Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahmak Kapitalizm

A+A-

İktisat fakültesinde öğrenci olduğum yıllarda, kütüphanemize gelen yabancı dergiler ilgimi çekerdi. Anlamaya çalıştığım İngilizce iş, ekonomi dergilerinde “Uyuyan Dev” konulu birkaç makale okumuştum.

*

İngiltere’ye ilk gittiğim yıllarda, İngiliz iş, ekonomi dünyasının gündemi “uyuyan dev uyanıyor mu?”, “uyuyan dev ne zaman uyanacak?” gibi sorular ile açılan heyecanlı ve biraz da keyifli yorumlar ile doluydu. Fakültede işlediğimiz “iktisadi düşünceler tarihi” ve “iktisadi modeller” gibi dersler geldi aklıma.

*

Kapitalizmin yatağı İngiltere, yıkılan komünizmi devam ettiren devin yuvasına çomak sokuyor ve ardından dev uyanır mı, uyanacak mı, uyanınca ne olacak diye heyecan yapıyordu.

*

Zaman içerisinde dev uyandı, henüz gözlerini ovuştururken, uyanık kapitalistler, eti sütü olmasa da devden yararlanma yollarını aradılar. Milyarlık nüfusu ile yarı aç yarı tok yaşayan Çinlilerin ucuz emek gücünü, kaynaklarını daha fazla kâr etmek için kullanmak üzere Çin’e yatırım yapma yarışına girdiler.

*

Çin’de fabrikalar kurmakla yetinmediler, fabrikalarını Çin’e taşıdılar, kendi ülkelerini sanayisizleştirdiler. Fakir Çinlileri ucuz işçi yaptılar, ucuza mal ettikleri ürünleri tüm dünyaya sattılar. Daha çok kâr ettiler. Zenginliklerine zenginlik kattılar.

*

Bu arada dev artık uyanmıştı, geneşti, kendine geldi. Çinli işçilerin, ustaların çocukları da gözlerini açtı. Mesleki eğitime önem verdiler. Çocuklar teknisyen oldu, mühendis oldu, icatçı oldu, yönetici oldu, girişimci oldu, işadamı oldu…

*

Çinliler, açgözlü ve açıkgözlü kapitalistlerin Çin’deki yatırımlarından ettiği yüksek kârlardaki payını talep etmek için yabancıların yaptığı yatırımlar ile övünmeyi bırakıp, kendi yatırımlarını yapmaya başladı.

*

Uyanan dev ayağa kalkmış, yürümeye başlamıştı. Çin, kendi yatırımları ile fabrikaları ile işi öğrendiği yabancı yatırımcılara rakip olmaya başladı... Uyanık kapitalistler için kolay edilen bol kârlar zorlaşmıştı artık. Artık, Çin de üretimin sağladığı kârdan payını almanın tadını almıştı. Zenginleşmeye de başladı. 

*

Zenginleşirken, yürümek ile yetinmedi koşmaya da başladı Çin ve kendi teknolojisini geliştirmeye başladı. Çin, kendisini uyandıranların pazarlarını istila etmeye başladı, kârın çoğunu almaya başladı. Böyle giderse?

*

Kârları azalan ve korkuları çoğalan açgözlü ve açıkgözlü kapitalistler, uyandırdıkları devi nasıl durduracaklarını düşünüyor şimdi? Savaşla mı, fitne ve fesatla mı? Nasıl?

*

Kapitalizmin nasıl vahşi olduğunu öğrendik de bu kadar ahmak olacağını hiç düşünmemiştim. Peki biz neresindeyiz o vahşetin ve bu ahmaklığın? Selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.