1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Antibiyotikli et ve süt sağlığa zararlı
Antibiyotikli et ve süt sağlığa zararlı

Antibiyotikli et ve süt sağlığa zararlı

Anadolu İlaç ve Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keskin, antibiyotik kullanımını azaltmak için yoğun çalışmalar yapıldığını belirtti.

A+A-

Anadolu İlaç ve Kimya Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keskin, antibiyotik kullanımını azaltmak için yoğun çalışmalar yapıldığını belirterek, “Hayvanlara da antibiyotik ilaçlar veriliyor. Eğer üretici, ilaç üzerinde yazan ette ilacın kalma süresine uymayıp hayvanın sütünü ve etini satarsa tüketici sağlığına büyük zararları olur” ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Günnar

Anadolu İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keskin, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara antibiyotik verildiğini söyledi.

Dünyanın antibiyotik kullanımını azaltma çabasında olduğunu aktaran Keskin, “İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da antibiyotik ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar et ve süt tüketildiğinde o an için bir sorun yaşanmasa da ileriki süreçte insan vücuduna zarar verebilir. Bu nedenle çiftçilerimiz bilinçlendirilmeli. Her ilacın üzerinde ette kalma süresi yazar. Buna dikkat edilmeli ve ilaç kullanım süresince hayvandan sağılan sütler satılmamalıdır. Vatandaşlar süt alırken bunu anlamaları imkansız. Sadece sütten yapılan yoğurt tam maya tutmamış ise hayvana antibiyotik kullandırılmış olabilir. Bunun en iyi denetimini Tarım İl Müdürlüğü’nden yetkililer yapabilir” dedi.

e-ilaç uygulaması geliyor

Türkiye’nin e-İlaç uygulamasına geçmek için çalışmalara başladığını ifade eden Keskin, “Önceden isteyen herkese fatura kesip ilaç satılabiliyordu. Şu an bu sistem ile devlet bazı kısıtlamalar ve düzen getirdi. İlaç satabilmek için veteriner hekim olması, çalışma izni olması, şirketlere ise veteriner istihdam etmesi ve Tarım İl Müdürlüğü’nden izin alması gerekir. Ama tabi ki de bu kadar tedbire karşı kaçak yollarla bir şeyler yapmaya çalışan olur. Bunun önüne de sadece ve sadece kaliteli ve karakterli insanlar yetiştirmek. Başka da bir yolu yok” diye konuştu.

Yerli üreticiler desteklensin

2010’da başlayan uygulama ile yerli ilaç üreticilerinden Avrupa standartlarına göre ilaç üretilmesi istendiğini ifade eden Keskin, “2017 Ekim ayı ile tamamen Avrupa standartlarına göre isteniliyor. Bu CMP ilaçları insanların, hayvan yetiştiricilerinin ve hayvanların yararına bir şey. Ama yapılan ağır baskıdan ve dövizin yükselmesinden dolayı birçok ilaç firması batmanın eşiğine geldi. Eğer bu ilaç firmalarının sayıları daha da azılırsa yabancı ilaç şirketleri eskide olduğu gibi 10 liralık ilacı 60 liraya satacak. Hangi sektörde olursa olsun üreticiler desteklenmeli. Taşıma su ile değirmen dönmez” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.