1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Anayasa Değil Babayasa Lazım
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasa Değil Babayasa Lazım

A+A-

 

     İslam dini; fertlerin canını, malını, neslini, dinini ve aklını garanti altına alır ve bunları ilk önce kurtarılacaklar listesinde sayar. Beşeri sistemler ise yukarıda sayılan kutsalları korumayı bırak, onları nasıl ayaklar altına alırız onun peşindedirler. Türkiye’de 1924 Anayasası, 1961 Anayasası, 1980 Anayasası olmak üzere konjektöre göre yapılan anayasalar oldu. Bunların referansı din (kitap ve sünnet) olmadığı için ve dinin kutsal saydığı yukarıdaki 5 temel esası korumaya yönelik olmayınca vatandaşı bir türlü tatmin etmedi, zaten edemezdi de… Şimdi yeni bir anayasa hazırlama çalışmaları var. Ben kendi adıma yine sağlam bir anayasa çıkacağına inanmıyorum. İnanmıyorum çünkü iktidar partisi de dahil hepsi “-Daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları” deyip diyorlar. Benim bundan anladığım, hırsıza daha fazla hürriyet, fuhşa teşvik, molotofa hürriyet şeklinde algılıyorum. İnanın yanılmayı çok ama çok istiyorum fakat yanılacağımı hiç zannetmiyorum. Mevcut anayasaya bağlı olarak çıkarılan hırsızlıkla ilgili ceza yasasından bir örnek vereyim. Bizim yeğenin yazlık evine hırsız girmek istemiş… Bakmış ki kamera var. Kamerayı içe çevirmek istemiş. Ayağının altına sandık gibi bir şey koyarak üzerine çıkmış, ama dengesini kaybedince tutunduğu tuğla başına düşmüş. Oraya yığılıp kalan hırsız için bizim yeğen defalarca “-Neden tuğlayı oraya sağlamca yerleştirmediği konusunda ifade verdi.” Hırsıza ne mi yapıldı? Malum kapının birinden girip diğerinden çıktı.

***

Yeni anayasada daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları istendiğine göre herhalde bu sefer çıkarken cebine biraz da harçlık konacak demektir. Bu anayasa darbe anayasası değil mi kardeşim? Bunu hazırlatan Evren Paşa asker değil mi? Evet… Yahu bu anayasa hırsıza okkalı bir ceza veremiyor, eşkıyaya endamlı bir ceza vermiyorsa, layt bir anayasadır. Şimdi biz darbe anayasasıyla kendimizi koruma altına alamamışken; şimdi yeni anayasamızda daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları olacak öyle mi? Dalga geçmeyin vatandaşla Allah aşkına… Vatandaşa göre Türkiye’nin ihtiyacı bir anayasa değil, babayasadır. Ana sonuçta anadır. Hırsızın anası kendi yasasına (analık duygusu) göre çocuğunu koruyacaktır. Eşkiyanın anası da analık duygusuna kapılacaktır. Şefkatle onu korumaya çalışacaktır. Onun için bize anayasa iyi gelmiyor. Yukarıda saydığım can, mal, nesil, din ve aklımızı koruyabilecek baba yasalara ihtiyacımız var. Bakın bir tane somut örnek vereyim. Bizim arkadaşlardan bir tanesi akademik çalışma için ABD’ye gitti. Trafikte seyrederken, torpidodan bir malzeme almak için direksiyon hâkimiyetini biraz kaybetmiş. Araba bulunduğu şeritteki trafiği biraz sıkıntıya sokmuş. Arkadan acı bir glaksiyon… Trafik polisi tepesine dikilmiş, iki polisten biri elindeki tabancının namlusunu arkadaşa doğrulturken, ikincisi elini direksiyondan çekmemesini emreder. Bu yaptığının sebebini öğrendikten sonra, alkollü olup olmadığına bakılmış, arkasından tek elini kullanarak ehliyet ve ruhsatını polise uzatmış. Diğer eli yine direksiyonda… Polis bunun sehven yapılmış bir hata olduğuna kanaat getirdikten sonra, tekrarı halinde ağır ceza verileceği kendisine tebliğ edilmiştir.

***

Bakın bu Anayasa değil Babayasadır. Kimse keyfine göre trafiği tehlikeye atamıyor, polis hemen namluyu doğrultuyor. Siz de diyeceksiniz ki; yahu Cıkcıkoğlu bizim ülkede yol verdi-vermedi diye biz birbirimizi öldürmüyor muyuz?  İşte ben de onu söylüyorum. Anayasa ile babayasa arasında bu şekilde bariz fark var. Türkiye yine bir Anayasa yapacak. Şu anda ana şefkatiyle daha fazla demokrasi, daha fazla insan hakları sloganları ile doğum sancıları çekiyor. Ben babayasa beklerken yine anayasa… Yahu hiçbir şey yapamazsanız, kapitalizmi ABD’den ithal ettiğimiz gibi, onun açıklarına karşı, hırsıza, eşkıyaya verilecek cezaları da oradan alın bari... Babayasalarını iyi bir inceleyin… Mesela elektrikli sandalye… Mesela ağır şartlardaki hapishanelerine bir göz atın… Özerk bölge isteyen Kızılderililere neler yapmışlar onları görün. Türkiye artık büyük ülke… Küçükler anayasa ile büyükler babayasa ile yönetilmeli… Bilmem siz de bana katılır mısınız? 

                                                                                   

 

                                                                                                            

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.