1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Anayasa Çalışmaları
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasa Çalışmaları

A+A-

 

Anayasa komisyonuna Meclis’te bulunan tüm partiler üyelerini gönderdiler. Şimdi gözler Meclis Başkanı İsmail Kahraman’da… Sizce bu Meclis bir Anayasa yapabilir mi? Bence hayır… Neden? Çünkü partiler kendilerinin ağırlıklarının farkında değil… Bakın daha ilk toplantıda çatlak sesler çıkmaya başlayacak. Herkes kendi dediğini ve çaldığı düdüğü dillendirecek. Yüce Meclisteki mevcut partilerden, AK Parti’nin yalnız bir isteği var: “Ne yapıp yapıp şu Başkanlık Sistemini Anayasa’ya bir sokabilsem… Gerisi teferruat…” Bu isteğe diğer partilerden üç de üç ret oyu... MHP ve CHP’nin kırmızıçizgileri mevcut… Anayasanın ilk 4 maddesinin müzakere konusu bile edilmemesi… HDP’nin de bir tek isteği var, bu ilk 4 maddenin kaldırılması… Şimdi bu tespiti yaptıktan sonra yeni bir Anayasa’nın nasıl yapılacağını, bunların nasıl uzlaşacağını düşünün bakalım. Başkana Allah kolaylıklar versin. Toplan dağıl, toplan dağıl nereye kadar sabredecekler hep beraber göreceğiz. Buna rağmen eğer yine de bir Anayasa taslağını bizim önümüze getirebilirlerse bu sefer bizler oy verdiğimiz partilerin kırmızıçizgileri doğrultusunda hareket ederek kabul ya da ret oyu vereceğiz.

***

AK Parti’nin son seçimlerde aldığı oy dikkate alınırsa; AK Parti’nin görüşlerinin ağır basacağı bir Anayasa’nın milletten referans alması daha kolay gibi görünüyor. Ama şunu unutmayın ki; AK Parti’nin son seçimlerde aldığı oyların bir kısmı da emanet… Artı Saadet ve Büyük Birlik Partileri’nin komisyonda üyeleri de yok… Görülüyor ki Türkiye’de yeni bir Anayasa yapmak kolay değil, Milletin tasvibinden geçirmek de kolay değil. AK Parti 7 Haziran Seçimleri’ni iyi okuduğunu zannediyor ama bence okuyamamış gibi… Bu millet, doğuda terör belası, komşuda (Suriye-Irak) çıkan yangını söndürebilmek için kuvvetli bir iktidara ihtiyaç olduğunu düşünerek AK Parti’ye oy verdi. İstediğini de hemen hemen elde etti. Muhalefette kalanlar yapamazdı. Bu iş koalisyonla hiç olmazdı. Tüm partiler mevcut Anayasa’dan memnuiyetsizliğini söylüyorlar. Bu Anayasa’nın adı da darbe Anayasası… Peki, siz nasıl bir Anayasa yapacaksınız? Cevap: daha demokratik bir Anayasa… Ben de dâhil halkın büyük bir kesimi de size şu soruyu soruyor. Yahu Militarist bir darbe Anayasası bile ülkeyi bölünmenin eşiğine getirirse, daha demokratik bir Anayasa bizi nerelere götürür Allah aşkına?

***

Bana deseniz ki bu Anayasa bizi koruyamadı, biz ABD’deki gibi, Avrupa ülkelerindeki gibi, kırmızı ışıkta geçeni, polise karşı silaha davrananı anında infaz edecek ve hırsıza soysuza namussuza göz açtırmayacak bir Anayasa yapacağız. O zaman gel alnından öpeyim. Ama daha demokratik, daha yumuşak dedin mi benim bacaklarım titriyor, bunu bir kenara yazın lütfen. Anayasa yapılırken vatandaşın olmazsa olmaz 5 tane şartı vardır. Yani bu sayacaklarım da milletin kırmızı çizgileridir. Onların dinlerini güvence altına almak. Sonra da canlarını, mallarını, nesillerini (ırz ve namusunu) güvence altına almak… Ayrıca hakkın kuvvetliden yana değil, mazlumdan yana olmasını sağlamak. Yapacağınız Anayasa bunları sağlayacaksa vakit geçirmeden hemen başlayın. Yoksa havanda su dövmenin bir gereği yoktur. Türkiye’mizde son yıllarda şöyle bir mantık oluşmuştur. Mevcut Anayasa’dan memnun musun? Hayır… Öyleyse yenisine niye karşı çıkıyorsun? Söyleyeyim… Eğer gelen gideni aratacaksa değiştirmenin mantığı nedir… Ben canımı, malımı, neslimi ve dinimi garanti altına alacak ayrıca mazlumun hakkını koruyacak bir Anayasa bekliyorum. Benim bu beklentime cevap veremeyecekse al birini vur diğerine… Bilmem derdimi anlatabildim mi? Allah’a Emanet olun…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.