1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Alım Gücü Düşüyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Alım Gücü Düşüyor

A+A-

Son günlerde yaşanan siyasi gerginlik ve döviz kurlarındaki artış birçok olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Bu olumsuzluklar öncelikle mutfak masraflarımızı aşağı çekerken, alım gücümüz de düşüyor. Asgari ücretli ile işçi emeklisinin satın alma gücü önemli miktarda geriledi. Böyle giderse de gerilemeye devam edecek gibi görünüyor.
Tüketici Hakları Derneği tarafından yapılan araştırma da, gıdada yaşanan enflasyon gözler önüne seriliyor. Araştırmaya göre, bu yılın ocak ayında 32 gıda ürünün tamamının fiyatı geçen yılın Ocak ayına göre arttı. Patates yüzde 215’lik artışla fiyatı en fazla yükselen ürün oldu. Geçen yılın Ocak ayında 0.91 liradan satılan patatesin kilogramı bu yılın ocak ayında 2.87 liraya çıktı. Patatesi takip eden sivri biber yüzde 38.61, tahin yüzde 37.17, dolmalık biber yüzde 33. 3 artmıştır. Sebzenin dışındaki diğer gıda ürünleri de bir artış var. Neticede bu artışlar insanların mutfak masraflarını kısmasına neden oluyor.

2013 Ocak ayında 773 lira olan asgari ücret, bu yılın ocak ayında 846 liraya çıktı. İşçi emeklisinin ücreti de 922 liradan 990 liraya yükseldi. Hem asgari ücretlinin hem de işçi emeklisinin maaşlarında yaşanan artışa rağmen, alım gücünün oldukça hızlı bir şekilde düştüğü görülüyor. Sonuçta artan maaşlar hızla eriyor. Gelirle giderimiz dengeli değil, hep gelecek aya borçlanarak giriyoruz. Eğer gereken yapılmazsa alım gücü düşüşü hızlanmaya devam edecektir. Bu da ekonomiyi olumsuz anlamda etkileyecek, piyasalarda bir daralma yaşanacaktır.

Yoksulluk sınırındaki artışta dikkat çekici. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ocak 2014 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 892 TL olarak hesaplandı. Yoksulluk sınırındaki artış yüzde 2,13 oldu. Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan yoksulluk sınırı araştırmasında göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 892 TL olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin kimseden yardım almadan insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşaması için ifade edilen refah sınırı ise 3 bin 814 liraya yükseldi. Ocak ayında refah sınırındaki artış ise yüzde 3,04’ü buldu. Böylece memurun ailesi için yapmak zorunda olduğu harcamaların tutarı son bir ayda 112 lira arttı. Ortalama ücretle geçinen bir memurun gıda ve kira harcamaları, maaşının yüzde 69’unu oluşturuyor ise geçinebilene aşk olsun.
Hele bir de asgari ücretle yaşamaya çalışanlar ne yapacak doğrusu merak ediyorum.
Peki, gelirimizle giderimizi karşılamayacak durumda isek, yeni bizlere bir görev düşüyor.
O da kemer sıkmaya devam etmek. Daha ne kadar kemer sıkmaya devam edeceğiz bilinmiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.