1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Amerika’dan İki Sohbet
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika’dan İki Sohbet

A+A-

Bu sefer ABD seyahatim biraz uzun ve beş eyaleti kapsıyor. Kovboy filmleri ile tanıdığımız Texas eyaletinden yazıyorum şimdi. Burada ne dana kalmış ne kovboy, uzay çalışmalarının merkezi olmuş Texas. Kovboyların torunları ise uzaydaki gök taşlarında madencilik yapmaya hazırlanıyor.

*

Amerika’da bir Pakistanlı. Berberler ve taksi şoförleri toplumun nabzını tutan iki meslektir. Onların anlattıkları, ateş olmayan yerden duman çıkmaz misali toplumun genel durumu hakkında fikir verir. Pakistanlı taksi şoförü Muhammad ile bir saate yaklaşan sohbetimizin konusu önceki hafta sayın Cumhurbaşkanımızın Pakistan’a yaptığı ziyareti idi. Bu ziyaret sebebi ile Türkiye hakkında biraz araştırma yapmış Muhammad, bilgilerini benimle paylaştı, sorularını sordu… “Erdoğan, Türkiye’yi IMF’den kurtarmış” dedi. Çok etkileyici geldi bana bir Pakistanlı’dan bunu duymak ve devamında, “…ama Türkiye’nin toplam borcu da 2-3 kat artmış aynı dönemde” dedi. Bu daha da ilginç geldi. Bir de şunu sordu Pakistanlı Muhammad, “…Erdoğan Müslümanlara ümit veren bir lider olarak ortaya çıktı ama Türkiye şimdi neredeyse tüm müslüman devletler ile düşman oldu hatta savaşa girdi buna ne dersin?...”

*

Ben dilim döndüğünce açıklamaya çalışsam da dilimin dönmediği yerler de oldu. Bir Pakistanlı Türkiye’nin içine düştüğü durumu görüyor ama Türkiye’de yaşayanlar göremiyor… Balık misali!  Görenler de susturuluyor. Basiretleri bağlanmış, ferasetleri körlenmiş ve kandırılmış olanlarımız gerçekleri göremedikleri gibi riskleri de öngöremiyor ve tedbir alamıyor. Kendilerini uyarmaya çalışanları suçluyor, ötekileştiriyor. “Kandırılmış olma” ihtimalini hazmedemedikleri için hırçınlaşıyorlar. Sanki Türkiye’nin bölgemizdeki Müslüman ülkeler ile düştüğü kavga yetmezmiş gibi bir de kendi kendilerine diş biliyorlar. Bu hırçınlık Türkiye’den başka herkesin işine yarar unutma kardeş… Kavganın kazananı kavga edenler arasında değil, kavgayı organize edenler ile kavgayı izleyenler arasında olur bunu da hatırla.

*

Amerika’da bir Yörük. Kendisini böyle tanımlıyor ekmeğini Colorado’da bulan Mehmet. Petrol istasyonlarında temizlikçilik ile başlamış, garsonluk yapmış ve işini gücünü yoluna koymuş. Keyfi yerinde. Türkiye’ye dönüp vatana yapacağı yatırımın hayali ile heyecanlanıyor ama “…Türk düşmanları Yörük çocuklarını hedef almış…” deyiveriyor birden, bunu fark etmiş son tatilinde üç hafta kaldığı memleketinde. Gördüklerimden duyduklarımdan canım yandı diyor… Düşman ajanları, Atatürk’ün “Toroslar’da dumanı tüten bir Yörük çadırı olduğu sürece bizi kimse yenemez” sözünü takip etmişçesine, Yörük çocuklarını hedef almışlar diyor ve ben yorum yapamadan ekliyor, “Yörük çocuklarını, -Türkiye Cumhuriyetinin süresi 2023 yılında dolacak- gibi, -Lozan Antlaşması’nın gizli maddeleri varmış- gibi akla zarar yalanlar ile kandırmışlar, belli ki Cumhuriyeti yıkma emelleri için Yörük çocuklarını bile kullanmayı planlamışlar” diyor. Uyarmak uyandırmak lazım diyor… Burası, insanların farklı hatta zıt fikirlerine gösterilen tolerans sayesinde Amerika olmuş, ama bizim çocuklar kandıkları yalanlar dışında farklı bir bilgi duymaya bile tahammül edemiyor, sohbet etmeyi de bilmiyorlar uyaranlar ile de her an kavga çıkarmaya hazırlar diyor. İçi çok yanmış belli… Ben ne diyeceğimi, neresinden başlayacağımı bilemiyorum, dinliyorum, “din adına düşünme sorgulama kabiliyeti elinden alınan çocuklar, tarih adına kolayca kandırlılır ve kendi tarihine küsen çocuklar düşman yalanlarını tarih sanır” diyebiliyorum sadece.

*

İçi buruk… Geleceğimiz için Allah’tan hayırlısını dileyerek ayrılıyorum. Vatana döviz kazandırma çabasına devam ama yalanlar ile uyutulan çocuklarımızı, gençlerimizi kim uyandıracak ve nasıl? Houston’dan selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.