1. YAZARLAR

  2. Konyaspor Analiz

  3. Ankaragücü maçı
Konyaspor Analiz

Konyaspor Analiz

Analizin Dili
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankaragücü maçı

A+A-

Sivasspor beraberliği sonrası Milli ara öncesi rakibimiz Ankaragücü.

Ankara ekibinin oyun şeklini, güçlü ve zayıf yönlerini bu başlık altında okuyabilirsiniz...

Ankaragücü oynadığı 11 haftada 6 Galibiyet, 1 Beraberlik ve 4 Mağlubiyetle Ligde 19 puanla 5. Sırada. Dış sahada Konyaspor'a benzer bir profil çizen  Ankaragücü evinde oynadığı maçlarda da iyi bir görüntü sergiledi. Malesef ev performansına bakıldığı zaman Konyaspor Ligin en kötü takımlarından birisi.

İsmail Kartal Ligin ilk haftalarında 4-2-3-1 sisteminde oynarken, son 4 maçın 3'ünde 4-4-2 sistemini oynatmıştır. Normalde Kalede Hopf oynarken son haftalarda sakatlık nedeniyle yerini Korcan'a bırakmıştır. Muhtemel bizim maçta da büyük olasılıkla Korcan oynayacaktır.

saha.jpg

Stoper tandemi ne baktığımız zaman Yalçın ile Kone'yi görüyoruz. Yalçın yan toplarda hava toplarında çok etkili bir oyuncu ayrıca birçok pozisyonu tecrübesiyle daha başlamadan sonlandırabilme yetisine sahip. Yalnız Yalçın'ın tek bir dezavantajı var oda ağır bir oyuncu olması. Hem yaşının verdiği hem de yapı olarak geriye dönüşlerde sorun yaşayan birisi.

Kone ise geçmişinde Fransa'da çok önemli takımlarda forma giyme şansı bulmuş  kaliteli bir oyuncu. Yalnız Kone ile alakalı şöyle bir done var elimizde. Kone sık pas hatası yapabilen bir oyuncu. İsabetli paslarla baktığımızda %79. Normalde stoperler de bu oranların % 85 den aşağı olmaması gerekiyor. Ankaragücü'nün iki stoperininde pas yüzdesi düşük.  Bu da pas trafiğinde sık sık hatalar yapılabildiğini bizlere gösteriyor. Oyuncularımız bu konuda dikkatli olmalı.

Bek oyuncularında ise pinto sol kanatta oynarken daha çok savunmada kalmayı tercih ediyor. Fakat sağ Beki Erdem tıpkı bir kanat oyuncusu gibi oynuyor. Erdem Ankaragücü'nün rakip ceza alanına en çok top gönderen oyuncusu konumunda. Ayrıca takımın en fazla orta açan oyuncusu. Sol bölgemizin savunmasına önem vermek ve Erdem'e özel önlemler almak doğru bir strateji olabilir. Fofana sol kanatta oynadığı zaman Ferhat savunmada çok yalnız kalıyor. Buna Rıza Çalımbay'ın bir çözüm bulması gerekli.

Orta sahada ise muhtemelen Faty ve Djedje oynayacaktır. Faty Ligimizin etkili orta saha oyuncularından birisi. Rakipten top çalmada ve pas arası (pas kesme) yapmada etkili bir oyuncu. Ligde 3 golü bulunan Faty hücumlarda takımına ciddi destek veriyor. Özellikle boyunun avantajıyla hava toplarında etkili bir oyuncu. Defansımızın dikkat etmesi gerekiyor.

Kanatlara bakacak olursak eski oyuncularımızdan Kenan Özer sağ kanatta etkili bir performans sergiliyor. Ankaragücü her iki kanadınıda etkin kullanıyor fakat ataklarında sağ kanadını biraz daha fazla kullanıyor %41.

Gelelim sol kanada aslında Ankaragücü'nde sol kanatta Mokhtar oynuyor. Fakat ben muhtemel Kadro tercihinde  özellikle Bifouma'yı koydum. Sebebi Konyaspor'un etkili hücum kanadı sağ bölgesi. Bu maçda ÖmerAli'nin olmadığını düşünürsek, hücum anlamında Skubic'e büyük görevler düşecek. Muhtemel İsmail hoca bunları düşünmüş ve analiz etmiştir. Bifouma sağ kannattada başlayabilir  ama İsmail hoca maç içinde ters kanata çekebilir.

bifuma.jpg

Bifouma Ankaragücü'nde hücum anlamında en etkili  oyuncularından birisi. Top taşımada, bire birde adam geçmede özellikle Kontra hücumlarda çok hızlı ve  etkili bir oyuncu. Bizim Fofana'ya benzer özellikleri var. Savunmaya dönüşler ve yardımda sorunları var. Fofana gibi hücumda olmadık aksiyonları yapıp son paslar ve son vuruşlarda tereddüt yaşayabiliyor ama Ankaragücü'nün en etkili isimlerinden birisi. 1 gol 3 asist ile oynuyor. Ayrıca A.gücünün en çok kilit pas atan  oyuncusu, Bifouma'ya özel önlemler almak gerek.

