1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ‘Amacımız daha kaliteli üniversite
‘Amacımız daha kaliteli üniversite

‘Amacımız daha kaliteli üniversite

‘Amacımız daha kaliteli üniversite

A+A-

Üniversite olarak 10’uncu yılı geride bıraktıklarını ifade eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, amaçlarının üniversitelerini Necmettin Erbakan’ın adına yakışır, Türkiye’de ve dünyada bilinen kaliteli bir üniversite haline getirmek olduğunu dile getirdi.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, 2020 yılı çalışmalarını değerlendirmek ve gelecek döneme ilişkin projeleri paylaşmak üzere ‘Basın Buluşması’ programı düzenledi. NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Prof. Dr. Zorlu’nun yanı sıra rektör yardımcıları Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar, Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, Prof. Dr. Oğuz Doğan ve Genel Sekreter Ecevit Öksüz ile gazeteciler katıldı. Konuşmasında üniversitenin 10’uncu yılını kutladıklarını ifade eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, amaçlarının üniversitelerini Necmettin Erbakan’ın adına yakışır, Türkiye’de ve dünyada bilinen kaliteli bir üniversite haline getirmek olduğunu dile getirdi. Pandemi döneminde de ciddi işler yaptıklarına değinen Zorlu, “Dinamik, yenilikçi, her türlü çılgın fikre açık bir yönetim anlayışına sahibiz. 40 bine yakın bir öğrenciye doğru gidiyoruz. İdealimiz 40 bini geçmemek. Pandemi döneminde öğrenci ve akademisyenlerimiz ciddi başarılara imza attılar. TEKNOFEST’e 14 takımla katıldık ve 3.’lük elde ettik.  OTDÜ’nün düzenlemiş olduğu Dikey Kalkan İnsansız Hava Aracı yarışması finaline kalan 16 takım arasında birincilik ve üçüncülüğü aldık” dedi.

94 bin 840 canlı ders

Uzaktan eğitim kararıyla birlikte bir hafta içerisinde senkron eğitime geçtiklerinin altını çizen Zorlu, “4 online yazar çalıştayı yaptık. 3 adet uluslararası workshop, 2 adet uluslararası online sergi gerçekleştirdik. 2020’de 84 bin 376 kişi katılımı ile 364 webinar gerçekleştirdik. Online olarak 397 saat canlı yayın yaptık. 11 bin 268 saat Yotube’de bunlar izlendi. Uzaktan eğitim başka bir pencere açtı bize. Rakamlara baktığımızda; 3 milyonun üzerinde kullanıcı ile 94 bin 840 canlı ders işlediğimizi görüyoruz. Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında canlı ders yayınına başlayan ilk devlet üniversitelerinden ve uzaktan eğitimi canlı yürüten sayılı üniversitelerden biri olarak; dijitalleşen dünyaya daha iyi adapte olmak için bir taraftan web sitemizi yeniledik, bir taraftan da uzaktan eğitimle ilgili alt yapımızı güçlendirdik. Pandeminin ilk döneminde sanal sınıflarla ilgili hizmet satın almıştık, ikinci dönem itibari ile sanal sınıfları oluşturacak programla kendi yazılımımızı geliştirdik. Tüm öğretim elemanlarımızla ‘Eğitimde Dijitalleşme’ eğitimi aldık” diye konuştu.

