1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Amerika’dan Selam
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika’dan Selam

A+A-

Son yılların rekor soğukları bizi beklemiş sanki. Dünkü kar yağışından sonra ayaz başladı. 1986 yılından beri yaşanan en soğuk günlere şahit olduk Şikago’da…

*

ABD Başkanlık seçimlerine bir yıl kala, neredeyse tüm TV kanalları başkanlık yarışına katılan adayların haberleri ile dolu. Gündem şimdiden seçim. Seçim yarışı bir yana, daha ilginç olan Başkan Mr. Trump’ın bazı suçlamalar ile görevden uzaklaştırılması isteği ile açılan dava hakkında ateşli konuşmalar her kanalı dolduruyor neredeyse… Dava yarın başlıyormuş. Bakalım tarihin nasıl bir cilvesine şahitlik edeceğiz.

*

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan yola çıkmış ABD’ye geliyor. Yarın 13 Kasım’da Mr. Trump ile görüşme yapacak. Heyecanla bekliyoruz.

*

Önceki ABD seyahatimde, “…Amerika’dan bakınca Türkiye, Osmanlı’dan sonra yaşadığı dönüşüm ve demokrasi ile orta doğuda bir ışık olmuş. Ancak bazılarının bu aydınlıktan rahatsız olmasını anlamak mümkün değil. Öncelikle Türkiye’nin diğer Müslüman ülkeler ile özellikle de Osmanlı bakiyesi ülkeler ile kıyaslanamayacak kadar gelişmiş olmasından kimlerin rahatsız olduğunu anlamak birçok sorunun cevabını kendiliğinden ortaya çıkaracaktır...” demiştim 12 Kasım 2015 tarihli yazımda.

*

Ve şöyle devam etmiştim; “…Çok ilginç! Kimler bizdenmiş gibi görünüp de kulağımıza hoş gelen gerek tarihi gerek dini hikâyeler ile bizim geleceğimizi, bizim bölgemizi, bizim vatanımızı cehenneme çevirecek kararları vermemizi sağlamak için zihinlerimizi bulandırıyorlar? Elbette bunu İslamcı görüntüsünde yapmaları gerek, aksi halde onları dinlemeyiz, okumayız ve takip etmeyiz…” Kanmayız!

*

Buradan Türkiye’ye bakıyoruz, farklı insanlar ile konuşuyoruz, sohbet ediyoruz. Türkiye son derece hassas bir coğrafyada, dünyanın akupunktur noktalarından birinde bulunuyor. Yönetilmesi kolay olmayan bir coğrafyadayız ama yönetmeyi başarabilirsek dünya siyasetine yön vermemizi sağlayacak bir ülkeye sahibiz. Peki yönetebilmek için ne yapmalıyız?

*

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bucağından gelen farklı fikir ve farklı inançtaki insanları, bir potada toplamış, harmanlamış, farkları ayrıştırmak yerine farklılıkları gücünün kaynağı yapan bir sistem kurmuş. Sonuçta dünyayı yöneten bir güç olmuş….Peki biz ne yapıyoruz? Ne yapmalıyız?

*

Doğruluğunu sorgulamadığı bir bir haberi başkasına aktarmak Müslüman’a yalan olarak yeter diyor Peygamber efendimiz, O’nun (SAV) bu sözünü anlasak yeter. Olayların görünen yüzü ardındaki, işin aslını astarını anlamaya çalışmak başlangıç olarak yeter inşallah. Selam ve dua ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.