Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anlamak Yerine

A+A-

Ekonomi konuşalım, siyaset konuşalım, teknoloji konuşalım, geleceği konuşalım… Milletin istek ve ihtiyaçlarını mevcut kaynaklar ile en uygun şekilde karşılayarak huzuru ve barışı nasıl inşa ederiz, huzuru nasıl artırabiliriz, barışı nasıl güçlendirebiliriz? Bunları konuşalım…

*

Ancak bunları konuşmak için üzerinde durmamız gereken bazı temel kavramlar var anlamlar var kendisi küçük olduğu halde büyük anlamlar taşıyan sözcükler var… Bunlar var da konuşurken birbirine benzeyen sözcükleri hatta bazen birbirine zıt sözcükleri birbirine karıştıranlar da var… Sözcükleri yersiz veya yanlış kullananlardan sağlıklı konuşmalar, sorunlara çözümler beklemek zor. Örneğin bölüşmek ile paylaşmak arasındaki farkı, demek ile söylemek arasındaki farkı bilmeden kavga çıkaranlar bile var… Bu kavgacılara sorsan, sözcükleri küçümserler.

*

Çimentoyu kuma karıştırıp üst üste yığınca duvar olmaz. Önce çimento ve kumu düzgün şekillerde ve yeterli sağlamlıkta tuğlalara çevirmek gerekir. Sonra bunları birbirine tutturacak şekilde düzgünce dizersen duvar olur.

*

Konuşmak da böyle, iktidar veya muhalefet fark etmiyor, çıkıp meydanlarda halkın duygularını coşturmak için konuşan ama gelecek için ve gerçek için bir şey söylemeyen siyasetçiler bu milletin bekasına nasıl hizmet edecek?

*

Toplumda büyüme, kalkınma ve gelişme arasındaki farkı bilmeden konuşanlar itibar görüyorsa, milletin istek ve ihtiyaçları mevcut kaynaklar ile nasıl karşılanacak? Bilmeyen ve bilmediğini de bilmeyen, söyleneni anlamayan ve anlamadığı şeyi işine geldiği şekilde yorumlayan kişiler ile toplumda adalet ve huzur, ekonomide denge nasıl kurulacak?

*

Bir adım daha atalım, anlamadığı şeyleri anlamak için anlayışını geliştirmek yerine anlamadığı şeyi reddeden veya inkar eden, anlamadığı kişiyi düşman görenler ne konuşabilir nereye kadar konuşabilir? Böyle, anlayışını geliştirmeyen kişilere, anlamadığı kişi ile kavga etmek, tartışmak, münakaşa etmek yerine müzakere veya münazara şeklinde konuşmak gerektiği nasıl anlatılır?
*
31 Mart seçimlerinden sonra sosyal medyadan uzak duruyorum, kim ne için neye hizmet amacı ile konuşuyor anlamaya çalışıyorum. Yalan yanlış ve algı yönetimi içeren iddiaları gerçek ile ve hak ile hukuk ile alakası olmayan bilgileri(!) kime neye hizmet etmek için yayıyorlar, anlamaya çalışıyorum.

*

Anlamak yerine kavga çıkaranlara anlatmak istiyorum;  kavganın kazananı olmaz! Kavgada bir taraf daha az kaybetmiş olabilir… Daha az kaybetmekler mi övüneceksiniz? Kavganın kazananı ya kavgayı çıkaranlar ve organize edenler arasındadır ya da kenarda izleyenler arasında…

*

Eeee, sen kavganın içinde kime hizmet ediyor olacaksın lütfen bir düşünür müsün? Anlamaya çalışır mısın? Selam ve dua ile…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.