1. YAZARLAR

  2. Turan Aydın

  3. Anneler Günü
Turan Aydın

Turan Aydın

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Anneler Günü

A+A-

10 Mayıs Anneler Günü nedeniyle bu şiiri annelerimize armağan ediyorum. Buyurun okuyalım:

*Cennet nimetimiz annelerimiz. *Bir gün değil, her gün değil, bir ömür hatırlanacak annelerimiz.*Sevgi ve saygı gösterilecek annelerimiz.*Allah (CC) den sonra kul hakkı olan annelerimiz.*Almadan vermek Allah’a mahsus *Bir ömür boyu fedakârlık gösteren annelerimiz.*Sevgisini, şefkatini ve merhametini karşılıksız veren annelerimiz.

İRŞAD Vakfı Başkanı

koca Konya’nın koca

hocasının dikkatine sunulur

Bu salgın nedeniyle başkanımız evden çıkamayınca uzaktan telefonla çalışanlara talimat vererek Ramazan ayı münasebetiyle vakıf çalışmalarını yürütmektedir. Vakfa yapılan bağış, zekât, fitre ve fidye ve benzeri çalışmaları yaptırıyorken aynı şekilde talimatla bir de toplanan yardımların dağıtımını yaptırmanız hem dünya hem de ahiret menfaatiniz içindir, diyorum.

Vakfın eski çalışanı olarak öğrencilerden aldığım mesaj ve telefon görüşmelerinden anlaşılmaktadır ki aylık nakdi eğitim yardımı ve burs ödemeleri il içi ve il dışı olmak üzere Mart ayından beri yapılmamış, Ödenebilmesi için talimat vermeniz gerekmektedir. Bu salgın sebebiyle kimi öğrencinin velisi işinden olmuş, işsiz kalmış, ihtiyaç duyulan bir zamanda ödeme yapmayacaksanız ne zaman yapacaksınız? Vakit dayanışma vaktidir. Kimi öğrenciler memleketlerinde kimileri de ailelerinin yanlarındadırlar. Öğrenci barındırılması olmayınca depolardaki erzak ve gıda türü mal ve malzemeler depoda çürümesin, vakfa gelip talepte bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtılması lazım, talimat veriniz dağıtılsın, dağıtılmayacak ise dağıtım ağı olan bu işle iştigal eden vakıf ve derneklere dağıtılması için verilmeli, diye âcizane teklif ediyorum.  Toplanan yardımlar; ister nakit olsun ister ayni olsun dağıtılmasa yahut yeterli sayı ve miktarlarda dağıtılmasa başkan olarak sizin ve müteselsilen yönetim kurulu üyelerinizin hem bu dünyada hukuki sorumluluğu hem de ahirette vebali olduğunu hatırlatıyorum.

Ne güzel söz

ve nasihat                            

İmam Şafi Hz. talebelerinden biri olan Yunus ile müzakere yaptığı bir meselede ihtilafa düşer. Öyle ki talebesi öfkesinden dolayı dersi terk eder ve evine gider. Akşam olduğunda Yunus kapının çalındığını fark eder ve “Kim der” Kapıdaki kişi “İmam Şafi” der Yunus kapıyı açar ve İmam Şafi’nin kapıda beklediğini görür ve hocasının ayağına kadar gelmesine şaşırır. İmamı Şafi kapıyı açan talebesine şunları söylemiştir.

1-Ey Yunus, bizi birleştiren yüzlerce mesele dururken bir mesele mi bizi ayıracak?

2-Ey Yunus, yaptığın ve üzerinden geçtiğin köprüleri yıkma! Bir gün o köprüden geri dönmen gerekebilir.

3-Ey Yunus, hatadan nefret et ama hataya düşenden nefret etme.

4- Ey Yunus, bütün kalbinle günaha öfkelen ama günahkâra acı, ona merhamet göster.

5-Ey Yunus, sözü eleştir ama sözü söyleyene saygı duy.

6-Ey Yunus, görevimiz hastalığı tedavi etmektir, hastayı yok etmek değil.

Büyük İmam Allah (CC) senden razı olsun, toplum olarak bu nasihatlere çok ihtiyacımız var.

Ramazan-ı Şerif ayının son 10 gününe ulaştık şükürler olsun, Allah’a emanet olunuz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar