1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. ALTYAPILARDA EĞİTİMİN VE EĞİTİCİNİN ÖNEMİ
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

ALTYAPILARDA EĞİTİMİN VE EĞİTİCİNİN ÖNEMİ

A+A-

Alt yapılarda temel teknik, beceri denilen olgu futbolda top ile birlikte teknik ve beceri seviyesinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Yapılması gereken daha öncelerden bahsettiğim ve dikkat edilmesi gereken konu olan, idarecilerin kulüp alt yapılarında ve futbol okulu dediğimiz yerlerde antrenörün belirli bir özelliğinin olup olmaması konusunda araştırmasını yapıp, seçimini doğru yapması gerekmektedir. Alt yapılarda antrenörlük yapmak isteyenlerin öncelikle hangi amaç ve beklenti içinde olduğu bilinmesi gerekiyor, yani hiçbir zaman beklenti ve amacı olmamalı. Örnek gösterirsek, şan, şöhret, gaye, statü ve güç peşinde olanlar tercih edilmemelidir. Bu düşünceye sahip kişiler sporculara zarar verebilir. Zaten bu düşünceye sahip kişiler genelde mutsuz ve agresif olabilirler mesela egolu, benlik duygusuna sahip, sürekli ön planda olma, reklam peşinde olma, öne çıkma ve önemli kişi olma beklentisi olma çünkü bu düşünceye sahip kişiler sosyal kişilik dediğimiz eğitici vasfını yerine getiremezler ve iyi bir altyapı antrenörü olamazlar. Bu tür düşünen antrenörler yetiştirme, üretme ve emek dediğimiz yoğun çalışma gibi düşünce ve kaygıları da asla olmaz. Yapılması gereken idareciler olarak antrenörünü seçerken kulüp altyapıları, futbol okulları, okul ve hayat biçimi olarak görmeyen sporcuları amaç değil araç gibi düşünüyorsa bunları bu tür yerlerde bulundurmamaları gerekir, çünkü bakış açıları çocuk ve genç gözüyle dünyaya bakma özelliklerinden yoksun olurlar.

-Altyapılarda eğitim veren antrenörün bir diğer düşüncesi en kısa zamanda üst yapılara (kategorilere) çıkmak için altyapıları birer geçiş olarak düşmeleri, elbette ki kendilerine hedef belirleyecekler, ama buda demektir ki o an bulundukları yerde yani küçük yaş gurupların da  doğru yapılmadığı için, kendilerine ve mesleklerine saygı duymuyor görüntüsü çiziyorlar. Bu da futbolun gelişimi açısından olumlu değildir. Donanımı olmayan, yaptığı işi görmezden gelen ve üstelik anlayış olarak farklı olan antrenörler kulüp altyapılarında ve futbol okullarında yer almamalıdırlar. Çünkü kendi egoları yüzünden ve davranışları yüzünden buralara gelen sporcu adaylarına yanlış örnek teşkil etmekle kalmayıp doğruyu vermezler. Eğitim alamayan sporcularda ciddiyetten uzak bir görüntü çizdiği gibi futbolun gerektirdiği teknik konularda da yeterince bilgi sahibi olamazlar. Türk futbolu neden geriye gidiyor bu yüzden ve gelişmede sağlanamıyor, zarar veriyor.

Antrenör sahada duruşunu her daim sergilemeli sporcusuna vereceğini/verdiğini bilmeli, işin hakkını layıkıyla vermeli ve geri bildirim aldığında ise, yapmış olduğu işin doğru olduğunun farkında olmalıdır. Aksi takdirde futbolu ve eğitimi yukarılara çekemeyiz. Altyapıların amacı futbola dair nelerin ne zaman öğretileceği ve öğrenilebileceği ile ilgili süreçtir, bunun içinse çocukların yani sporcuların gelişim sürecindeki ‘kritik dönemleri’ iyi şekilde değerlendirmeleri gerekir. Sonuç olarak her zaman olduğu gibi burada görev antrenöre düşüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.