Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu Ateşi

A+A-

Eski dünyanın merkezi, medeniyetlerin beşiği Anadolu’yu bir de ritm ve dans ile izleyin derim. Anadolu, en eski çağlardan beri farklı medeniyetlere yurt olmuş bir coğrafya. Medeniyetler doğmuş, medeniyetler batmış Anadolu’da. Barbarlar bile medeniyetle barışmış burada. Şimdi sıra yobazlar ve bağnazlarda... Kültürler birbirine karışmış, harman olmuş daha da güzelleşmiş Anadolu’da. Haksızlık olmasın bu arada, bağnazlık sadece bir kesime has değil, her kesiminin var bir ucunda.

*

Anadolu Ateşi Dans Gösterisi sanki Anadolu’daki ateşin, Anadolu’yu yurt edinenleri nasıl bir alaşıma çevirdiğinin gösterisi gibiydi. Herkes izlemeli... Anadolu halklarının bir millete nasıl dönüştüğünü görmeli ve Anadolu “mozaik” diyor ya birileri, işte onlara “hayır!” demeli, cevap vermeli; “Biz, Anadolu halkları birlikte bir alaşım olmuşuz, mozaik değiliz biz, alaşımız!”

*

Mozaik, zora gelince kırılır, dağılır, tuz ile buz olur ama alaşım öyle değildir? Anadolu’nun ateşinde birbirimiz içinde yok olmuşuz ve bir bütün olarak tekrar doğmuşuş biz; yani eskiden kalanlar ile yeni gelenler ve adları unutulan ama adetleri yaşatılanlar hepsi bu alaşımın içindeyiz… Bir millet olmuşuz biz ve artık farklılıklarımızdan güç almayı da öğrenmeliyiz. Sevgili Mustafa Erdoğan’ın Anadolu Ateşi Dans Gösterisini izlerken bunlar geçti aklımdan. Ve Anadolu ateşinin gücünü, bu gücün kaynaklarını düşündüm; sağduyuyu, hoşgörüyü, farklılıkları birleştirme ferasetini… Farklı halkları birleştirerek tek bir güç olmaya çalışanların zihinsel kapasitesi ile ayrı ayrı etnik adları sayarak ayrılık tohumları ekenlerin zihinleri arasındaki seviye farkını düşündüm…

*

Teşekkür ediyorum emeği geçen herkese ve Konya’mıza, Selçuklu Kongre Merkezi gibi bir eseri kazandıran yöneticilerimize.

*

Anadolu dünyanın en önemli akupunktur noktası ve bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin toprağı... Herkes bunun kıymetini anlamalı, buna layık olmak için düşünmeli, daha çok çalışmalı… Bizi mozaik olarak gören ve gösterenlerin Anadolu’daki ateşi söndürmek isteyenler olduğu da anlaşılmalı.

*

Anadolu’yu anlayan herkes “varlığım birliğimize armağan olsun” demeli bence ve anlamayanlara anlatmalı. Yanlış anlayanların oyunbozanlık etmesine izin vermemeli aynı Anadolu’nun bin yıllardan beri yaptığı gibi sağduyu ile hoşgörü ile feraseti elden bırakmadan… Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.