1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Antik Kent Kilistra
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Antik Kent Kilistra

A+A-

Değeri ve güzelliği yeni yeni anlaşılsa da Konyalıların ve Konya’ya gelen turistlerin ilk görmesi gereken yerdir Kilistra. Büyükşehir Yasası ile Meram ilçesine bağlanan Kilistra, Gökyurt köyünde yer almakta.

Kilistra, Bizans döneminde yoğun bir halde Kapadokya’ya benzeyen kaya oyuğu yerleşmelerine ev sahipliği yapmıştır. İncil de bahsedilen ve aziz Paulos’un seyahat ettiği zamanlarda uğramış olduğu, Anadolu kentleri ile Kral Yolu üzerinde yer almaktadır.

Özellikle arkeolojik çalışmalar esnasında, temizlik yapılan Sümbül Kilisesinin yer aldığı alana, yöre halkı tarafından Paulönü denilmesi, aziz Paulos’un isminin yaşatıldığının bir kanıtıdır. Roma döneminde Hrıstiyanlığı seçmiş Lystra halkının, putperest kitleler ile yağmacıların yoğun baskı ve saldırılarına dayanamamaları üzerine, çevrelerinde yer alan gizlenmeye elverişli yer seçimlerinde, Kilistra önemli bir alan olmuştur. Bizans döneminde yaşayan halkın, Anadolu’ya gelmiş olan Türkler ile birlikte bu bölgede yaşadıkları, bazı bulgular sayesinde anlaşılmaktadır.

***

Kilistra Kenti, doğal kaya oluşumuna göre beş ayrı alanda kurulmuş bulunmaktadır. Kayaların oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra’da, saklanmak ve gizlilik esas alınmıştır. Karşıdan bakıldığı anda kaya gibi gözüken bu yerleşme alanlarının iç bölgeleri, geniş bir şekilde oyulmuş ve içeride sağlanan havalandırma ile aydınlatma gizlenmiştir. Mimaride sosyal amaçlı yapılara, dini yapılara güvenlik ve savunma amaçlı yapılara rastlanmaktadır. Volkanik tüf kayalarınca oluşan peri bacaları ile benzer olan Kilistra, köyün yer almakta olduğu vadi boyunca süregelmektedir. Özellik ile yukarıdan bakıldığında, vadi bir taş ormana benzemektedir. Genel anlamda karakteristik bitki örtüsü ile kaplı Kiilistra’da, yeşilin her tonunun dört mevsim boyunca görülmesi mümkündür.

***

Klistra Antik Kenti Gökyurt köyünün yakınında bulunması nedeni ile Gökyurt köyünde konaklama imkanı sağlanmaktadır. Burada bulunan eski bir hanın restore edilmesi sonucu misafirlere konaklama imkanı sunmaktadır. Mimarisi ile büyüleyen han bölgenin misafirperverliğini gösteren muhteşem bir yer.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.