1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Algılama ve Yetenek
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Algılama ve Yetenek

A+A-

Sporu özellikle futbolun güzel ve heyecanlı olmasını sağlayan oyunculardır. Bu oyuncular özel yetenek dediğimiz ve seçilmiş olarak futbola kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yetenek vasıflarını sınıflandırırsak iki şekilde düşünebiliriz.

Yetenek seçimi

Yetenekli oyuncu seçimi

Futbol da bu kriterlere uygun olarak teknik becerisi ve motorik becerisi yüksek sporcuyu seçmek kulüp ve kulüp altyapıları olarak marifet değildir. Çünkü bu işi yapan ve bu işe biraz ilgili herkes yapabilir. Sporcuda aranması ve düşünülmesi gereken kriter, İyi top süren, İyi pas veren, İyi çalım atan, Topa iyi vuran, Sürati olan, kuvvetli olan ve dayanıklı olan çocuk olması ana vurgudur. Bu özelliklere sahip sporcuları seçmek kolaydır, çünkü bu sporcuların durumu Ortada ve görünürdür. Esas olan bu tarz işlerle uğraşanların marifeti yetenekli olacak çocuğu/sporcuyu seçmesi bulmasıdır. Yetenek dediğimiz şey verilen görevi ve komutu en iyi şekilde yerine getirmek, bir işi yapabilme düzeyi demektir. Yetenekli sporcuya eğitim verilmesi basittir belki ama önemli olan doğru eğitim verilip doğruyu anlatmak gerekir. Yoksa yeteneklide olsa doğru pozisyon almayan sporcular bile günümüzde mevcut. Buda futbolun ne kadar ilerleyip ilerlemediği başarılı olup olmadığı görmekteyiz. Bir işi iyi yapıp yapmadığı ile ilgili yeteneklerde sporcunun ‘’Yeti’leri’’ iyi olmalıdır. Yetiler geliştikçe amaçladığın ve yapmak istediklerini yapabilme düzeyinde gereken özellikler yani yetenekler muhakkak oluşur. Önemli olan sporcunun yeteneğini en iyi, en ideal ve en ekonomik şekilde kullanmayı sağlamalı ve bunu aşama, aşama "beceri" ile tamamlayıp sağlamalıdır. Kısaca ve özellikle altyapılarda oyuncu adayı seçimi için yetenekli ve beceri düzeyi yüksek çocukları seçmek marifet değil, onları doğru yetiştirmeliyiz. Esas olan marifetli ve yetenekli gördüğümüz çocukları bulmak ve seçebilmektedir. Altyapılarda başlangıç eğitiminde sporcu/futbolcu adaylarının kendi yaş gruplarında yeteneğin yanında yetileri de önemlidir.

Ayırt etmek gerekirse 

-Sporcunun sahada yönleri ve yanları yetisi,

-Sporcunun sahada kendini konumlandırması ve ona göre komutları algılama yetisi,

-Uygulama da kullandığı nesneyi hissetme yetisi,

-İşitsel, görsel uyaranları doğru, zamanında ve çabuk anlama yetisi gibi

futbol altyapıların da ve futbol okullarında süreç ilerledikçe özellikle kendi yaş gruplarında koordinatif yetenekleri ve teknik becerileri olan sporcuların bu algılama ve yetiler, yetenekli sporcular seçimi için temel seçim ölçütleri olmalıdır. Algılama ve yetileri zayıf olan sporcular belli bir süreçte ve zamanda kişisel özellikleri dolayısıyla yeteneği ve becerisi bize yüksek gelebilir. Böyle durumlar da ister istemez aldatıcı ve yanıltıcı olduğu gibi yanlış sonuçlar doğurabilir. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.