1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Amerika’nın Yeni Oyun Sahası İran
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika’nın Yeni Oyun Sahası İran

A+A-

Türkiye son bir ayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyaretine odaklanarak geçirdi. Üzerinde pek çok spekülatif yorumun yapıldığı ziyaret hakkında son derece uç sayılabilecek iddialar da gündeme getirilmişti. ‘Erdoğan sakın ABD’ye gitmesin, tutuklanır’ diyen de vardı, ‘Gitse ne olacak, istediğini alabilecek mi?’ diye umutsuzluk sergileyen de.Neticede Trump ve Erdoğan Beyaz Saray’da belki de tarihin en önemli görüşmelerinden birini gerçekleştirirken dünya bu toplantıya odaklandı. Son anda ABD’li senatörlerin de katıldığı toplantı, Türkiye’nin taleplerinin açık dille ifade edilmesi ve kabul görmesi açısından önem taşıyordu. Erdoğan, Anadolu tabiriyle ‘Lafı eğip bükmeden’ Amerika’dan beklentilerini tek tek dile getirirken Trump’ın yüzü adeta bin bir şekle giriyordu. Amerikan basınında görüşmeye ilişkin, ‘Erdoğan'ın Trump üzerinde diğer liderlerden daha farklı bir etkisi olduğu’ tespitinde bulunulması durumu özetliyordu.Batı medyasında yapılan şu tespiti bir kenara not etmek gerek: ‘İki liderin karşılıklı içerlemeleri de her halükarda kısa sürede çözülemeyecek konularla ilişkili. İki ülke liderler seviyesinin altındaki her seviyede birbirlerine sırtlarını dönmüş durumdalar. Üstelik de, müttefikliklerinin temelini oluşturan, NATO, Avrupa Birliği ve Orta Doğu'daki Amerikan politikası aşınmayı sürdürürken.’

Amerika’nın şimdi başka dertleri var; Suriye’de kaybettiklerini başka yerde kazanmak gibi, dünyanın en önemli petrol rezervlerinin bulunduğu İran’ı karıştırmak gibi!

İran’da Arap

Baharı mı Başladı?

İran sahip olduğu petrol madenini onlarca yıldır batı dünyasının hizmetine sunarken satıştan hak ettiği parayı Avrupa bankalarında tutarak tarihi bir hata yaptığını 2008 yılında fark etmişti. Amerika’nın verdiği akılla, ‘Nükleer programı bahane edilerek’ Avrupa bankalarında birikmiş parasına temlik koyulan İran, halkına ‘bedavadan biraz pahalıya sattığı’ petrolün fiyatında yapılan artışı müteakiben halk ayaklanmasıyla karşı karşıya kaldı. Amerikan ambargosu sayesinde ticaret sahası giderek daralan İran ‘Arap baharına benzer tablolarla’ sarsılıyor.Eylemlerin başlamasından sonra yaptığı açıklamada zam kararını savunmaktan vaz geçmeyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ‘Ülkenin içinde bulunduğu krize rağmen hükümet bu zamda kazanç elde etmeyi değil, dar gelirli vatandaşlara yardım için kaynak oluşturmayı amaçlamıştır’ dese de tansiyonu düşüremedi.Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ise zamma destek verdiği açıklamasında uluslararası ajanları işaret etti. “Sabotaj ve kundaklama eylemleri bizim halkımız tarafından değil, holiganlar tarafından yapılıyor. Devrim karşıtları ve İran düşmanları, her zaman sabotaj ve güvenlik ihlallerini destekledi. Bugün de bunu yapmaya devam ediyorlar” diyerek halkı zamları kabul etmeye ve sükunete çağırdı.

***

Anlaşılan Mehmetçiğin dipçiğiyle Suriye topraklarını terk etmek zorunda kalan kovboylar kendilerine yeni kuyular aramaya devam ediyor.Nitekim Beyaz Saray, İran’daki protestolara ilişkin dün yaptığı açıklamada, ‘eylemcilere karşı kullanılan şiddeti kınayıp, eylemcilerin yanında olduğu mesajını verince işi rengini de açık etmiş oldu.“ABD, kendilerine önderlik etmesi gereken rejime karşı barışçıl protestolar düzenleyen İran halkının yanındadır. Göstericilere karşı kullanılan ölümcül müdahale ve ağır iletişim kısıtlamalarını kınıyoruz” diyen Amerika “Tahran yönetimi, nükleer silah ve füze programlarının yanı sıra terörizmi destekleyerek, yönetim tabakasının kendi insanlarını terk edip, kendi zenginlikleri ve güçleri için çalıştıklarında ne olacağını onurlu İran halkına gösterdiler”şeklindeki değerlendirmesiyle İran üzerinde kurmaya çalıştığı büyük tezgahı adeta ilan etti.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.