1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Ahmet Davutoğlu, "Konya Vuslat şehri"
Ahmet Davutoğlu, "Konya Vuslat şehri"

Ahmet Davutoğlu, "Konya Vuslat şehri"

Eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Konya'nın Vuslat şehri olduğunu belirterek, manevi bir miras olduğunu söyledi.

A+A-

 Konyalı Sanayici ve İş Adamları Derneği'nce (KONSİAD) düzenlenen "Konya Tanıtım Günleri" Yenikapı Fuar Alanı'nda başladı.

Eski başbakanlardan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, etkinlik vesilesiyle Konyalıların, İstanbul'da yaşayan hemşehrileriyle kavuştuklarını belirterek, bunun hazırlanmasında emeği geçen KONSİAD'a ve Konyalı iş adamlarına teşekkür etti.

Konya'nın tanıtılmaya ihtiyacı olmayan bir şehir olduğunu belirten Davutoğlu, "Hz. Mevlâna'nın irfanıyla dünyada tanınmış, Selçuklu devlet geleneğimizde bu topraklara mühür vurmuş bir şehir tanıtımdan daha çok başka şehirlere öncülük eder ve işte böyle bir cihan baş şehrinde, eğer bir faaliyet yapılmış ise ben ona tanıtımdan daha çok 'Vuslat' şehri diyorum çünkü bu ilk başkentimiz Konya'nın cihan başkentimiz İstanbul'la, Hz. Mevlâna'nın Hz. Ebu Eyyübel Ensari ile, Alaaddin-i Keykubat'ın Kanuni Sultan Süleyman ve Sultan Fatih ile vuslatıdır." dedi.

Konya'nın önemli bir merkez şehri olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Merkez şehir, Anadolu'da, Rumeli'de ve dahi Afrika işlerinde Hz. Mevlana ve Mevlevihaneler ile nasıl kültürümüzü yaymışsa, geçmişte yaydığı kültürün bugünkü muhafızı ve bekçisi aziz Konya'mızdır. Konya, bir altyapı hazırlamıştır. Selçuklu asırlarıyla İstanbul'un fethinin alt yapısı, Konya'da hazırlanmıştır. Eğer Konya Haçlılara direnmemiş olsaydı, eğer Konya bütün o güzel hasletleriyle bu topraklara mührünü vurmamış olmasaydı İstanbul'un fethi de mümkün olmazdı. Hem manevi geçmişimiz, hikmetimiz, irfanımız, devlet geleneğimiz, hem de bu toprakları bir tahıl ambarı olarak da besleyen ziraatımız, sanayimiz, İpek Yolu'nun merkez şehri olarak ulaşımımız, Anadolu'yu bizim yurdumuz yapmıştır. Bilinsin ki Konya dimdik ayaktayken, bu topraklara ve bu ülkeye kimse tuzak kuramaz, hiç kimse Konya'nın oluşturduğu manevi mirası dağıtarak Türkiye üzerinde hesap yapamaz."

Davutoğlu, Konyalıların bir ortamda sahip oldukları ahlakla kendilerini belli ettiklerini vurgulayarak, "Konyalı ilmiyle, vazifesiyle, dava bilinciyle yürüyen bir vakardır. Konyalıyı hiçbir yerde ve hiçbir zaman inanmadığı değerleri savunurken göremezsiniz ve Konyalıyı hiçbir yerde ve hiçbir zaman vakarından taviz verir bir şekilde göremeyecek ve tanıyamayacaksınız. Bugün burada hemşehrilerimin yüzündeki muhabbeti gördüğüm zaman Türkiye'nin her sıkıntısının aşılmasında, yine en büyük sığınağımızın Konya olduğunu görmekten büyük bir onur duydum." ifadelerini kullandı.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.