1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ar-Ge Kültürü Geliştirmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ar-Ge Kültürü Geliştirmeli

A+A-
    Ar-Ge, mevcut bir ürünün daha etkin veya geliştirilerek üretilmesi ya da hiç üretilmemiş ama ileride üretilmesi planlanan, pazarda öncü olmak amacıyla yürütülen özel çalışmaları içerir. Ülkemizde ve şehrimizde son zamanlarda sürekli gündemde olan ve uygulamaya çalışılan Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) kültürü yeterince oluşturulamamıştır. Çoğu zaman firmalar ekonomik koşullardan ya da yeterli alt yapıları olmayışından dolayı Ar-Ge çalışmalarında istenilen düzeye gelemiyorlar. Bu durum karşısında firmaların yapması gereken Ar-Ge çalışmaları yapmanın yollarını birlikte aramalı ve ortak kültür oluşturmalıdır. Özellikle firmalar arasında gerçekleştirilecek ortak Ar-Ge kültürü o firmalara çok şeyler katacaktır. Bunlara gelince; rekabet avantajı, kendi teknoloji tabanını oluşturmak, yeni teknolojilere pencere açmak, sonuç almaya yönelik çalışma ilişkileri, araştırma çalışmalarının yönlendirilmesinde kontrol, en uç teknoloji üretenlerle ilişki kurma, fikri ve sınaî mülkiyet haklarının korunması, riskin tanınması ve paylaşımı, yatırımlarının geri dönüşlerinin sağlanması gibi birçok kazanımlar elde edeceklerdir.
Bunların hepsi Ar-Ge çalışması yapan firmaların beklentileri ve hedefleridir. Üniversite, sanayi ve kamu işbirlikleri ülkelerin Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarında verimliliği artırmanın yanı sıra, bilgi alışverişiyle birlikte ortak proje yapılmasında başarı getirir.
 
***                            
                                                         
      Günümüzde başta ABD ve Avrupa ülkeleri dünya genelindeki rekabetteki geldikleri noktaya baktığımızda bunu daha iyi görebiliriz. Bu bakımdan kamu kurumları, üniversiteler ile iş dünyasından oluşan işbirliğin güzel sonuçlar getireceği bir gerçektir.  Bu anlamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Açık Kapı” uygulaması önem arz etmektedir. Açık Kapı uygulamasında bakanlık, ortak Ar-Ge çalışmalarına kapı açarak her türlü desteği verecektir. Konuyla ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Açık Kapı uygulamasıyla özel sektörle daha yakın işbirlikleri kurarak, MAM (Marmara Araştırma Merkezi) bünyesinde oluşturulan bilgi ve teknoloji birikiminin özel sektöre daha etkin transferini sağlamayı hedefledik. KOBİ'ler başta olmak üzere, özel sektörün Ar-Ge potansiyelinin güçlendirilmesinde kamu Ar-Ge merkezleri ve üniversitelere çok önemli görevler düşmektedir. Bu kapsamda ortak Ar-Ge ekosistemi oluşturabilmek için uyumlu işbirliği yöntemleri üzerinde çalıştık ve 'Açık Kapı' uygulamasını geliştirdik. Ortak Ar-Ge için özel sektöre kapımız açık" diyor. Bakan Işık,  ortak Ar-Ge işbirliği kültürünün firmalar arasında yaygınlaştırılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtiyor.
 
***
 
       Ortak Ar-Ge çalışması yapmak isteyen firmalar 'mam.tubitak.gov.tr' web sitesinde yer alan basit ve anlaşılır bir anketle yetkinlik alanlarına göre ortak Ar-Ge yapabilecekleri enstitüleri seçebilecekler. Toplanan veriler sınıflandırılarak, ilgili araştırma enstitüleriyle paylaşılacak ve ihtiyaçlarına göre firmalarla iletişime geçilecektir. Söz konusu uygulama uzun vadede ülkemizde özel sektörün belli başlı ihtiyaçlarının giderilmesinde çok önemli katkılar sağlayacaktır. Birbirini tamamlayacak nitelikte projeler yapan firmalar, kendi aralarında işbirlikleri kurmaları sayesinde çok ortaklı ve çok disiplinli Ar-Ge işbirliği kültürünü yaygınlaştıracaktır. Özellikle KOBİ’lerin katma değer oluşturmalarında çok büyük faydası olacaktır. İşbirlikleriyle teknoloji transferinin ve üretilen bilginin ticarileşmesinin kolaylaşması sağlanacaktır. Sonuçta, bilginin kaynağı üniversiteler ile yenilikçi ürünleri üretecek olan sanayinin devletin destek ve yol göstericiliğinde bir araya gelmeleri zaruridir.Son yıllarda özellikle sanayileşmiş ve dünya pazarlara hitap eden ürünler üreten ülkeler bu işbirliğini güçlendirerek önemli kazanımlar elde ettiyse, bizim de yapmamız gereken başta ortak Ar-Ge kültürünü oluşturup, firmalar arasında her türlü işbirliklerini geliştirmeliyiz. Bunu başarırsak güçlü ülkeler arasında yerimizi alma yolunda fazla zaman harcamayız. Ne dersiniz sizce de ortak Ar-Ge kültürünü geliştirmemiz gerekmez mi? 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.