1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Amerika’nın Yeni Terör Planı Var mı?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika’nın Yeni Terör Planı Var mı?

A+A-

2012 yılında, Gaziantep’te yapılan bombalı eylemden sonra, Türkiye ve Ortadoğu üzerinde emeli olan şer ülkelerin, yeni bir terör örgütünü devreye geçirmek üzere hareket ettiklerini yazmıştık. Öyle de olmuş; adı DAEŞ, DEAŞ, DAİŞ gibi telaffuz edilen, İslam ülkelerinde ise IŞİD olarak anılan, Ebubekir Bağdadi’nin önderliğindeki örgüt son model araba ve silahlarla Suriye topraklarında endam etmişti. Dünya biliyor ki Amerika başta olmak üzere batılı devletler, soyacakları, çökertecekleri ya da el koyacakları devletleri önce terör kıskacına alıyor. DAEŞ, bilinen adıyla IŞİD yani Irak Şam İslam Devleti adlı örgüt te aynı amaçla kurulmuş, kurdurulmuştu. Dünyanın pek çok ülkesinden gelip Suriye topraklarına yerleşen militanlar Türkiye’ye sınır boylarında zarar vermenin yanında şehirlerde de eylemleriyle huzursuzluğa yol açıyordu. Neyse ki kararlılıkla üzerine gidilen örgüt Türkiye’nin sarsılmaz iradesiyle eylem yapamayacak kadar küçüldü.

***

Amerikan Başkanı Trump hafta sonunda sosyal platformda dünyayı meraka sevk eden, ‘Çok önemli bir şey oldu’ şeklindeki mesajıyla merak uyandırdıktan saatler sonra kameraların karşısına geçip Amerikan birliklerinin DAEŞ’in kurucusu Ebubekir Bağdadi’yi ‘kaçmaya çalıştığı sırada bir tünelde ölüme mahkum ettiğini’ açıkladı. Güya Bağdadi, yanında çocuklarıyla Amerikan askerlerinden kaçarken ucu kapalı bir tünele girip, kaçış yolu olmadığını anlayınca yakalanmak yerine ölümü seçerek üzerindeki bombayı infilak ettirmiş.

Verdiği silah ve ekonomik destekle PKK ve YPG’yi bölgede sözde aktör haline getirmeye çaba gösteren, ancak bu planı Türkiye tarafından boşa çıkarılan Amerika son yıllarda DAEŞ’i yapılandırarak Yahudi ve Hristiyan dünyada ‘İslam karşıtlığını yükseltmeyi, İslam ülkelerinde de terör örgütüne katılımı artırıp, yönetimleri terör suçlusu pozisyonuna düşürmeyi planlamıştı. Şimdi militanları çil yavrusu gibi dağılan Bağdadi’nin parçalanmış cesedi üzerinden Amerika’nın ne gibi planlar kurduğu merak konusu oldu.

Kendi büyütüp beslediği El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in ‘ikiz kulelere saldırı emrini verdiğini bahane edip Afganistan’ı tarumar eden fakat her nedense Ladin’i yıllar sonra kimsenin görmediği okyanusun ortasında infaz eden Amerika’nın, Bağdadi’nin bazı İslam ülkeleriyle ‘sözde bağlantılı olduğunu gösteren bir takım düzmece delilleri ortaya süreceği ve buraları yeni hedefler haline getireceği kuşkusu ağırlık kazanıyor.

Konya’nın hayal

ettiği kitap fuarı

gerçek oldu

Selçuk Üniversitesi, Necmeddin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Gıda ve Tarım Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi ile üniversiteler şehri olan Konya, yıllardır kapsamlı kitap fuarının özlemini çekiyordu. Önceki yıl Mevlana Kültür Merkezi’nde açılan fuar alan yetersizliğinden dışarıya taşmış, kurulan çadırlar rüzgârın etkisiyle savrulunca da hoş olmayan bir durum ortaya çıkmıştı. Bu yıl Kitap Fuarı için Selçuklu Kongre Merkezi’nin tercih edilmesi son derece isabetliydi. Modern binada ferah, aydınlık ortamda açılan stantlarda yüzbinlerce kitap sergilendi, yüzlerce yazar okurlarıyla buluştu. Stantlar için tahsis edilen iki fuaye alanı ve bir salonda ziyaretçiler karmaşa yaşamadan gezebildiler. Kongre merkezinin diğer salonlarında da söyleşiler tertip edildi.

***

Bugüne değin gerçekleştirilen en düzenli kitap fuarı olması sebebiyle Konya Büyükşehir Belediyesi’ni tebrik etmek gerekir. Yayınevi ve yazarlardan gelen ‘önümüzdeki yıllara rehberlik edecek’ bazı istek ve öneriler var ki, bunların da dikkate alınacağını umuyoruz. Bize yansıyan birkaç talebi zikretmek gerekirse; söyleşi programlarında duyuru ve yönlendirme ile giriş çıkışların daha belirgin olması, hazırlanacak program kitapçığına daha hassasiyet gösterilerek tüm yayınevlerine ait faaliyet çizelgelerinin yer alması, otopark imkânının artırılarak giriş çıkışların pratize edilmesi öncelikli beklentilerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.