1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Anneler Günü
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Anneler Günü

A+A-

Sizin en değerliniz kim sorusunun herkeste farklı bir cevabı vardır. Çünkü değer olgusu insanlar arasında hep farklıdır. Kimi vefa borcundan dolayı dostlarım der, kimi kalbinin sesini dinler sevdiğim der, kimi ilk gözyaşlarını sileni hatırlar ailem der. Aile eski bir su köprüsü gibidir; bu köprünün de herkes için farklı kilit taşları vardır, kimine göre kilit taşı babasıdır, kimine göre annesidir.

***

Anne, hayata tutunduğunuz ilk el. Anne, hayatı öğreten ilk öğretmen. Anne, ayaklarının altına cennet serilmiş kutsal bir varlık. Anne, merhamet nedir sorusunun hayata tatbik noktası. Anne, en acı günlerde huzur kaynağı. Anne, ilk azar işitilen kadın. Anne, meleklerin yer yüzünde ki temsilcisi... Ne kadar zordur anneyi tarif edecek cümleler bulmak; kelime dağarcığında bulunun her kelime anneyi anlatmak üzere sıralanır, yine de yetersiz kalır.

***

Bu hafta sonu -biz insanlar için hatırlatma günleri olarak tahsis edilen günlerden- anneler günü. Yılda bir gün anneyi anmak, ona sevgi cümleleri ile bir kuru gül yahut parlak poşetlerle süslenmiş hediye ile olmamalı. En kutsal varlıklardan biri olan anneyi sadece yılda tek bir yirmi dört saate sığdırmak çok zor. Onları Allah’ın her günü hatırlamalı, rüzgar canını yaksa rüzgarla düşman olmalı.

***

Sevgili gençler; hayatınızın en renkli günleri çocukluk günleri, gençlik yıllarıdır. Sizler için canını dişine takan gecesini gününden ayırmayan annelerinizi üzmeyin. Onlara bir başkası söz söylese düşman ilan ederken, kendiniz onları üzecek sözleri söyleyince kendinizi büyümüş saymayın. Onlar belki sizin için cahil gelebilir, gençliğin verdiği her şeyi ben bilirim havalarını arkadaşlarınıza saklayın. Anne ve babanızı eğitim durumu veya maddi gelir durumları ne olursa olsun hakir görmeyin. Siz daha “Ela, Lale el ele” derken onlar hayatın pek çok acı ve tatlı tecrübelerini tatmış, hayat okulunun pek çok sınıfını takdirle ya da gözyaşı ile bitirmişlerdir. Anne ve baba sevgisini görüp, onların gölgesinde gölgelenirken değerlerini bilin. Sizin için sıkıcı gelen anne ve babaların öğüt vermesi, nasihat etmesi; birileri için ömürlerinde en büyük eksiği olabilir. Annelerinizin ve babalarınızın kıymetini bilin, her fırsatta hallerini sorun, onlara hizmet etmekten çekinmeyin.

***

Bu özel günde tüm annelerin, anneler gününü kutlarım. Bir gün değil tüm ömrümüzü onlara harcasak, karınlarındaki bir günün karşılığını ödeyemeyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.