1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Anlaşmak İçin İletişim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anlaşmak İçin İletişim

A+A-

İnsanlar konuşa konuşa anlaşır.  Konuşmayı bilmeyenler tartışır.

Tartışmayı bilenler, sonunda işe yarar bir sonuca ulaşır, anlaşır veya uzlaşır ya da yeni bir bilgi ortaya çıkarır, yanlış bir bilgiyi, bir yanlış anlamayı ortadan kaldırır. Toplum kazanır.

*

Tartışmayı bilmeyenler kavga çıkarır. Kavganın kazananı olmaz, kavgada her iki taraf da kaybeder ancak daha az kaybeden taraf kendisini kazanmış zanneder. Toplum kaybeder. İnsan gibi konuşarak, tartışarak anlaşmak yerine kavga çıkaran kişinin böyle bir zanna kapılması da normaldir. Hür irade geliştirecek kadar gelişmiş olsa, zan ile karar vermenin yanlışlığını da anlamış olurdu.

*

Gelişen toplumlara bakın, her konuda tartışıyorlar. Herkes hür iradesi ile sesini duyurmaya çalışıyor. Aklına geleni söyleyenlerin değil düşünce oluşturabilenlerin ve düşüncesini ifade edebilenlerin sesi duyuluyor, yükseliyor. Yalan konuşanın, iftira atanın yanına kalmıyor. Kimse kimseyi susturmuyor, susturmanın da bir cezası var,  biliniyor.

*

Konuşmayı, tartışmayı bilen toplumlardaki taraflar birbirleri ile anlaşıyor, böylece toplum gelişiyor, refaha kavuşuyor, medeniyete ulaşıyor. Anlaşamadan tartışanlar kavga ediyor, geriliyor, kırılıyor, küsüyor, kopuyor, parçalanıyor bir hiç yüzünden düşmanlaşıyor. Konuşarak, tartışarak anlaşmayı bilmeyen toplumlarda aynı düşünceyi savunanlar bile ayrışıyor.

*

Anlaşmanın temelinde dili kullanma becerisi vardır bence bir de konuşulan konunun çerçevesini çizebilen gelişmiş bir zihin. Çerçeve dışına çıkınca tartışma çıkar ve çerçeve dışında kalmakta ısrar edince de kavga.

*

Konuştuğunuz konuda, sorduğunuz soruya cevap vermek veya verdiğiniz cevabı anlamaya çalışmak yerine sapı samana karıştırarak, sözü başka yere çekmeye çalışanlar ile karşılaştığınız oluyor mu sizin de ? Bence oluyordur, hem de çok!

*

Hiç düşündünüz mü bazıları konuyu niçin çerçevesi dışına çıkarır, niçin sap ile samanı karıştırır?

*

Çünkü onlar için hakikati ortaya çıkarmak değil, haklı çıkmak daha önemlidir. Birey olarak gelişemeyenler kendilerinin veya yandaşı oldukları tarafın görüntüsünü herşeyden önemli tutarlar. Görüntü ve şekil, anlamdan daha önemli tutuluyorsa, o toplumda anlaşma da olmaz, uzlaşma da gelişme de olmaz medeniyet de..

*

Haklı çıkmak için konuşan yerine, anlaşmak ve hakikati ortaya çıkarmak için konuşanlardan olmak dileği ile.

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.