1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Antrenör ve Eğitim
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Antrenör ve Eğitim

A+A-

Türkiye'de alt yapılarda kaliteli oyuncu yetiştirme konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle yabancı sporcuların ülkemize gelmesi ve altyapıların ne durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Ülkemizde futbol kulüpleri ve bu kulüplerin alt yapıları bazı ülkelere göre daha zayıf işliyor buda ülke futbolunun kanayan yarası olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde ve Konya’da büyük sorunların başında tesislerin yetersiz oluşu ve antrenörlerin yeterli bilgi sahibi olmadığı ve donanımlı olmadığı menfaat olgusu olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer bir hususta eldeki imkânlar olduğu halde antrenörün gerekli çalışma ortamını sağlamaması, bilgi sahibi olmaması, donanımı olmaması ve davranışı yanlış olması alt yapı eğitimi almaya gelen sporcu/sporculara bir şey veremediği gibi, geri bildirim beklemesi hayalcilik olur. Genelde alt yapılarda stajyer antrenör dediğimiz yada hatır gönülle bu işi yapan antrenörler olduğunu da düşünürsek ülke futbolunun her gün neden geriye gittiğini anlamış olmamız lazım…

Alt yapı konusunda yurt dışında eğitim alan Türk sporcular kendi ülkelerinin kulüplerinde ve Milli takımlarında oynadığını da göz önünde bulundurursak ülkede alt yapılara ne kadar önem verildiği ve antrenör portföyün nasıl olduğu, ne şekilde olduğu öne çıkıyor. “İyi ve düzenli eğitim bilgili ve donanımlı antrenör”

Ülkemizde ise bırakın A takımlara ve yurt dışına futbolcu transferleri yapamadığımız aşikar. Hatırlarsanız ülkemizde lig müsabakasına tamamı yabancı futbolcuyla sahaya çıkılmıştı. Bu alt yapıların eksikliğini ve nasıl eğitim aldıklarının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden alt yapılarda antrenör çok önemli, sporcusuna ne vermesi gerektiğini bilmeli, amacı olmalı ve kendini başarıya odaklamamalı, sporcu/sporcu adaylarını yaş guruplarında şampiyon olacaksınız gibi düşünceye itmemeli.  Çünkü futbolumuzun en büyük kaybı bunlardan geliyor, doğru eğitim vermedikleri için günü kurtarma durumunu oluşturuyor. Kulüpler doğruyu yaparsa ve alt yapılar da çalıştıracağı antrenörünü de iyi seçerse (donanımlı, bilgili, iletişim kurabilen) o zaman uluslararası düzey dediğimiz arenaya sporcular yetiştirmiş olurlar.


"İş disiplini ve iş ahlakı tam olarak yerleşmediği için alt yapılar istenilen düzeye gelmiyor’’

Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.