1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Akören ve Hadim Seçimden Memnun
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akören ve Hadim Seçimden Memnun

A+A-

Taşra ziyaretlerimize geçen hafta Akören ve Hadim’le devam ettik. Halk sohbetlerimizin ardından bir araya geldiğimiz Akören Belediye Başkanı Ekrem Tulukçu ile hizmetlerin yanı sıra yerel ve genel siyaset üzerine sohbet ettik. İlçe halkının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgi ve itimadında bir eksilme olmadığına işaret eden Tulukçu “Biz ilçe olarak referandumu baz aldık ve belirlediğimiz hedefi tutturduk. Yeni seçim sistemi seçmene tercihinde daha rahat davranma imkânı tanıyor. Bunun da sandığa genel bir yansıması oldu” diyor.

Konya’da Karadeniz

turu yapmak!

Alan, Avdan Pınarcık köyleri üzerinden Torosların gerdanı Mavi Boğaz Kanyonundan geçerek önce Bozkır ardından Hadim’e ulaştık. Issız olduğu kadar sıcak, tenhalığı kadar bereketli dağlar adeta bambaşka, bilinmeyen bir Konya’dır. Bir ucu Beyşehir Gölü’ne uzanan su kanalının Belkuyu-Balıklava arasında bentler yapılarak balıkçılığa uygun hale getirilmesi, şelale akıntıları oluşturularak raftinge açılması, kanyon kenarına yürüyüş yolu, piknik alanları yapılması Konya için olduğu kadara ülke turizmine de ciddi katkılar sağlayacaktır. Bu harika rotada yolculuk yapanların,“Konya’da mıyım, Karadeniz’de miyim?”diye kendisine sorması mümkündür. Hükümetin büyük yatırımlarından biri olan Mavi Tünel işte bu bölgede uygulanan bir projedir. Barajlar ve tüneller bölgesine dönüşen bu coğrafyada şantiyelerde iş makinelerinin hareketliliği dikkat çekiyor.

Cumhur İttifakı’nı

ilk yapan ilçe

Hadim’de ilk durağımız Hadimi Hazretlerinin Türbesi oluyor. Gönül dostu Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu’nun makamı hiç boş kalmıyor. Sohbetin sonuna varmak mümkün değil; köylerle, muhtarlarla kurduğu çalışma sisteminden, halkın belediye ve hükümet icraatlarından memnun olması için gösterdikleri gayretlerden bahsederken; “Halkın dünyadan haberi var, olayları inceliyor, irdeliyor, değerlendiriyor. Sevdiğine sahip çıkıyor. Biz Cumhur İttifakı’nı önceden yapan bir ilçeyiz. Bölgemizde daha önce MHP’li kardeşlerimiz çalışmalarımızı takdir ederek bize destek olmuşlardı” diyor. Eğiste Deresi meşhurdur. Dar ve virajlarla dolu yol önce dereye kadar iner, sonra da aynı şekilde zikzaklar çizerek zirveye tırmanırdı. Çok kazaların olduğu, araçların motor patlattığı, hayatların yitirildiği bir yoldur. Tepesi kartal yuvası kadar yüksek olan derenin bir yanında viyadük direkleri yükselirken diğer yanında ise Eğiste Barajı boy veriyor. Viyadük tamamlandığında Eğiste Deresi “korku deresi” olmaktan çıkıp keyifli, manzaralı bir yol halini alacak.

Helvacızade’de

dostlar buluşması

Merhum Veyis Ersöz’ün cenazesinde karşılaştığımız İşadamı, Helvacızade Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’le “En kısa zamanda bir dost meclisinde bir araya gelmek üzere” sözleşmiştik. Buluşmayı cumartesi gerçekleştirdik. Fabrikanın huzur veren bahçesinde Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Gazeteci Yazar İhsan Kayseri ve İsmail Desteli’nin de katılımıyla son derece hoş ve verimli zaman geçirdik. 127 yıllık ticari geçmişe sahip Helvacızade bugün Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından bir olmanın yanında ihracata olan katkısı, ABD’ye kadar ulaşan ticari ağıyla dikkat çekiyor. İhsan Kayseri adeta Konya’nın hafızası mesabesindedir, enteresan bilgiler paylaştı. İsmail Detseli yöresel kültüre hâkim bir isimdir, eski Konya’nın yaşam tarzından ilginç örnekler sundu. Tahir Bey’in İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilk tanışma yılları ilginçanekdotlar taşıyordu. Sohbetin lezzetiyle ayrılırken, Yenigün Gazetesi Sahibi dostumuz Mustafa Arslan “Bir gün de biz de buluşalım” diyerek ev sahipliğine talip oldu. 

100 günlük

Eylem planı

Türkiye, seçim öncesi verilen vaatlere ve seçimden sonra unutulan sözlere çok alışkın bir ülkedir! Merhum Süleyman Demirel, 1980 sonrası süreçte “Bana 500 gün verin Türkiye’yi düzlüğe çıkarayım” şeklindeki vaadiyle koalisyonlar devrinin kapısını aralamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  yeni sistemin ilk seçimini kazandıktan sonra geçen hafta her Bakanlığın 100 günlük eylem planını açıkladı. Heyecan uyandıran başlıkların, maddelerin bulunduğu takvimin halk arasında olumlu karşılandığını söyleyebiliriz. Hayırlı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.