Diğer etkili sol kanat oyuncusu Mokhtar'dan da bahsetmeden olmaz. Mokhtar kanattan ceza alanına girmede, bire bir oyunda, uzaktan etkili şutlar atabilen iyi bir oyuncu. Muhtemel 4-4-2 kanatlarda Bifouma ile ikisi birlikte oynayabilir ya da taze güç olarak ikinci yarı rotasyonda yapabilir.

Oyuncu analizinde Forvet oyuncularına gelirsek, Kubilay Kanatsizkus ve El Kabir'den bahsetmemiz gerekiyor.

Genç Kubilay Bursa'da alamadığı süreyi Ankaragücü'nde son haftalarda El Kabir'in partneri olarak almakta. Defansif katkısıda çok fazla olan Kubilay 11'de başladığı 3 maçta 1 gol, asist ile oynarken diğer sonradan oyuna girdiği 2 maçta ofansif olarak iyi bir tablo çizmedi. Ayrıca Hava topları ve yan toplarda etkili bir oyuncu.

Ankaragücü'nün oyun şablonunda Kontra ataklar çok önemlidir. Kontra ataklarda ise etkili oyuncularından birisi El Kabir. Zamanında hani Havaalanında saatlerce oyuncu bekleyipte Rahmetli Cavcav'a kaptırdığımız oyunculardan El Kabir :))

kabir.jpg

El Kabir'in en önemli özellikleri Kontra atak futboluna çok yatkın bir oyuncu olması. Ceza alanında topla buluştuğu anda çok iyi şutlar atabilmesi. Bitiriciliği çok iyi bir oyuncu. Kısa boyuna rağmen isabetli kafa vuruşları yapabilen bir oyuncu. Savunmamızın dikkat etmesi gerek.

Oyuncular ile alakalı notlarım bu kadar. Şimdi Takımın özelliklerine ve oyun yapısına geçelim.

A.gücü Ligin attığı şutları golle değerlendiren bu anlamda Ligin en faydalı takımı. Ligin en az şut atan takımlarından birisi fakat attığı gollerde Ligin en çok gol atan ilk 5 takımı içinde. Bitiricilik Mükemmel. Özellikle  Ceza alanı içinde pozisyon vermemeliyiz.

A.Gücü genel olarak topun hakimiyetini rakibe verip katı savunma anlayışıyla rakibi kendi sahasında karşılayan bir takım. %90’a yakın bir oranda rakibi kendi sahasında ve orta sahada karşılıyor. Rakipten yapılan top kayıplarını hızlı ataklar ile değerlendiriyorlar. Ligin en iyi kontra takımlarından birisi. Bu maç özelinde savunmaya dönüşler takımımız için çok önemli olacaktır.

A.gücü’nün isabetli pas oranı ve pasla oyun oynama yüzdelerine bakıldığı zaman  Ligin son takımları arasında olduğunu görebiliyoruz.  Takımlarda pas yüzdeleri en yüksek olan Gerek savunma oyuncularının gerekse orta saha oyuncularının A.gücü takımında en düşük olduğunu görebiliyoruz. Buda top kaybı ihtimalini çok yükseltiyor.

A.gücü özellikle hızlı çıkışlarda uzun toplarla etkili hücumlar yapabilen bir takım. Ortasaha ve hücum hattında hava topunda etkili olabilen, top kontrolü yapabilen ve pozisyona giren oyuncuları var. Dikkat

A.gücü Ligin Kalesinde en çok şut gören takımlarından birisi, fakat yediği gollere bakıldığı zaman Ligin en az gol yiyen 4. Takımı. Bu istatislikte kalecilerinin performansı öne çıkıyor. Kalecileri Hopf  Ligin en çok kurtarış yapan kalecilerinden.

A.gücü Duran topları iyi kullanabilen bir ekip. Ligde penaltı dahil 6 duran top golü bulunuyor.  Özellikle Konyaspor’un Duran toplarda Ligin en defolu takımı olduğunu göze alırsak, bizim açımızdan bu maç çok sıkıntılı geçebilir.  Ayrıca A.gücü’nün ceza alanı dışından etkili şut atabilen oyuncuları var. Tehlikeli noktalarda faul yapmamalı ve rakibe şut imkanı vermemeliyiz.