100’e yakın eser

‘Akademik başarılarımızla gurur duyuyoruz’ diyen Prof. Dr. Cem Zorlu, “URAP’a göre genel sıralamada 10, devlet üniversiteleri sıralamasında 8 sıra birden yükseldik. 2000 yılından sonra kurulmuş 95 üniversite içinde 4 sıra yükselerek 9.’luğa yerleştik. Web of Science’a (WOS) göre de 217 üniversite arasında geçen yıla göre yaklaşık 25 sıra birden yükselerek 33. sırada, TÜBİTAK Ulakbim kapsamında TR DİZİN’de yer alan bin 857 yayın sayısıyla 217 üniversite arasında 48’inci sırada yer aldık. Bir diğer önemli gelişme de üniversitemizin tercih edilirliğindeki yükseliş. Bu anlamda üniversitemizi ilk sırada tercih edenleri incelediğimizde 2018’den 2019’a yüzde 17, 2019’dan 2020’ye ise yüzde 25’lik bir artış söz konusu. Üniversitemizi dünya çapında tanınır hale getirmek istiyoruz. Bugün itibari ile bin 621 olan uluslararası öğrenci sayımızı 2025 yılına kadar iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu rakam, toplam öğrenci sayımızın yüzde 10’una tekabül edecek. Yayıncılıkta da ciddi adımlar attık. NEÜ Yayınevini aktif olarak faaliyete geçirdik. Akademik dergi sayımızı 7’den 14’e çıkardık. 10 yıllık tüm dergi arşivimizi açık erişime kazandırdık. Yıl içerisinde 23 tane kitap bastık. Böylece 100’e yakın eseri sunduk” ifadelerini kullandı.

112 öğrenciye burs

Yükseköğretimde markalaşmak için çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Zorlu şunları kaydetti: “Doktora programlarında zorunlu olan yabancı dili, yüksek lisans yapmak isteyen araştırmacılar için de zorunlu kıldık. Yabancı dilde eğitim veren 5 program daha açarak toplamda 13 programa ulaştık. Aliya İzzetbegoviç’in söylemleri üzerine önümüzdeki yıl üzere eleştirel düşünce tarihi ve bilim felsefesi tarihi derslerimiz olacak. 2019’da 112 öğrenciye burs verdik. Bu yıl pandemi olmasına rağmen bu bursu devam ettirdik ve sayıyı artıracağız. Bu sene merkezi kütüphanemizin temelini atıyoruz. Üniversite sanayi işbirliklerine çok önem veriyoruz. Önceki dönemlerde 5 firma ile anlaşmamız vardı, 2020 yılında bu sayıyı 15’e çıkardık. İçerisinde yer aldığımız araştırma geliştirme projeleri ile ekonomiye doğrudan ve dolaylı olarak toplam 22 milyon lira katkı sağlıyoruz. Bunun yanı sıra şehrimize büyükşehir belediyesi ile birlikte balon turizmi getiriyoruz. Üniversitemiz ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında ilk kez gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, üniversitemiz bünyesinde Türk Patent ve Marka Kurumu Bilgi ve Doküman Birimi’ni kurduk. Konya’da Sıfır Atık Belgesi alan ilk kamu üniversitesi olduk.”

Covid-19 polikliniği

Konuşmasının son bölümünde sağlık alanında yapılan çalışmalara da değinen Zorlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Diğer polikliniklerden uzak bir mekânda Covid-19 polikliniği oluşturduk. 185 servis ve 25 yoğun bakım olmak üzere toplam 210 yatağımızı Covid vakalarına tahsis ettik, 2020 sonu itibari ile hazırladığımız immün plazma ise 3 bin 899 adet. 4 ameliyathanemizi izole ederek sadece Covid-19’lu hastalara hizmet verecek şekilde tahsis ettik. Diş hekimliği fakültemizi yılın ortalarında yeni binasına taşıdık. Pandemiye uygun olarak hastayı fakültede daha az tutacak, hızlı ve güvenilir tedavi yöntemleri gerçekleştirdik. Bunlardan biri uzaktan görüntülü diş muayenesi diğeri de birbirinden bağımsız, kapalı kabinli 113 adet diş tedavi ünitesi. Fakültemiz 2020 yılında toplam 87 bin 610 fiziki, 5 bin 263 de görüntülü muayene gerçekleştirdi. Nitelikli hizmetlerine vatandaşımızın ulaşabilmesi noktasında sorumluluklarını yerine getiren diş hekimi kardeşlerimizi de tebrik ediyorum.”

Basın buluşması, Rektör Zorlu’nun gazetecilerden gelen soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.