Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anlam ve Yaşam

A+A-

Yaşam zaten yeterince karmaşık, şimdi biraz daha karışıyor. Dünyada, yeniden yeni bir düzen kuruluyor. Kişinin tek başına anlayabileceği kadar basit değil hiç birşey. Bu yüzden kişiler kendi anladıklarına diğerlerinin anladıklarını ekleyebildikleri kadar anlayabiliyorlar yaşamı, dünyayı ve kainatı.

*

Anlamak çok önemli. Zira, kişiler anladıkları oranda çıkabiliyorlar mahlukat seviyesinden, insan yani eşref-i mahlukat seviyesine. Yaşamı anlamayan kişinin insan olma yolculuğuna henüz başlamadığını söylemek zor olmaz diye düşünüyorum. Kişi etten, kemikten yaratılmış binlerce canlı türü yani mahlukat arasında sadece bir türdür ve insan olma yolculuğunda hedef eşref-i mahlukat seviyesine çıkmaktır. Buradan çıkılacak yer ise bu yaşamdan sonraki yaşamda Cennet bahçeleridir. Peki, bu yaşamı anlamayan kişiler bundan sonraki ahiret yaşamını anlayabilir mi? Anlayanlar huzur buluyor, ya anlamayanlar?
*

Peki, bu yaşam hakkında anladıklarımızı paylaşmak ve birleştirmek için gereken iletişim konusunda ne kadar becerikliyiz?... Başarılı mıyız? diye hiç sormuyorum bile. Başarıya giden yolun eşiğinde, konuşarak anlaşmanın henüz iletişim aşamasında ya siyasi görüşlerimiz ya da kabul ettiğimiz bazı malumatın ön yargıları ile çizilen sınırlara takılıp kalıyoruz. Kalmayalım diye ısrar edince kavga çıkarıyoruz. Eşikten içeri adım atabilsek, burnumuzu sokup içerideki manzarayı bir görebilsek işler kolaylaşacak aslında. Ancak kapıda kavga ederken yaşamı da ıskalıyoruz hakikati anlamayı da. Dışarıdaki anlatılar, kabuller ve ön yargılar ilçin kavgayı marifet sanıyoruz, kısır döngüye kısılıp kalıyoruz.
*

Bu yüzden, biz bu yaşamda mahlukat ile insan arasındaki mücadele ve paylaşımda insanın yerini ve geleceğini anlamamışken, bazı insanlar kalkmış, insanın yaptığı robotlar ile insan arasındaki mücadele ve paylaşımı tartışmaya başlamış bile. Hem robotların yapay zekası ile hem de biyoteknolojik gelişmeler ile kurulan yeni yaşam düzeninde insanın geleceğini tartışanlar, bazı tip insanları yok etme planlarını işleme koymuşlar bile… ne tip insanlar bunlar?

*

Bu kafayla devam edersek, yaşamın hakikatini anlamadan yok olup giden insan tipleri arasında olacağımız kesin maalesef.

*

Millet olarak, insanı ve nasıl insan olunduğunu tartışamadan "eşrefi-i mahlukat türü insan" olmayı başaramayacağımız kesin. İnsan olunmadan Müslüman olunmaz gerçeğini de göremiyoruz. İnsan olmayan İslamı da anlayamaz. Bu tip insanlar (!) bazı gelenekleri din sanar, hurafeye din diye sarıylır ve dini hurafeden temizlemek için mücadele edenleri din düşmanı gibi göstermeye çalışan hainlere kanar. Bu kadar basit. Peki kime hizmet eder bunlar? Bunların hizmetinin İslam’a da insanlığa da olmadığı kesin!

*

Peki, farkına varamadığımız bu anlamamazlık içinde yok olup gitmemek için neleri tartışıyor olmalıyız sizce? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.