Kanat kullanımında ise iki kanadınıda etkin bir şekilde kullanabilen bir ekip, daha çok kendi sağ bölgesini etkin bir şekilde kullanıyor. Bire birde iyi oyuncuları var.  Genelde kanattan içeriye ya da çizgiye inerek pas veriyorlar. Bu maç Kanat oyuncularımızın savunmaya vereceği destek önemli olacaktır.

Ankaragücü’ne Nasıl Gol Atarız…

Öncelikle bu maç özelinde Duran top atakları çok önemli olacaktır. A.gücü duran toplar savunmasında Adam – adama modelini uygulamakta. Buda yüksek konsantrasyon isteyen bir savunma modeli. Bana göre zor bir savunma biçimi. Duran toplarda savunmaya yapılan boş ve yanıltıcı koşular ile belirlenen oyuncuları topla buluşturabiliriz. Tabi bunun için çok çalışma yapmak gerekli. Şuanki ekibin bunları düşündüğünü sanmıyorum.

mac.png

Ankaragücü’ne kanat atakları ile etkili olabiliriz. Kanat Savunmasında ciddi problemler yaşayan bir ekip. Özellikle kendi sağ bekleri hücuma çok destek verdiği için sol kanat hücümlarımızda etkili olabiliriz. Ayrıca bu maç Ömer Ali cezalı olduğu için sağ kanatta Skubic’e büyük görev düşüyor. Defans arakasına Skubic’i kaçırıp goller bulabiliriz.

 A.gücü geri dönüşlerde yavaş bir takım. Bu yüzden topu rakibe verip topun arkasına geçiyorlar. A.gücünü üzerimize çekebilmemiz ve arkada boşluklar oluşturabilmek için topu oyunun belli bölümlerinde rakibe verebiliriz. Bire bir etkili preslerle rakibi top kaybına zorlayabiliriz Muhakkat A.gücü hata yapıp top kaybı yapacaktır. Bu bizler için çok önemli bir hücum stratejisi olabilir. Rakibi kendi silahıyla vurmak…

 Bu konuyla alakalı Yıllar önceki bir hatıra ile yazımızı bitirelim. 2014/15 sezonu Mesut Bakkal ile Lige kötü başlayan Konyaspor görevi Kocaman bir adama vermiştir. Bu adam  ilerleyen Senelerde Konya’lıların aklına bile gelmeyen başarılara imza atacaktır.

Aykut Kocaman geldiği ilk zamanlarda Lige iyi başlayamadı. Değişen oyun şablonu ve bizim oyuncu portföyünün bu çok paslı sisteme ayak uyduramaması farklı skorlu Gençlerbirliği ve K.Erciyes mağlubiyetlerini getirdi ve Aykut hoca kendi uyguladığı sistemi hakkında bir yol ayrımına gitme kararı aldı. Topa çok sahip olan ve çok pas yapan Konyaspor, Topu rakibe verip, katı savunma yapan bir Konyaspor modeline dönüştü. Tabi bu modelin ilk cezasını çeken takımlardan biriside O dönem düşen takımlardan olan Yılmaz Vural’lı Karabükspor’du.

Yılmaz Vural Aykut Kocaman’ı çok iyi tanıdığı ve oyun sistemini iyi bildiği için, Karşılaşmada takımının takdiğini Katı savunma ve kazanılan toplar ile ani ataklarla rakibin fişini çekmek olarak belirler. Maç başlar ama işler hiçde Yılmaz Vural’ın istediği gibi gitmez. Topun hakimiyeti Konyaspor’da olması gerekirken hep Karabükte’dir. Karabük’lü oyuncular sık sık hata yapmakta ve katı Konyaspor defansını aşamamaktadır.   

Sonunda Konyaspor istediğine ulaşmış Bir taç atışı sonrası rakip defansın hatasıyla savunma arkasında topla buluşan Djalma Konyaspor’u 1-0 öne geçirmiştir. Maç boyunca  Karabük Konyaspor savunmasını aşamamış ve Karabük deplasmanından Konyaspor Altın değerinde bir 3 puan getirmiştir. Maç Sonu Yılmaz Vural ‘’ Kardeşim bizim bildiğimiz, analiz ettiğimiz Konyaspor bu değildi. Biz topun onlarda olacağı, onların yapacağı hataları hızla değerlendirecek bir plan hazırlamıştık. Aykut hoca bizi ters köşe etti’’ demişti.

Aslında kısaltarak yazdım o maç özelinde yazılacak çok şeyler var. Benim hazıfama kazınan bir maçtı. Rakip analizi ve rakibe göre oyun oynamanın önemini Koca şehrin aklına kazıyan Kocaman  bir insandı. O yüzden hep diyorum. Aykut hoca sonrası sistemi olmayan, ekibi iyi olmayan geleneksel tarzda teknik direktörler  Konyaspor’da Başarılı olamazlar… Kalın sağlıcakla, saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar