1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Antrenörde Bulunulması Gerekenler (2)
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Antrenörde Bulunulması Gerekenler (2)

A+A-

İNATÇI VE HIRSLI OLMAK: Antrenör her türlü zorluklarla mücadele etmeli, hüsranla ve yenilgilerle biten sonuçlarda cesaretli duruş sergilemeli ve başarı içinde sürekli ısrar etmelidir. Sportif faaliyetlerde yaşanacak geçici bir deneyim olduğunu bilmeli ve bilincinde olmalıdır.

SABIRLI OLMALI: Herhangi bir grupsal çalışma yada yarışmacı mücadelelerde sabrına muhakkak hakim olmalı ve olumsuz düşünceye kapılmayıp sadece geçici bir yavaşlık olduğunu bilip imkansız beklentilere girmemeli, hayal kırıklığına uğramamalıdır. Yanlış kararlar vermemek adına sabrını kontrol etmelidir.

KENDİNİ KONTROL ETMELİ: Özellikle müsabakalarda ruh yapıları değişebileceği için kendilerine hakim olmalıdırlar. Yapacağı olumsuz ve fevri davranışlar sporcuyu stres altına alacağı gibi performansını da etkiler. Müsabaka esnasında değişken etken yaşayabilirler.

ORGANİZASYON: Donanımlı ve profesyonel çalışan antrenör zaman yönetiminde etkili olmalı ve sporcuya çalışma organizasyonunu ifade yoluyla istenilen amaçla kontrol edebilmelidir. Alınacak tedbirlerle ileride müsabaka evresine sporcuyu hazır hale getirmelidir. İyi organize olunmazsa, “zamanın geri dönüşü olmadığı gibi telafisi de olmaz” dediğini gösterir. O yüzden kavram gerçektir.

MİZAH DUYGUSU: Sporun sadece disiplin olmadığı ve yeri geldiği zaman espritüel olma özelliği olmalı ki sporcu işini severek yapsın ve benimsesin. O yüzden şaka yapabilecek kadar iletişimine sahip olup, insancıl olduğunu göstermelidir. Her zaman asık surat değil de seviyeyi elden bırakmadığı sürece açık olmalıdır. Sporcu gruplarında gülmeye ve şakalaşmaya ihtiyaç olduğunu unutmamalıdır.

DİKKATLİ VE ÇALIŞKAN OLMAK: Antrenör yıl boyunca yapacağı müsabaka ve programını yani takvimini doğru ayarlamalı, bütün ihtiyaç duyacağı malzemeyi hazır halde tutmalı ve taleplere de hazır olacak şekilde cevap vermelidir. Antrenör ün her şeyin başında dikkat etmesi gereken unsurdur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.