1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. An Hızı ile Yolculuk-2
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

An Hızı ile Yolculuk-2

A+A-

An hızıyla yolculuğumuza başlıyoruz…

İlk ziyaret edeceğimiz gezegen olarak ben, bu hayal ürünü yolculuğumda, Merkür’ü seçtim, siz istediğiniz gezegenden, cüce gezegenden veya yıldızdan başlayabilirsiniz.  ‘An hızıyla’ hareket eden gemimizle Merkür’e ulaştık. Ama ulaştığımız yer Merkür gezegeninin sadece bir noktası, komple bir keşif için en az 1000 ayrı bölgesine yolculuk yaptığımızı ve bu yolculuklarda gözümüzün aldığı sinyalin beynimizde bizim algıladığımız bilgiye, yani görme işine dönüşebilmesi ve bizim biliyoruz diyebilmemiz için gerekli olan zaman kadar, ziyaret ettiğimiz her bölgede kaldığımızı düşünürsek, Sadece bir gezegen için en minimum süre olan 1 saniye (çarpı) ziyaret ettiğimiz 1000 bölge dersek, ziyaret ettiğimiz her gezegende 1000 saniye yani ortalama 17 dakika zaman geçirmemiz gerekli. Ziyaret edeceğimiz diğer her gezegen için de hemen hemen aynı süreler de zaman kayıp edeceğimizi düşünürsek, ‘an hızımızla’ bile gözümüzün aldığı sinyalin beynimizde bizim algıladığımız bilgiye, yani görme işine dönüşebilmesi ve bizim biliyoruz diyebilmemiz için, gereken zaman sadece güneş sistemimizde bulunan gezegenleri gezmek ve en minimum şekliyle bilmek için 17x 7= 119 dakika yani ortalama 2 saattir. İşin içine var olduğunu bildiğimiz 5 cüce gezegeni de katarsak 5x17=85 dakika cüce gezegenleri de, gezerken kayıp edeceğimiz zaman. Toplamda ortalama 4 saat güneş sistemimizde bulunan gezegenlerin tamamını gezmek için bize gerekli süre. Bizim güneş sistemimiz de olduğu tahmin edilen 10000 cüce gezegeni hesaba katmıyorum bile.

***

Şimdi işi biraz daha büyütelim ve galaksimiz olan samanyoluna açılalım, ne dersiniz açılalım mı?  Yukarıdaki hesaplardan benim gözüm biraz korktu da. Neyse ‘Korkunun ecele faydası yoktur’ Atasözünü kendi kendime telkin ederek devam edeyim. Yapılan en son araştırmalara göre, çapı 120 bin ışık yılı olan galaksimizde, Dünya ile aynı büyüklükte en az 17 milyar gezegen ve 200 ile 400 milyar arasında yıldız bulunduğu düşünülüyor. Ortalama insan ömrünün fazla fazla 80 yıl olduğunu düşünüp kısa bir hesap yapacak olursak 80 yıl, 960 ay, 4160 hafta, 29200 gün, 700800 saat, 42048000 dakika ve 252880000 saniye yapıyor. Yukarı da anlattığım ortalama hesaba göre, sadece bir gezegeni 17 dakika gibi bir sürede gezebileceğimizi düşünürsek, ortalama insan ömrünün denk geldiği 42048000 dakikayı, bir gezegeni ‘an hızıyla’ görüp bildiğimiz dakika olan 17’ye bölersek çıkan sonuç olan 247342 rakamı bir ömürde gezebileceğimiz gezegenin sayısını bize veriyor. Yani bir insan ‘an hızı’ ile gezmekten ve görmekten başka hiçbir iş yapmasa bile galaksimiz olan Samanyolu’nda bulunan 17 milyar gezegen ve 400 milyar yıldızdan sadece 247342 sini gezebilecek. 

***

Bu da şu demek oluyor ortalama bir insan ömrü ile Galaksimiz olan Samanyolu’nda var olduğunu bildiğimiz gezegen ve yıldızların bir milyon yedi yüz binde birini gezebileceğiz, hayal ürünü olan ‘an hızımızla’ bile. Ama daha ben komple evreni görmek istiyordum. Demek ki bana bu dünya yaşamı için tanınan süre benim var olduğunu bildiğim Samanyolu galaksisini görmeye bile yeterli gelmiyor. Yaratıcıyı anlamak için sanırım bu kadar matematiksel hesap yeterli. O istemezse ne siz, ne de ben hiçbir bilgiye sahip olamayacağız. Düşündüklerimiz teoriden öteye gidemeyecek. Dünya var olduğundan bu zamana, var edilmiş veya yaratılmış bütün düşünürler benim size yukarıda anlattığım hayal ürünü seyahati düşündü, sanırım dünya var oldukça da düşünmeye de devam edecekler. Düşünüyorlar derken yanlış da anlaşılmak istemem, düşünme kabiliyetini kayıp etmemiş özgür ruhlardan bahsediyorum. Ya değilse, sana ne marstan, uzaydan diyen, din maskeli yarım akıllılarla işim yok. Bu yarım akıllılar, her dinin içinde, geçmişte de vardı, hala günümüzde de varlar.

Yarın devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.