1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Anadolu’nun Farkını Yansıtan Üniversite
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu’nun Farkını Yansıtan Üniversite

A+A-

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, mütevelli heyeti ile birlikte üniversitede düzenlediği basın toplantısında üniversite ve yeni eğitim-öğretim yılı ile ilgili önemli bilgiler aktardı. Üniversite kuruluşundan bu yana 8 yıl geçmesine rağmen ciddi başarılar elde etti, her geçen yılda öğrenci sayısını giderek artırdı, buna paralel olarak Konya’nın üniversiteler şehri olmasına da ciddi katkılar yaptı. Bundan dolayı kuruluşundan bu yana emeği geçen herkesi kutlarken, başarılarının devamını diliyorum.

***

Selçuk Öztürk’ün üniversite hakkında aktardığı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, ismini 1251-1914 yılları arasında 663 yıl kesintisiz eğitim veren ve Selçuklular’ın resmi yükseköğretim kurumu olan Karatay Medresesi’nden almakta. Bu seçkin eserin adını yeniden diriltmek ve ölümsüz hizmetlerini sürdürmek amacıyla, bugünün ahileri tarafından 2009 yılında KTO Karatay Üniversitesi adıyla eğitim öğretim faaliyetleri tekrar başlatıldı. 2016 yılında Türkiye geneli sıralamasında 39. sırada yer alırken, 2017 yılında 30. sıraya yükselmiştir. Vakıf üniversiteleri sıralamasında ise, 2016 yılında 17. sırada yer alan üniversite, 2017 yılında iki basamak yükselerek 15. sıraya yerleşmiştir. Bununla birlikte bu yıl üniversitelerin yerleşke ve yaşamının doyuruculuğu sıralamasında 24. sırada yer alarak, Türkiye genelinde oldukça önemli bir sıraya gelmiştir.

***

135 yıllık tarihiyle, Osmanlı’nın son döneminin ve Cumhuriyet yıllarının canlı tanığı olan Konya Ticaret Odası, sahip olduğu hafızayı KTO Karatay Üniversitesi ile 8 yüzyıl öncesine taşımıştır. Eğitime başlayalı 8 yıl olmasına rağmen, bu üniversitemiz her geçen yıl başarılarını arttırmış, bugün ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında haklı olarak yerini almıştır. 2017-2018 akademik yılında ise yaklaşık 8 bin 500 öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti sunacaktır. Gelinen noktada 75 farklı ilden öğrencisi bulunan KTO Karatay Üniversitesi, Anadolu’nun adeta farklılıklarını yansıtan bir üniversitedir. Temelleri Ahilik kültürüne, yani kardeşliğe dayanan ve Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtmaya çalışan KTO Karatay Üniversitesi, gün geçtikçe büyümeye ve Konya’mıza değer katmaya devam ediyor. Ülkemizin ve Konya’nın eğitim hayatına büyük katkı sağlayan üniversite, şehrimizin öğrenci şehri olma özelliğine her yıl artan öğrenci nüfusuyla büyük destek olmaktadır.

***

Üniversite hakkında dikkatimi çeken konulardan birisi de Türkiye’de ilk kez lisans alanında açılan Enerji Yönetimi Bölümü’dür. Bu bölümünün ülkemizin çok önemli kaynaklarının aktarıldığı enerji alanında bütüncül bir bakış açısına sahip ve yönetsel performansı yüksek olabilecek enerji yöneticisi ve enerji uzmanları yetiştirmeyi amaçlamış olmasıdır. Sanırım, enerji sektöründe Türkiye’nin parlayan yıldızı Konya’mıza bu bölüm ciddi anlamda katkı yapacak. Bunun yanında gerek Karapınar’da, gerekse Türkiye’nin dört bir yanında yapılacak olan büyük enerji yatırımlarının alt yapısının karşılanması konusunda da çok ciddi katkılar yapacağı için önem arz etmektedir. Yine Türkiye’de ilk kez KTO Karatay Üniversitesi tarafından açılan ‘İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü’, ülkemizde bu alanda ilmi olarak yeni bilgiler üretecek ve araştırmalar yapacak kalifiye insan kaynakları ihtiyacını karşılayacaktır. Sektör Danışmanlığı Projesiyle de öğrencilerin eğitim alanları ile ilgili mesleki ve sektörel donanımını daha öğrencilikleri devam ederken, kazanmalarını da hedeflenmiştir. Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTO KARDİL), 2012 yılından bu yana,73 farklı ülkeden gelen 465 yabancı uyruklu öğrenciye Türkçe öğretmiştir. Kosova’dan Filistin’e, Kazakistan’dan Afganistan’a, Meksika’dan Kolombiya’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarında anadilimiz olan Türkçe’nin konuşulması anlamında da önemli bir hizmeti de devam ettiriyor.

***

Sonuçta KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk’ün, “Yeniden kuruluşundan sonra 8. akademik yılına hazırlanan üniversitemizin, 800 yıl önce olduğu gibi gelecekte de ülkemizin ve dünyanın en önemli eğitim merkezlerinden biri olacağına inancımız tamdır. Bu inançla her sene çıtayı ve hedefleri yükselterek daha çok çalışacağız. Bu vesileyle akademik ve idari personelimize çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” sözünden de anlaşılacağı gibi KTO Karatay Üniversitesi emin adımlarla ilerliyor. KTO Karatay Üniversitesi diğer üniversitelerimiz gibi şehrimizin gururu olmaktadır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.