1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Anne Karnında Bebeğin Suyunun Çok Olması Tehlikeli mi?
Anne Karnında Bebeğin Suyunun  Çok Olması Tehlikeli mi?

Anne Karnında Bebeğin Suyunun Çok Olması Tehlikeli mi?

Anne Karnında Bebeğin Suyunun Çok Olması Tehlikeli mi?

A+A-

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mevlüt Okay Demirtaş

Polihidramnıos ya da hidramnios bebeğin sıvısının çok artmasıdır. Anne karnındaki bebeği koruyan, mide ve bağırsaklarını geliştiren, adeta onu bir yorgan gibi sarıp sarmalayan hareket etmesini, gelişmesini sağlayan bebeğin suyudur. Ayrıca su bebeğin vücut sıcaklığının hep aynı kalmasını sağlar. Ancak bu suyun artması bebeğin fazladan üstüne ağırlık olarak yansır ve son derece faydalı olan su fazla olursa bebeğe zarar verebilir. Amniyotik sıvıyı bebek kendi üretir aynı zamanda bebek bu sıvıyı yutar bu son derece önemlidir.

Bebeğin suyu neden artar?

Aslında hafif artışlarda bunun sebebini bulmak çoğu zaman mümkün olmaz. İdiyopatik deriz bu duruma yani sebebi bulunamayan anlamındadır. Bu durumda sıklıkla anne ve bebek için herhangi bir sorun yaratmaz. Ayrıca annede şeker hastalığı, bebekteki anomaliler, anne karnında bebeğe bulaşan birtakım enfeksiyonlar, kan uyuşmazlığı durumlarında bebeğin suyunda artış görülebilir. Bu durum gebeliklerin yüzde 1-2’sinde görülür. İkiz gebeliklerde ise daha yaygındır. Bu durum bebek büyüdükçe ortaya çıkar ve ultrasonda görülür ancak erken haftalarda bebeğin suyunun çok olacağı önceden tahmin edilemez. Bebeğin suyunun fazla olması durumunda bebekte yutkunmayı engelleyecek merkezi sinir sistemi patolojisi, yarık damak, soluk borusuna baskı yapan kistler, bazı kas hastalıkları, bebekteki bazı kalp hastalıkları, bebekte idrarın fazla üretilmesine neden olabilecek hastalıklar, bebekteki kansızlık, cmv, sfiliz parvovirüs gibi bebeği etkileyebilecek mikrobiyolojik ajanların olabileceği akılda tutulmalıdır.

Suyun fazla olması tedavi edilmeli midir?

Genellikle doğuma yakın zamanlarda ortaya çıkar, tedavi için fazla su anne karnından özel yöntemlerle alınabilir ancak bu tedavi edici olmaktan uzaktır çünkü su bebek tarafından hızla yeniden yapılır. Sadece anne bebek suyunun fazla olmasından dolayı nefes almakta güçlük çekmeye başlarsa veya artan su bebeğe çok fazla baskı yaparsa anne karnından fazla su alınabilir. Bunun dışında ilaçla tedavi de mümkün ancak bebekte böbrek ve kalp ile ilgili sorunlara yol açabileceği akılda tutulmalı.

Suyun fazla olması durumunda normal doğum olabilir mi?

Tek başına bebeğin suyunun fazla olması sezeryan olmayı gerektirmez. Ancak  annede şeker hastalığı bebeğin 4 bin gramdan fazla olması ve nonverteks geliş (doğum kanalına bebeğin ters girmesi) gibi riskli durumlar suyu fazla olan anne adaylarında daha sık görülebilir. Dolayısıyla anne adayları hekimleri ile olası riskleri istişare etmelidir. Sonuç olarak bebeğin suyunun fazla olması anne ve bebekle ilgili herhangi bir bir soruna yol açmayabileceği gibi; özellikle su miktarının çok arttığı durumlarda durum çok dikkatli şekilde değerlendirilmelidir. Anne adaylarının glisemik endeksi yüksek gıdalardan uzak durmaları faydalı olacaktır. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.