1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akvaryum Bakımı Nasıl Yapılmalı?

A+A-

Biz insanoğlu evlerimizde farklı cins ve türdeki hayvanları beslemeyi severiz. Onları kimi zaman bir arkadaş kimi zaman da bir dost olarak görürüz. Kimimizin bir kedisi vardır, kimimizin köpeği, kuşu ya da balığı… Ben de evde olduğumuz şu günlerde akvaryum balıklarımla daha çok vakit geçiriyorum. Dolayısıyla bu yazımda akvaryum ve balıkların bakımlarıyla ilgili bilgiler vermek istedim. Gelin birlikte bakalım…

Kısmi su değişimi akvaryumdaki su kalitesini bozar. Su hazırlayıcı maddelerin eklenmesinden sonra bakteri kültürü eklemek için bir süre geçmesi gerekir. Bu süre markalara göre değişir. Dikkate alınmazsa kültürün etkisi azalır. Sıcaklığı sabit tuttuğu söylenen çoğu ısıtıcı akvaryumu gereksiz derecede ısıtır. Ayarlanabilir ısıtıcılarla beyaz benek gibi hastalıkların tedavisi de mümkün. Balık satın alırken, o gün gelmiş balıkları almamaya özen gösterin. Kargo ile gelen balık aşırı derecede yıpranır. Akvaryuma eklenecek tuz iyotsuz olmalı. Kalın Tuz adıyla satılan tuzlar iyotsuz olur. Her akvaryum sahibinin küçük de olsa kullanıma hazır yedek bir akvaryumu olmalı. Yaralı veya hasta balıkların tedavileri ve yeni alınan balıkların karantina süreci için bu akvaryum kullanılır.

***

Akvaryumdan dışarı atlayan bir balık, iyi gözükse bile tekrar akvaryuma salınmamalı. En iyi halde bile, derisini kaplayan koruyucu tabaka zarar görür. Balık bir süre tedavi tankına alınmalı. Akvaryum alırken, yapılacak harcamalar önceden hesaplanmalı. Akvaryum fiyatları dikkatlice incelenmeli. Filtrasyon sisteminden kesinlikle taviz verilmemeli. Gerekirse daha küçük ancak filtrasyonu ideal bir akvaryum seçilmeli. Su kalitesinin kritik olduğu dönemlerde yeni yemler denemeyin. Balıkların bir seferde yutabilecekleri ve alışık oldukları yemleri tercih edin. Önce odanın ışığını açın, birkaç dakika sonra da akvaryumun ışığını... Kaparken de tam tersini yapmalısınız. Akvaryum içinde bir iş yaparken ısıtıcının ve diğer tüm elektrikli cihazların fişini çekin, aksilik bir kez olur ama telafisi olmaz. Akvaryumu birine emanet ederken, yem miktarını ifade etmek için bir ölçek kullanın. Aksi halde akvaryumunuz mutlaka aşırı yemlenir. Canlı yemleri ilk öğün olarak verirseniz diğer öğünlerde verilen yemler yenilmeyebilir. En az sevilen yemleri ilk öğünde verin. Pul yemler her boyda balığın yem yiyebilmesi için ideal.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.