1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. ANTRENÖR NASIL OLMALI
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

ANTRENÖR NASIL OLMALI

A+A-

Çağdaş ve modern spor da herkesin mutlaka hedefi vardır özellikle futbol da bu daha farklıdır. Hedefsiz hiç bir şey olmaz ve hedef olmayan yerde de başarı gelmez beklenemez zaten. Bunun için de ciddiyet olmalı, işe saygı olmalı. Bu düşünce futbol da daha çok ön plana çıkıyor ve bunun içinde çok çalışılması gerekiyor, burada eğitimi verenin rolü ve önemi çok büyük

İyi bir eğitici nasıl olmalı, neler yapmalı, nasıl bir davranış ve tutum içerisinde olmalıdır.

İkna yeteneği olup, sabırlı olmalı

Antrenman esnasında sporcusu ile yapılan ikili diyaloglarda yapacağı konuşmalar önemlidir. Düzgün, anlaşılır, açıklayıcı özellikte olmalıdır. Yapılacak olan çalışmalarda olumsuz duruma / durumlara karşı hazırlıklı olup, sabır (sabretmek)  yönünden de dikkatli olmalıdır.

Dinlemeli ve yönlendirmeli.

Özellikle küçük yaş guruplarında ki çocuklara eğitici; iletişim de ve beden dilinde dikkatli dinlediğini hissettirip sporcusunda güven oluşturmalıdır. Sporcunun yaptığı olumsuz veya yanlış davranışlarda devreye girip onu yönlendirmelidir. Karşılıklı olan bu davranış sevgiyi, saygıyı çalışma arzusunu artırır.

Hata tespiti yapıp, doğruları uygulatmalı.

Performansa dayalı yapılan antrenman ve maçlarda yapılan hataları tespit eder, bu hataları bireysel ve takım olarak dikkate alır, yapılan bu hataları doğruları yaparak gösterip sporcuyu doğru yöne çekmeli ve kazanmalıdır.

Yapılan çalışmayı anlatıp göstermeli

Eğitici yaptığı antrenman programında çalışmanın teorik ve pratik yönlerini sporcuya basite indirgeyerek aktarmalıdır. Bu çalışmaları düzenli yaptığı takdirde sporcudan olumlu geri bildirimler (dönüt) alabilir. 

 

 

Değer göster, güven hissettir.

Sporcu ile arasındaki diyalog iyi olmalı, mesafeyi elden bırakmadan, incitmeden doğru iletişim ile sevgi ve saygı çerçevesinde takım ruhunu aşılayıp değer verildiğini, önemsendiğini hissettirerek güvenini kazanmalısın.

Gelişime ve yeniliklere açık olmalı,

Antrenörün bakışı sabit (statik) bir düşüncede olmamalıdır. Geçmiş ve günümüz modern futbolu yakından takip edip izlenimler yapmalı, antrenman periyotlarında bilimsel düşünmeli, kendini geliştirmeli yenilemeli, gelişime açık olmalıdır. Futbola ve sporcusuna katkısı olmalıdır.

Takım ruhuna önem vermeli

Takım olmak, takım ruhunu yakalamak her daim önemlidir. Bunu düşünürken ekibini sağlam kurmalı ve Antrenörün yokluğunda bile oluşturulmuş olan takım ruhu bozulmadan devam edebilmelidir.  

İyi bir dinleyici olduğunu göstermeli, mütevazi yaklaşmalı

Eğitici her daim iyi bir dinleyici olmak zorunda, sporcuya da bu şekilde sende olmalısın mantığını aşılamalıdır.

‘’İyi dinlemek yapılacak olan çalışmanın amacını, konusunu iyi analiz etmek demektir.’’ Konusunu bildiğin çalışmada zorluk derecesini aşıp kolayca uygulayabilirsin demelisin. Eğitici olmak mütevazi olmaktır. Asla elimizden bırakmamalıyız. Saygı kazandırır, örnek teşkil eder.

Tecrübe sahip olup, bilgi paylaşımına açık olmalı,

Yılların vermiş olduğu tecrübe ve deneyimini bu alanda kullanmalı, kendisi gibi yarınların Antrenörlerini yetiştirmelisin. Öncelikle spora kazandırmalı ve sevdirmelisin. Deneyim ve bilgisini birleştirip yeni nesil sporcularını doğru, bilinçli, donanımlı, sahaya çıktığı zaman ne yaptığını bilen sporcular olarak yetiştirmelidir. Antrenör deneyim, bilgi ve donanım yönünden daima ayrıcalıklı olmalıdır, farklılık yaratmalıdır. Saygılarımla

       

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.