1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Akyürek’in 14 Yılı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akyürek’in 14 Yılı

A+A-

Aktif siyasete Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından Fazilet Partisi Konya İl Başkanı olarak giren, AK Parti’nin kuruluşundan sonra da 2004 seçimlerinde Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Tahir Akyürek, 2019 seçimlerine 10 ay kala “14 yıllık icraat dönemini” anlattığı bir toplantı düzenledi.

Üç hizmet dönemini kapsayan sunumu nedeniyle Tahir beyin kürsüde uzun süre kalması icap etti. Tüm İlçe Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri Ak Parti İlçe Teşkilat Başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri gibi geniş katılımlı toplantının sürprizi ise yapımına başlanan dört yeni altgeçidin temel atma töreni odu.

Salonlarda, şehir meydanlarında temel atma törenlerini gördükçe iç geçirmemek elde değil. Düşünün; Selçuk Üniversitesi Kampüsü temel atma törenine gidiyoruz. Konya ardımızda kalmış, iki yanımız bomboş arazilerle dolu, başka bir şehre gider gibi yol alıyoruz. Törenden sonra bir arkadaşımız eleştirisini dönemin Rektörü Halil Cin’e ayaküstü ifade ediyor;

“Efendim, burası ‘İtin öldüğü yer’ deyimine çok uygun düşmüş. Şehre çok uzak, daha yakın bir yerde yapsaydınız olmaz mıydı?” Halil beyin cevabı bugünleri işaret ediyordu;

“Konya hızla büyüyecek, şehir bu tarafa doğru genişleyecek. Yakın gelecekte buralar şehir içinde kaldığında insanlar, ‘kampüs biraz daha dışarı yapılsaydı’ diyecekler.”

Ya da, Özalkent konutları… Çevresi bomboş arazi olan konutların ilk harcını el arabasıyla taşıyıp kürekle temele koyduktan sonra herkeste şehre dönme telaşı başlamıştı. Biz de Latif Başaşçı ağabeylerin aracıyla dönebilmiştik mesela. Şimdi ana törenler ayağınıza çamur değmeden miting meydanlarında, otel salonlarında yapılıyor.

***

Toplantıya dönelim. 14 yıllık icraatı tek tek ele alacak değiliz. Zira Tahir bey göreve geldikten sonra oluşturduğu teamül üzere toplantı televizyonda canlı olarak yayınlandı, haberlerde detaylıca yer aldı. Biz dikkatimizi çeken birkaç konuya değinelim.

Birincisi, 40-50 dakikalık bekleme sürecindeki müzik seçimini rahatsız edici bulduğumuzu söylemeliyiz. Beyinlere balyoz gibi vuran müzik yerine, ruh taşıyan, estetik bir seçim yapılabilirdi.

Başkan sözlerine, “Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Hamdolsun, Konya olarak bu sedayı hep birlikte bırakıyoruz” diyerek başladı. Seçim takvimine göre bırakmaya, hesap vermeye, veda etmeye daha neredeyse 10 ay vardı. Bu sözler Yeni Haber’de Hayrettin Atak’ın da yazdığı gibi ‘veda konuşması’ gibiydi neredeyse. Önceleri konuşma aralarına espriler sıkıştırmayı ihmal etmeyen Başkanın bu defa sunum metnine bağlı kalması da dikkat çekti. Ancak yarım olan hizmetler için kullandığı, “Bir kaç yılda tamamlarız” gibi sözlerini de ‘Yeniden görev istemek’ şeklinde yorumlamak mümkün.

Başkan sözlerinin başında toplu ulaşım konusuna yer verip tramvay ve otobüslere yapılan yatırımları, alt-üst geçitlerdeki gelişmeleri, yeni cadde düzenlemelerini anlattı. Toplu ulaşım araçlarına olan ilginin azalmasına vurgu yapıp insanların otomobil tercih ettiğini, bunun da trafik yoğunluğuna yol açtığını söyledi. Başkanın bu konuda muzdarip olduğu anlaşılıyordu. Zaten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Konya mitinginde de ‘Konya’nın trafiğindeki keşmekeşliğe’ vurgu yapmıştı.

İhtiyaç hâsıl olursa sonraki yazılarımızda bu konuyu derinlemesine ele alırız.

***

Konya’da güzel hizmetler de oldu tabii ki. Yıllarını stadyumlarda geçirmiş biri olarak, Konya’nın Avrupa standartlarında bir stada kavuşmasından büyük keyif aldık mesela. Bu vesileyle Konya Milli Takım şehri de oldu. Bununla kalmayıp 2024 Avrupa Şampiyonası için çeyrek final şehirlerinden biri olarak gösterildi. Bedesten çarşısının tarihi dokuya uygun olarak restore edilmesi, tarihi eserlerin bakım ve onarımına verilen katkıları da güzellikler arasında sayabiliriz.

Bu arada, ‘İslam Düşünce Atlası’ ismine muhalefetimizi de belirtelim. ‘Düşünce’ kelimesinin farklı anlamları sebebiyle, ‘İslam Fikir Atlası’ ismi daha uygun olurdu, diye düşünüyoruz.

Tahir bey 2004’de yola çıkarken seçim kampanyasında ‘Avrupalı Konyaspor’ sözü vermiş, takımın yaşadığı sıkıntılı bazı dönemlerde de verdiği bu sözü tutmak bir yana, takımı sahipsiz bırakmakla eleştirilmişti. 2019 yaklaşırken Başkanın sözü gerçek oldu, yeşil beyazlılar üst üste iki defa Avrupa Liginde oynadı. Üstelik Türkiye Kupası Şampiyonu oldu, Süper Kupayı müzesine götürdü. Fakat hikmetini sormayalım; Tahir beyin 14 yıl muhasebesinde Konyaspor yer almadı.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun salonda olmayışı dikkatimizi çekti. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Ankara’dan ayağının tozuyla dönüp, yarısında da olsa toplantıya yetişti. Altay’ın ‘çantasında nelerle döndüğünü’ merak etmeye hakkımız var, diye düşünüyoruz.

Bu program bir erken bir veda mıydı, yoksa dördüncü dönem için göreve talip olmak mıydı, zamanla göreceğiz. ‘Olanda hayır vardır’ diyerek, yapılan ve yapılamayan hizmetler için teşekkür ediyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.