1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. An Hızı ile Yolculuk-4
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

An Hızı ile Yolculuk-4

A+A-

Buraya kadar, ‘an hızımızla’ 4000 yıl önce başlayan evren modeli düşüncelerini günümüze kadar anlattım. Gemime binip de bana eşlik eden sizlerle, düz dünyadan, düz evrene yaptığımız bu tarihsel bilim gezisin de, elimizde bulunan teorilere görebildiğimiz en son evren modeli kaotik çoklu evren modelidir. Tabi bu düz evren modelinden ayrı, başka bir model. 

Ama bu anlattığım evren modeli düşüncesi de şu an için geçerli evren modelidir. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki, yaratılmış varlıklar olarak, hala kesin olarak evrenin modeli şudur diyebileceğimiz bir bilgiye sahip değiliz. 

Sırrın sahibinin, bize verdiği biyolojik bedende hapis olan ruhumuzla anca bu kadar. Belki de ‘Cennet dediğimiz kavram bazılarımız için, (bazılarımız derken benim gibi öğrenmek isteyenlerden bahsediyorum) sırrın tamamını öğrenmektir kim bilir…

***

Bilim insanlarının başlangıçtan başlayarak sona ulaşma, sırra erme serüvenleri sürüp giderken ve bu serüvenlerinde bizlere teoriler üretip evren modelleri bırakırlarken biz ne yapıyoruz? 

Anlatayım, her şeyden önce bildiğimizi sanıyoruz. Özellikle kendimde, benden sonra gelen nesillerde ve günümüz gençlerinde gördüğüm kötü özelliklerden biri bu maalesef. İki dokunuşla dünyadaki bütün bilgilere ulaşabilme konforu, bütün bunları anlayabildiğimiz yanılgısını bizlere aşılıyor. 

Oysa yukarıda anlattığım dünyanın en zeki insanları bile, bizim şuanki yanılgımız olan ben biliyorum kadar, kendilerinden emin değillerdi. Onlar bizim gösteremediğimiz cesareti gösterip ‘bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir’ sözünü söyleyerek, bizlere düşündüklerini ve düşüncelerinin eseri olan teorilerini miras bıraktılar. 

***

Sizler ile öncelikle gezegenleri, Güneş sistemimizi, Samanyolu Galaksimizi ‘an hızıyla’ dolaşıp, An hızı ile bile tamamını gezmeye ömrümüzün yetmeyeceğini anlayınca, 4000 yıl önceden başlayarak günümüze, evren model düşüncelerini incelediğimiz bu yolculuğumuzun da sonuna geldiğimizde, iyi ki diyorum, incelediğimiz düşünürler bilmediklerini, biliyorlarmış.

Bu yazımı okumak suretiyle benim hayal ürünü gemime binip, benimle birlikte ‘an hızı’ ile yolculuk yapan herkese teşekkür ediyorum. 

Son not olarak, Bilge Kağan’ın kardeşi Kültigin’in ölümünden sonra mezar taşına yazdırdığı bir cümle ile yazımı bitiriyor ve mesajın alındığını umuyorum.

‘Zamanı Tanrı yaşar, insanoğlu hep ölmek için türemiş’

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.