1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Allah’a Güvenmek
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah’a Güvenmek

A+A-

Allah'a güvenen huzur içinde yaşar, huzur içinde ölür.İnançlı insanın özelliklerinden biri de yaptığı ve yapacağı işlerde Allah’a güvenmesidir. Şuurlu bir Müslüman, gücü oranında elinden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra sonucu ve başarıyı Allah’a bırakır.Peki, Allah'a güvenmek ne demektir? Bir amaca  ulaşmak için gerekli olan her türlü önlemi alarak, elinden gelen tüm gayreti gösterdikten sonra kalben Allah’a bağlanıp ona güvenmek, sonucu Allahtan beklemek demektir.Çünkü Allah’ın destek ve yardımı olmadan hiç bir şeyin gerçekleşmeyeceğini bilir. 

***

Her şeyin sahibi olan Allah’a dua ederek, ona güvenir. Gerçek anlamda tevekkül güzel bir davranıştır. Cenab-ı Allah Müslümanlara tevekkülü emretmiş, tevekkül edenleri sevdiğini belirtmiştir.Konu ile ilgili ayetlerden bazıları şunlardır;

"İnananlar yalnız Allah’a güvensinler"(Ali İmran)"Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever."(Ali İmran)"Allah’a inanıyor ve teslim olmuşsanız, ona güvenin"(Yunus suresi)Sevgili Peygamberimiz, yaşadığı dönemde, devesini başıboş bırakıp, tevekkül ettiğini söyleyen bir kişiye şu sözlerle uyarmıştır;“Önce deveni bağla, sonra Allah’a tevekkül et. (Tirmizi)

***

“Doğru olmayan tevekkül anlayışı ise insanın çalışmayı bırakıp, tembellik ederek, kendisinin yapması gereken işleri Allah’a havale etmesidir. Bu anlayış doğru değildir."Biz, her insanın sorumluluğunu kendisine verdik.(Bir de) kıyamet günü onun önüne (dünyada tüm yaptıklarının) apaçık yazıldığı bir kitap çıkarırız." (isra13)Her insan yaşam süresi içinde bir iş tutmak, para kazanmak, kendi geçimini sağlamak zorundadır.

***

Belli bir yaş düzeyine gelen hiçbir insanın bir başka insan üzerinde “asalak” olarak yaşama hakkı yoktur.Tembellik, cahillik yada başka kusurlar yüzünden bunu başaramayanlar, dostları için bir utanç kaynağı olurlar, ayıplanırlar, aşağılanırlar.Bu durum karşısında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy der ki;“Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası, dostunun yüz karası, düşmanının maskarası."Allah’a güvenen bir kimse, huzur ve güven içinde olur. Olaylar karşısında sabır, dayanıklılık kazanarak ümitsizliğe düşmez. Çünkü o kişi elinden geleni yapmış, sonucu Allah’a bırakmıştır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.