1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ar-Ge Faaliyetlerinin Gelişmesi Sevindiricidir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ar-Ge Faaliyetlerinin Gelişmesi Sevindiricidir

A+A-

Günümüzde teknolojik yeniliklerin takip edilmesi ve Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) faaliyetleri ekonomik büyümede oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Ülkelerin teknolojik birikim seviyelerinin yükselmesi ve Ar-Ge faaliyetlerinin gelişmesi ekonomik büyüme performansını doğrudan olumlu olarak etkilemektedir. Hatta ülkeler Ar-Ge sayesinde üretimde kaliteyi ve verimliliği arttırarak, dünya pazarında rekabet edebiliyorlar. Ar-Ge’ye önem veren ve yatırım yapan devletler ile özel şirketler rakiplerine fark atarak piyasada söz sahibi oluyorlar. Ülkemizde ve şehrimizde de teknolojik yeniliklerin takibi ve Ar-Ge faaliyetlerinin önemini kavrayan şirketler giderek bu alanda yatırımlarını arttırmaktadır. Ar-Ge’ye yeterli yatırım yapan sanayi kuruluşlarımız artık kaliteli üretim gerçekleştirerek de dünya piyasalarında da kendine bir yer edinmektedir. Özellikle ihracat noktasında da başarılar sağlayarak hem ülkemizin hemde şehrimizin ekonomisine ciddi anlamda katkılar yapmaktadırlar. Şehrimizdeki sanayi kuruluşlarının teknolojik yenilikleri yakından takip edip, Ar-Ge faaliyetlerine ve yatırımlarına ağırlık vermesi güzel bir gelişmedir. Sanayicilerimizin Sanayi Odası’nın bu yıl başlattığı Ar-Ge Merkezi Seferberliğine büyük destek vermesi de sevindirici olduğu kadar, ekonomik açısından da önemlidir. Bu yılın başından bugüne kadar 10 tane daha kurulan Ar-Ge merkeziyle şehrimizdeki Ar-Ge merkezi sayısının 14’e yükselmesi şehrimizde Ar-Ge kültürünün geliştiğinin bir göstergesidir. Sanayi Odası şehrimizdeki Ar-Ge Merkezi sayısını 20’ye kadar ulaştırma hedefi ve gayreti içindedir.

***

Konya’da Ar-Ge kültürünün geliştiğini vurgulayan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, “Ar-Ge merkezlerinin sayısını ve niteliğini artırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Sanayi odası olarak, işletmelere bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte Konya'da Ar-Ge merkezi bulunan ve Ar-Ge merkezi kurma potansiyeli olan firmalarımız ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda sanayicilerimize, bu merkezlerin avantajlarını, hangi şartlar ile kurulabileceğini anlattık. Daha sonrasında da bu gündemi hep sıcak tutarak, işletmelerimizle birlikte olduk. Bugün gelinen nokta bizleri son derece mutlu ediyor. Şu anda 14 firmamız Ar-Ge merkezini kurdu. Sanayicilerimiz burada şirketlerinin rekabet üstünlüğünü artıracak, kendi sektörlerini ve şehrimizi ileriye taşıyacak çalışmalara başladı” diyor. Konya'da Ar-Ge kültürünün arttığının altını çizen Memiş Kütükcü, Konya'nın ihracatını artırmasının yanında, sanayi şehri niteliğini daha ileri taşımasının yolunun Ar-Ge merkezleri sayısının çoğalmasından geçtiğine dikkat çekiyor.

***

Ar-Ge merkezleri sıralamasında Türkiye’de 8. sırada yer alan ilimizde, en fazla Ar-Ge merkezini oluşturan sektörler ise makine ve aksamları sektörüdür. Bu sektörleri otomotiv yan sanayi, otomotiv tasarım ve mühendislik, ilaç, ambalaj, tarım, gıda, bankacılık ve finans sektörlerinde takip ediyor. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda açılacak olan yeni Ar-Ge merkezleriyle ilimiz Türkiye genelinde daha üst sıralara çıkacaktır. Bu da şehrimizin artık üretimde ve ihracatta daha iyi yerlere geleceğinin işaretidir. Konya’da bulunan Ar- Ge merkezlerinin isimleri şu şekilde: Aydınlar Yedek Parça Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çelik-el Tarım San. ve Tic. Ltd. Şti. Fimak Fırın Makineleri İmalatı San. ve Tic. A.Ş.  Helvacızade Gıda İlaç Kimya San. ve Tic. A.Ş.  İmaş Makine Sanayi A.Ş.  Kentpar Otomotiv ve Makine San. Tic. Ltd. Şti. Konya Şeker Sanayi A.Ş.  Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.  Mepsan Petrol Cih. San. ve Tic. A.Ş.  MPG Makine Prodüksiyon Grubu Makine İmalat San. ve Tic. A.Ş.  MVD Makine Sanayi A.Ş. Panagro Tarım, Hayvancılık, Gıda San. ve Tic. A.Ş.  Şekeroğlu Kimya Plastik San. ve Tic. A.Ş. ve Hürsan Hidrolik Pres ve Takım Tezgahları Sanayi Ticaret A.Ş.  Yukarıda isimleri olan Ar-Ge merkezi kuran sanayi kuruluşlarımız ve diğer Ar-Ge yatırım yapan kuruluşlarımızın çoğalması katma değeri yüksek olan üretime yönelik eğimlin arttığının bir göstergesidir. Tabi ki Konya’da Ar-Ge kültürünün gelişmesinde Konya Sanayi Odası’nın da katkısı büyük olduğu kadar da önemlidir. Bundan dolayı da Ar-Ge yatırımına önem veren firmalarımızı ve sanayi odasının yöneticilerini kutluyorum. Umarım, Ar-Ge faaliyetlerine ve yatırımlarına diğer sanayi kuruluşlarımız da gereken önemi vererek, bu yarışta yerine alarak ülkemizin kalkınmasına, ekonomisine ve istihdamına katkılarını sürdürürler. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi? 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.