerlerin yaşatılması ve geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

&&&

Ahi kuruluşları çevresel ve toplumsal karakterini korumuş, üretici ve tüketici ilişkisi ve bağlarını en iyi biçimde düzenlemeyi kendilerine amaç edinmişlerdi.

Ahiliğin kurucusu ve temellerini atan Ahi Evran, halkın ekonomik durumunu iyileştirmek, meslek sahibi olmasını sağlamakla birlikte din sömürüsünden kurtarmak için çalışmıştır.

Üstün beceresi, ahlaki sağlamlığı ve hakseverliği ile büyük bir ün ve saygı toplamıştır. Kurduğu teşkilatın başkanı ve Ahi Babası olmuştur.

Bu düzen günümüzde önemi bir kat daha artarak gelmiştir.

Bizlerle birlikte esnaf ve sanatkârlarımıza düşen görevde bu geleneği yaşatıp, geliştirip gelecek kuşaklara aktarmaktır.   

Tüketici ile birebir iletişimde olan esnaf ve sanatkarlarımızın ekonomik faaliyetlerinde, müşteri ilişkileri ve memnuniyetinde bazı sorunlar yaşanmaktadır. Ancak bu sorunlar çözülmeyecek ve aşılmayacak sorunlar değildir.

Ahilik Düzeni ve onun getirdiği ilkeler sorunların çözümünde yeterli olacağı gibi, hükümetin de zor durumda olan esnaf ve sanatkârımızı her alanda desteklemesi şarttır.

Bunun yanında Ahilik düzeninin ticari hayatımızdaki olumlu katkılarını tekrar ele alarak gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Ahilik toparlayan bir düzen olduğu gibi, aynı zamanda toplumdaki bütün insanları kaynaştıran ve bütünleştirendir.

 Öyle ise bu kültürü yaşatan ve yaşatan olacak esnaf ve sanatkârımızı sahiplenerek desteklemeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.