1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Aileler İçin Evde Oyunlar
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Aileler İçin Evde Oyunlar

A+A-

Kovid-19 salgını nedeniyle Konya’da da dışarıya fazla çıkamıyoruz. Şimdi tüm günü evde geçiren ailelerin çocuklarıyla aktiviteler yapmasının zamanı... Eğlence için tek seçeneğiniz telefon, tablet ya da televizyon değil. Evde oynanabilecek oyunları sizler için araştırdım.

Kelime üretme (Scrabble)

Scrabble, aile bireyleri ve dostların hep birlikte keyifli vakit geçirebileceği harika bir oyun. Oyuncular, harf torbasından çektikleri harf taşlarıyla kelimeler üreterek puan topluyor. Oyun sonunda en fazla puan alan kişi oyunun galibi olur. Kelime dağarcığınızı zenginleştiren bu oyun her yaş grubu için ideal bir beyin jimnastiğidir.

Birbirini tanıma oyunu

Birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak bazı sorular belirleyin ve bir kağıda yazın. ‘En sevdiğin renk, yemek, şarkı nedir?’, ‘Yarın farklı bir ülkede uyanabilecek olsan nerede uyanmak isterdin?’, ‘Nelerden korkarsın?’ gibi... Herkes diğerleri hakkında olan tahminlerini kimseye göstermeden bir kağıda yazsın ve sonra okusun.

Jenga

Çoluk çocuk oynanabilecek oyunların olmazsa olmazlarından biri de Jenga (Kule Oyunu). Tahta bloklardan oluşan kuleden herkes bir blok çeker ve kulenin üzerine yerleştirir. Tabii kuleyi devirmeden! Sakın unutmayın, en önemli kural herkesin dokunduğu bloğu çekmek zorunda olması.

Evet-hayır

Oyunculardan biri soru soran, diğeri de cevap veren kişi olur. Burada önemli olan, sorulara “Evet” ya da “Hayır” cevabını vermemek. Örneğin; “Okula gidiyor musun?” sorusuna “Evet” yanıtını veren yanar. Onun yerine “Gidiyorum” demelidir. Bu oyun çocukların daha dikkatli olma ve hızlı düşünme yetisini geliştirir.

Tabu

Tabu, iki takıma ayrılmış oyuncularla oynanan, pratik zekayı ve kelime haznesini geliştirmeye, zenginleştirmeye yarayan harika bir kelime oyunu. Bu oyunu kazanmak için, kartta çıkan kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan, takım arkadaşlarınıza, belirlenen sınırlı süre içerisinde anlatmanız gerekiyor.

İsim-şehir-hayvan

Her oyuncu kağıt üzerine yan yana; isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, ülke, sanatçı yazar ve her bir bölümü çizgiyle ayırır. Bir kişi içinden harfleri sayarken diğer bir oyuncu onu durdurur ve hangi harfte kaldıysa o harfi söyler. O harf ile başlayan kelimeler 1 dakika içinde bulunmaya çalışılır. Süre uzarsa ilk bitiren “Bitti” dedikten sonra 10’a kadar sayar. Her cevap için 10 puan verilir. Birden fazla kişi aynı cevabı verdiyse o cevap için her birine 5 puan yazılır. Onuncu turda puanlar hesaplanır ve kazanan belli olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.