1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Amerika-Türkiye Savaşı Ekonomi Cephesinde
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika-Türkiye Savaşı Ekonomi Cephesinde

A+A-

Yıllardır anarşiyi ve terörü besleyerek sadece Türkiye’de değil Ortadoğu’da huzur bozan ve on binlerce insanın hayatını kaybetmesine, yuvaların yıkılmasına sebep olan Amerika, el altından sürdürdüğü bu faaliyetlerinde Türkiye’ye karşı son yıllardaetkin olamayınca düşmanlığını açığa vurmaya, resmileştirmeye başladı. Sözde Papaz, gerçekte ise CIA ajanı olduğu iddia edilen Andrew Craig Brunson’un tutuklanmasıyla endişeye kapılan ve adamını bir an önce Türk adaletinin elinden almayan çalışan Amerikan yönetimi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında aldığı mal varlıklarını dondurma kararıyla nasıl bir haleti ruhiye içinde bulunduğunu göstermiş oldu. Kendisini ‘dünyanın efendisi’ olarak gören ‘uzak denizlerin köksüz ülkesi’İslam ülkeleriyle birlikte, Amerika’ya tepki duyan bazı Hıristiyan ülkelerin de Türkiye etrafında toplanıyor olmasından büyük endişe duyuyor. Türkiye ve Ortadoğu ülkelerini bölmek, yıkmak üzere uzun yıllardır örtülü faaliyetler yürüten Amerika, son yıllarda milli bir ruhla teröre karşı son yüzyılın en büyük harekâtını başlatan Türkiye’nin nefes kesen operasyonlarının ardından, ekonomik darbeler yoluyla zayıflatma-çökertme yolunu yılmadan denemeye devam ediyor.

***

Devletlerin, vatandaşları endişeye sevk etmeden sükuneti sağlama prensibinden hareket ederek, tehditlerine boyun eğmesine alışan Amerika, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kendi çizgisine getirememiş olmanın sancılarını yaşıyor. Hükümeti devirmek için onlarca aksiyon tezgâhlayan Amerika ekonomik yaptırım kararıyla, mevcut Türkiye yönetimine karşı duyduğu öfke ve kininin gereği olarak daha başka planları da devreye sokmaktan geri durmayacaktır. Sadece Suriye topraklarındaki teröristleri beş bin tır ağır silah ve mühimmatla donatan Amerika, maşalarının başarısız olmasının ardından, NATO ülkeleri arasındaTürkiye’yi yalnızlaştırarakAvrupa ülkeleri nezdinde askeri hedef haline getirmeyi de göze alacak kadar aciz ve çaresiz durumdadır. Amerikan ve Avrupa basınında “Türkiye’nin durdurulması gerektiğine vurgu yapılan” ısrarlı yorumların sebebi de, halk desteği edinebilme gayretlerinin ürünü olsa gerektir.

***

Bütün uğraşlarına rağmen Türkiye’yi henüz yalnızlaştıramamış olması, Rusya ve Çin gibi iki büyük güçle işbirliği yapmasına engel olamaması Amerika’yıçileden çıkarıyor. Bütün zorlamalarına rağmen AK Parti ve Erdoğan’ın son seçimlerden de güçlenerek çıkmış olması küresel oyuncuları, daralan oyun alanlarını genişletmek için “yeni çare” arayışlarına itiyor. Ortadoğu petrolleriyle birlikte Anadolu ve Türk dünyasının sahip olduğu maden ve doğal zenginlikleri ele geçirmek isteyen sömürü güçleri, Türkiye’yi üyesi olduğu NATO içerisinde de yalnız ve desteksiz bırakarak Haçlı Birliğini tamamlamanın, ardından da Türkiye’yi resmen savaş hedefi yapmanın yolunu arayacaktır. Zaten 15 Temmuz darbe girişimi de Türkiye’nin, “Kurtarıcı kıyafeti giydirilmiş” Haçlı ordularınca işgal edilmesi projesinden başka bir şey değildi.Tarihte defalarca Türkiye’ye yenilmekten kurtulamayan Amerika, 2002’den bu yana bütün taarruzlarında hüsrana uğramış olmanın şokunu ve şuur kaybını yaşıyor. İçerideki işbirlikçileri ve ajanları bertaraf edildikçe de kudurmaya devam edecektir.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.