1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi 1. Danışma Kurulu Toplantısı
Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi 1. Danışma Kurulu Toplantısı

Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi 1. Danışma Kurulu Toplantısı

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan "Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi" çalışmaları kapsamında 1. Danışma Kurulu toplantısı Ankara Kalkınma...

A+A-

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan "Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi" çalışmaları kapsamında 1. Danışma Kurulu toplantısı Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi (ABYS) kapsamında şu ana kadar yapılan çalışmalar ve elde edilen bulguların anlatıldığı sunum yapıldı. Sunumda Avrupa Komisyonu'nun 2012 yılında yayımladığı "Akıllı Uzmanlaşma için Araştırma ve İnovasyon Stratejileri Rehberi (RIS3)" çerçevesinde yürütülen ABYS'nin amacı; "Ankara'nın potansiyelleri ve piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda; araştırma, teknolojik gelişim ve yeniliğin geliştirilerek, Ankara'nın ulusal ve uluslar arası mukayeseli üstünlükleri bağlamında öncelikli alanlarını belirlemeye yönelik stratejiler oluşturmak" olarak tanımlandı. ABYS ile Ankara'da belirlenecek öncelikli alanların uluslararası fonlardan daha fazla yararlanmasına katkı sağlanmasının yanı sıra bölgeye yapılacak yatırımlarda yerli ve yabancı yatırımcıya kılavuzluk yapılması, uluslararası ağ ve platformların sağladığı fırsatlardan daha fazla istifade edilmesi de amaçlanıyor.

Ankara Kalkınma Ajansı'nın ABYS'ye paralel yürüttüğü ve strateji belgesini destekleyici nitelikteki Teknolojik Öngörü Çalışması, Sektörlerde Dijitalleşme ve Yapay Zeka, Biyoteknoloji ve Bilgi Yoğun Sektörler çalışmalarının kapsam ve içerikleri de danışma kurulu üyelerine sunuldu.

Katılımcılara ABYS'nin bundan sonraki takvimiyle ilgili bilgi verilmesinin ardından Danışma Kurulu üyelerinin görüş ve önerileri alınarak toplantı sonlandırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.