1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Antrenörde Bulunması Gerekenler (1)
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Antrenörde Bulunması Gerekenler (1)

A+A-

Futbolda iyi bir antrenör sporcu gelişiminde çok önemlidir. Sporcuların başarı ve becerilerini, teknik, taktik, kişisel gelişimini, oyun kurallarını psikolojik ve motivasyon olarak sağlayan ve hazırlayan kişidir. İyi bir antrenör yol gösterici, kılavuz, adaletli ve ahlaklı olmalıdır. Donanım bakımından sürekli kendini yenilemelidir. Bu gelişim süreci sporcuyu hem antrenman da hem de müsabakaya hazır tutacak yönlendirecek ve bilinçli olarak başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.

-SPOR BİLGİSİ: Bilgi ve donanım olarak kendini yenilemeli ve açık olmalı, sporcusuna karşı emin duruş sergilemeli ki sporcu o güveni alsın. Kendi alanı ile ilgili teknik, taktik ve bilgi sahibi olabilmelidir.

-İLGİ DÜZEYİ: Sporcuya karşı eşit olmalı, devamlılıklarını sağlamak ve gelişim süreçlerinde verdiği bilgilerle açık olmalıdır.

-AYRILABİLME ÖZELLİĞİ: Sporcuları kendi içerisinde yeteneklerine göre ayırmalı, ona göre yetiştirmeli, en ufak ayrıntıları görebilmeli, değerlendirme yapmalı ve yetenek konusunda sporcu taramasını yapabilmelidir.

-ÖRNEK OLMALI: Antrenör hem sosyal çevresi hem ahlaki bilgiye sahip olup, duruş ve kişiliği ile bunu uygulamalıdır.

-OLGUNLUK: Sporcuların hata ve kusurlarını alay etmeksizin ve küçük düşürmeksizin yapıcı özelliğini göstermeli, olgun duruş sergilemeli ve hoşgörüye açık olmalıdır.

-DEĞİŞEBİLİRLİK: Her türlü görüşe açık olabilmeli yeni bilgilerle kendini yenilemeli, alanındaki her türlü çalışmaları ve bilgileri takip etmeli, yapılan seminerlere katılmalı ve öğrendikleriyle kendini geliştirmelidir.

-ZEKA: Antrenör meraklı olduğu kadar yaratıcı fikirlere açık bir kişiliğe sahip olması gerekir. Spor zekası, bilgi ve tecrübe bakımından birikimini sonuna kadar geliştirmeli, sporcuları yönlendirip okumaya/bilgiye teşvik edip, yapmış olduğu alanla ilgili sorumluluk bilincini sporcuya aşılamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.