1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Anlaşma Türkiye’nin Zaferidir
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anlaşma Türkiye’nin Zaferidir

A+A-

Birçok ülke devlet adamlarının yanı sıra siyaset ve strateji uzmanları metin içeriği itibariyle anlaşmayı ‘Türkiye’nin zaferi’ olarak yorumlarken bu durumdan ‘karın ağrısı çekenler’ olduğu da görüldü! Bakın dünya basını anlaşma hakkında neler diyor:

The New York Times: “Anlaşma, Türkiye kontrolünde bir güvenli bölge oluşturmanın yanı sıra, ekonomik yaptırım tehditlerini de ortadan kaldırıyor. Bu anlaşma Türkiye için Erdoğan'ın Trump'a karşı bir zaferidir.”

Washington Post: “Türkiye yıllarca Suriye çatışması içerisinden ABD'den Rusya'ya ve İran'a kadar bölgeye uzak güçlerin yaptıklarını hayal kırıklığı ile izledi. Yıllarca Türkiye içerisindeki yasa dışı bir ayrılıkçı grubun bağlantısı olan Kürt milislerine desteğin sonlandırılmasını istedi. Bunların hepsi Trump ile değişti. Erdoğan'ın istediği her şey gerçekleşti.”

RT: “Türk yetkililer operasyona devam edeceklerini belirterek, ‘ateşkes’ demeyi reddettiler. ABD ile yapılan anlaşma kapsamında güvenli bölgenin kontrolü Türk birlikleri tarafından karşılanacak.  Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'ye Kobani gibi şehirlerin kaderi hakkında herhangi bir garanti vermediğini açıkça belirtti.”

Guardian: “Anlaşma Türkiye'nin kilit hedeflerini kabul ettirdiğini gösteriyor.”

ForeignPolicy: “Fakat bu Kürtler için kötü bir anlaşma oldu. Söz konusu anlaşma, Türkiye için gerçekten büyük bir zafer. ABD yönetiminden bir yetkili, güvenli bölgede ABD birliklerinin olmayacağını, birliklerin bölgeden çekilmeye devam edeceklerini açıkladı.”

Karın ağrısı çekenleri örneklendirmemize gerek var mı?

Barış Pınarını Zehirlemek İsteyenler

Masada sağlanan anlaşma ile her şeyin tamama erdiğini düşünmek elbette saflık olur! Çekilmek üzere 120 saat mühlet verilen PKK/YPG’li teröristlerin Irak’ın Semelka bölgesinden 6 kamyon kimyasal silahı Suriye’nin Kamışlı bölgesine naklettiği Türk istihbarat birimlerince tespit edildi. Türkiye’nin bölgede kimyasal silah kullanacağı iftirasını üretmenin altyapısını hazırlayan örgütün kumpası çabuk bozuldu. Keskin nişancılarla taciz atışları da yapan YPG’liler arkalarına yeniden uluslararası güçleri çekebilmenin gayretinde görünüyor. Bu arada; YPG’nin kimyasal silahı kimlerden, hangi vasıtalarla temin ettiğinin de üzerinde durulması gerekiyor. 

Fransa Suçunu İtiraf Etti!

Bu arada Fransa Ulusal Meclisinden bazı vekillerin Türkiye'ye yaptırımlar başlatılması ve NATO üyeliğinin askıya alınmasını sağlaması için Cumhurbaşkanı EmmanuelMacron'a çağrıda bulunması dikkat çekti. Teröristler için ısrarla ‘Suriye Kürtleri’ ifadesini kullanan Fransız vekiller Türkiye'nin NATO üyeliğinin askıya alınmasını isterken ayrıca Rusya'nın Kırım'ı ilhakı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların benzerlerinin Türkiye’ye uygulanmasını, AB’ye katılım müzakerelerinin durdurulması ve finansal tüm yardımların kesilmesini, sözde ‘DAEŞ’e karşı ortak mücadele verdikleri’ Kürt müttefiklerinin korunmasını da talepte bulunmayı ihmal etmedi.

Dikkat buyurun; teröristlerden ‘Kürt müttefiklerimiz’ diye bahseden Fransız vekiller de böylece teröre yardım ve yataklık suçunu itiraf etmiş oldu.

Bir İfşaatta İsrail’den

İsrail’in terör örgütleri üzerinden kurduğu plan ve hayaller de anlaşmanın akabinde dillerinden dökülerek ifşa oldu. Jerusalem Post Gazetesinde Seth J. Frantzman imzalı analizde ‘Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile birlikte İsrail'in bölgede bir Kürt devleti kurulması hayalinin yıkıldığı’ ifade edildi. ‘6 yılın emeği 6 günde yok edildi’ başlığıyla verilen haberde, ‘ABD'nin ve İsrail'in finanse ettiği YPG/PKK'lı teröristlerin planlarının harekat ile birlikte çöpe gittiği’ şeklindeki ifadeler dikkat çekti. Böylece sınır boyumuzdaki teröristleri desteklediğini açıkça ifade edenler arasına İsrail’in de katıldığını söyleyebiliriz.

Pkk/Ypk Gerçekten Çekilecek Mi?

Trump’ın “Petrolün güvenliğini sağladık, Kürtleri yeni bölgelere yerleştirdik. Askerlerimiz evine dönüyor” şeklindeki sosyal medya mesajı aslında planın aşamalarını da işaret ediyor. PKK'nın sözde yöneticilerinden Cemil Bayık'ın teröristlere 'Bölgeden çıkmayın' talimatı verdiğinin ortaya çıkması da bugün değilse bile yakın bir gelecekte ‘Güvenli bölgeyi tehdit eden teröristlere karşı yeni harekatın gerekliliğini’ şimdiden işaret ediyor.

Filistin Meselesi Doğru Değil

Harekat devam ederken sosyal platformlarda servis edilen, ‘Filistin yönetimi Barış Pınarı Harekatını kınadı’ şeklindeki haberler haberler hayret uyandırmış, tepkiye sebep olmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ‘Filistin'in Arap Ligi'nde Türkiye'yi kınadığı’ haberlerinin gerçek dışı olduğunu, oraya giderse baskı altında kalacağını bildiği için Filistin Başbakanının ilk defa Arap Ligi toplantısına gitmeyerek Türkiye’ye destek verdiğini söyledi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.