Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Altına Dikkat

A+A-

Dünyanın değerli madenleri içinde yerini alan altın, her şartta bir gücü temsil ediyor.
Her zaman geçerli bir akçe olma özelliğini koruyan altın, vazgeçilmez bir yatırım aracı. İnsanların ve ülkelerin altın stoku da ekonomik gücü gösteriyor. Yatırımcısına kazanç sağlaması nedeniyle oldukça fazla talep görüyor. Bunun yanında yatırım aracı olmanın dışında, bayanların vazgeçemediği aksesuar ürünlerinin de başında geliyor.
Her zaman ön planda olan altın, her çağda ve günümüzde ilgi olma özelliğini koruyor.
Hatta altın ticareti ve kuyumculuk hep zirve mesleklerden olmuştur.
Günümüzde de bu özelliğini halen korurken, gün geçtikçe potansiyeli yükseliyor.
Gelelim asıl konuya, son günlerde altına yapılan yatırım ve ilgi artarken, beraberinde de birçok sorun yaşanıyor. Bu sorunları yaşamamak için tedbiri elden bırakmamak gerekir.
Peki, altın alırken ya da yatırım yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?
Bu konuda görüştüğüm Altınkaynak Kuyumculuk ve Mücevherat Konya Müdürü Satılmış Kozan’ın tavsiyelerini sizlere aktarmak istedim.
&&&
Satılmış Kozan, “Altını kurumsal bir firmadan veya tanıdığınız kuyumcudan veya güven duyduğunuz bir kuyumcudan alınız. Takı olarak altın alırken TSE belgesi olmasına dikkat ediniz. Alacağınız altının üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız. Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız. Altın satın alırken, altının özelliklerinin yazılığı olduğu sertifikasını isteyiniz. Aldığınız altına ait iade, değişim ve garanti şartları hakkında mutlaka bilgi alınız. Altın fiyatları uluslararası piyasalara göre belirlendiğinden aşırı indirim yapılması söz konusu değildir. Bu hususu göz önüne alarak yanıltıcı indirim oranlarına dikkat ediniz. Takı şeklindeki altınlarda takının modeline ve üretici firmaya göre işçiliği değişmektedir. Eğer merak ediyorsanız, ürünü almadan önce işçiliği hakkında mutlaka bilgi alınız. Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız, Cumhuriyet altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih ediniz. Bilezikte alsanız, alım satım arasındaki fark kadar az da olsa bir zararınız olacaktır. Cumhuriyet altını alırken de; altının baskısının net olmasına, eğer kulpsuz ise,renginin kızıla yakın olmasına dikkat ediniz. Cumhuriyet altınlarının tarihinin yeni veya eski olması psikolojik bir konudur. Gramları tam olması koşuluyla eski tarihli altın almanın bir sakıncası olmaz. Osmanlı altınlarını (son altı padişahın altınlarının alım satımı serbesttir. Sultan Aziz, Sultan mecid, Sultan Murad, Sultan Hamid, Sultan Reşat, Sultan Vahid) alırken daha dikkatli olmanız gerekir. Bu altınlar en az 80-100 yıl öncesinde tedavüle çıktıklarından, günümüze kadar değişmiş ve şuanda birçoğu kulplu halde bulunur. Bu nedenle kulpsuz olanları daha değerlidir. Bu altınları alırken gramının tam olmasına, kenar çizgilerinin net olmasına, yeniden kenar açılmamış olmasına ön ve arka yüzünün net ve yıpranmamış olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Altının sahtesinin sizin tarafınızdan anlaşılması oldukça zordur. Ancak sahte altını bilinçli ve tecrübeli kuyumcular tespit edebilir. Altının sahtesini anlayamadığınız için, marka olan, tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumculardan alışveriş yapmak ilk önceliğiniz olmalıdır” diyor. Kozan, bizlere haklı olarak uyarılarda bulunuyor.
Umarım bu uyarılar sizlere faydalı olur.
&&&
Gelelim altın yatırımına bu daha önemli bir konudur. Yatırım amaçlı alınan altın belki uzun vadede size bir kazanç sağlayabilir.
Günümüzün piyasa şartlarında altın fiyatlarının inişi ve yükselişi altın yatırımlarında sizlere bir kazanç getirmeyebilir.
Onun içinde yatırım konusunda acil davranılmamalı iyici araştırıp hareket etmeliyiz. Zamanda altına yatırım yapmak gerekirken, bu işi bilen anlayan altıncı, kuyumcu vs. kişilerden ve kurumlardan yardım alınabilir. Böylelikle altın yatırımlarınızı daha sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz. Diğer önemli bir konuda bankaların altın işine girmesi.
Bu konuda birçok şey konuşuluyor. İnsanların kafası karışıyor. Burada yapılmaması gereken de bu işin iyice araştırılmasıdır. Bir konuda yeterli bilgi sahibi değilsek mutlaka o işi erbabına sormamızda büyük yarar vardır. Sonuçta uzun vadede altın yatırımından da kar elde bilirsiniz. Kısa vade de değil. Umarım altın alımı ve yatırımı konusunda sizlere faydalı olabilmişimdir.
Son olarak söyleyebileceğim tek şey şudur. İster zevki ve takı amaçlı, isterse yatırım amaçlı altın alıyorsanız iyice düşünüp ona göre davranmalısınız. Acil işin faturasının acısı sonradan gelir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.