1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Alt Yapı Eğitimi
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Alt Yapı Eğitimi

A+A-

Futbolda Altyapı denen olgu; spora dair yapılması / kazanılacak ve öğrenilecek ve futbol adına olması gereken olgudur/ önceldir. Futbolla dolu Yaşam sürecimizdeki herhangi bir anda sahip olunan mevcut tüm bilgi, beceri ve duyguların temelleri ve bu gelişimleri alt yapı eğitimi alarak yapılmasıdır. ‘’Futbol görsel bir şovdur.’’

Örnek vermek gerekirse algılama yeteneği ve yeterliliğinin önceliği; sporcu/ futbolcu adayını teorik, beceri ve uygulamasını zamanında kararlı ve istikrarlı olarak öğrenmek olgusunu aşılamak gerekmektedir. Kısaca futbolda alt yapının amacı; sonradan yaşanan ve yaşanacak saha içi ve saha dışında ki durumlarının ön koşulu olarak eğitim alarak yerine getireceği yerdir.

Futbolda alt yapı geleceğin yıldız adaylarının doğru antrenör ve doğru eğitimle “her şeye küçük yaşta başlamanın” ne kadar önemli olduğunun merkezidir.

Spora ve özellikle futbola “küçük yaşta başlama/başlatma” önemli bir olgudur. Daha da önemlisi altyapı kavram ve sürecini tüm spor faaliyetleriyle uğraşan ve bu sayede para kazanan kulüplere ve alt yapılara anlatılması gerekmektedir. Kısaca alt yapının amacı ve hedefi düzey ve içerik olarak anlatılmalıdır.

Futbol biliyoruz ki eskiden mahalle aralarında oynanan bir oyundu. Ama günümüz futbolunda her şey maddiyata ve şöhrete dönüştü. Aileler çocuklarında biraz yetenek gördüğü anda yaptıkları ilk iş en yakınlarında isim yapmış kulüp, kulüp alt yapılarına ya da futbol okulu dediğimiz okullara yöneliyorlar. Ama unuttukları bir şey var ki kendilerine göre yetenekli gördükleri çocuklarını, kulüp altyapı idarecileri kendi bazında ya da futbol okulları bazında yetenekli görünüyorlar mı? Aileler bunu da düşünmesi gerekirken maalesef ki devam etsin futbolcu olacak mantığıyla hareket ediyorlar. Unutmasınlar ki futbol altyapısı için  içerik olarak ve seviye olarak doğru yerdemiyiz diye kendilerine sormaları gerekmektedir. ‘’Her sporcu futbolcu olacak diye’’ bir kaide dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Sonuç olarak futbol nasıl ki hayatımızın bir parçası ise ‘’futbol da altyapının ” önemi sportif başarıda kendin olarak hazır hissediyorsan bunu iyi eğitim alarak ve doğru antrenör’ le çalışarak başarılı olduğu görmen gerekmektedir.

2018-2019 futbol sezonunda süper amatör gurubunda mücadele edecek olan Y.Doğanhisar Bld. spor ve Gölyazı Bld. spora başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.