1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Altyapılar Kulüplerimizin Temel Taşıdır
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Altyapılar Kulüplerimizin Temel Taşıdır

A+A-

Ülke futbolundaki başarısızlık, sporcu eğitimi ve yetişmesi olarak ta eksiklerimiz halen devam ediyor.

Altyapılara dönüp baktınız mı? Oralarda ne yapılıyor, nasıl bir çalışma içerisindeler, Ekipmanlar tamam mı, Sporcu yetiştirmeyi nasıl yapıyoruz, doğru eğitimi ne kadar veriyoruz, yoksa sahaya çık oynamı diyoruz. En üst tabakadan en alt tabakaya kadar sorduğumuz zaman, maalesef anlatmaya bile gerek kalmıyor her şey ortada açık ve net görünüyor. Yeterli değiliz!

Neden mi? Eğiticileri iyi seçmediğimizden, eğiticinin de kendini sürekli yenilemediğinden kaynaklanıyor. Kendimizi Avrupa ile kıyaslama yapıldığında sportif başarımızın yok denilebilecek kadar az olduğu, istikrarlı olunmadığı göze çarpıyor. Günlük gelen başarılarla övünüyoruz, devamlılığımız yok.

Sporcu eğitimi olarak baktığımız zaman da Avrupa’nın gerisinde kalıyoruz.

Ne yapılmalı,Ne yapmalıyız?

Bu işin temeli altyapılara tercih edilen eğiticilerin ne kadar doğru olduğudur. Eğitici sahaya çıktığında beden dili olarak duruşunu sergilemeli, saha içerisinde de donanımlı olduğunu göstermeli ve geleceğin yıldız adaylarınafutbolun temel bilgilerini doğru, bilinçli, anlaşılır bir şekilde anlatmalı, sporcu ise sahaya çıktığı zaman ne yaptığını bilmesi gerekir.

Ülke futbolumuzda sayıları parmakla gösterilecek donanımlı, başarılı Antrenör/Antrenörler az sayıdadır. Baktığımız zaman dünya çapında isim yapmış kulüplerin başlarında bile göremiyoruz. Ülkemizde sayısını bile bilmediğimiz çok sayıda Antrenörlerimiz var, kaç kişiden ne kadar verim alıyoruz, kaç kişi verimli, kaç kişi işini doğru ve iyi yapıyor bunlara bakmalıyız.Eğiticiler futbol terimlerini kademe, kademe anlaşılır şekilde anlatmalı, uygulatmalı.

Kısacası FUTBOL kelimesi yazıldığı gibi kolay okunur,

Ama okunduğu gibi kolay oynanmaz.

Futbolun yazıldığı gibi basit olmadığını, içerisine girildiğinde ne kadar emek sarf edilebileceğini sporcuya anlatılmalı ve iyi bir dinleyici olmayı, gözlemleyici olmayı, yapılan tekrarlarla birlikte uygulama aşamasına gelince de sporcudan dönütü doğru yapmasını istemeliyiz. Antrenmana ve eğiticisine tüm dikkatini veren sporcu her daim başarılı olur ve kendini geliştirir.

Futbol tüm dünyanın keyifle izlediği ortak değer ve görsel şovdur. Futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülke olarak ta işin ciddiyetinde olmalıyız.

Unutulmamalıdır ki;

Altyapılar kulüplerimizin yarınlardaki temel taşlarıdır. 

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.