1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Ar-Ge’de Atak Yapmak Gerek
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Ar-Ge’de Atak Yapmak Gerek

A+A-

 

Ar-Ge; insan, kültür ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının artırılması ve bu dağarcığın yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen yaratıcı çalışmaların bütünü anlamına geliyor.

Dünyanın rekabetçi yapısında Ar-Ge’ye gereken önemi veren ve uygulayan devletler ile firmaların başarıları her geçen gün artıyor.

Ar-Ge çalışmalarında başarılı olmanın yollarına bakarsak karşımıza Temel Araştırma, Uygulamalı Araştırma ve Deneysel Geliştirme çıkıyor.

Yani; pratik deneyimden elde edilen mevcut bilgiden yararlanarak yeni malzemeler, ürünler ve cihazlar üretmeye yönelik faaliyetlerin tümünü kapsıyor.

Sanayi ve iş çevrelerinde günümüzde artık Ar-Ge bilinci eskiye göre daha fazla önemsenirken, bu alanda da firmalar ciddi anlamda yatırımlar yapıyor.

Çünkü gelişmiş üretim teknikleri ile üretim yapmak ve yeni ürün üretmek firmalarımızın uluslararası rekabette başarılı olmaları için en önemli araçtır.

Ülkemizde de son yıllarda Ar-Ge konusunda önemli destekler verilip, teşvik edilmesinin amacı da sanayi ürünlerinde rekabetçi bir yapıya kavuşmaktır.

Yapılan bütün çalışmalara rağmen, hala Ar-Ge yatırımlarını ne ürüne, ne de ihracata dönüştürme noktasında yeterliyiz.

Yeterli bir yapıya kavuşmak içinde firmaların Ar-Ge’ye daha fazla önem vermesi kaçınılmazdır.

***

Son yıllarda ülkemizle paralel olarak şehrimizde de Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi sevindirici bir gelişmedir.

Özellikle ihracat ağırlıklı üretim yapan sanayi işletmelerimiz dünya piyasalarında rekabet edebilmek için Ar-Ge’ye önem vermeye başladı.

Sanayi Odası bünyesindeki İnnopark’taki Ar-Ge çalışmaları şehrimiz sanayisinin ürünlerini geliştirmesi noktasında çok önemli katkı yapıyor.

Hatta fabrikalarında Ar-Ge merkezi kurmayanlar içinde Ar-Ge çalışmalarını yapabilmeleri için imkanlar sunuyor.

İnnopark’ta sanayi üretimi yapanlar kendi atölyelerini kurarak, bu atölyede Ar-Ge çalışmalarını yürütürken, prototip üretimlerini yapabiliyorlar.  

Sanayicilerimiz İnnopark’ın sağladığı imkanlardan faydalanarak Ar-Ge çalışmalarındaki eksikliklerini giderebilirler.

Konya Sanayi Odası Başkanı MemişKütükcü de şehrimizdeki Ar-Ge çalışmalarının giderek arttığına dikkat çekerek, “2016 yılında iki olan Ar-Ge merkezi sayımız 7’ye çıktı.Yılsonuna kadar hedefimiz bu sayıyı 20’ye yükseltmektir. Şehir olarak ürettiğimiz ürünleri geliştirmemiz gerekiyor. Ürünlerimizi geliştirmenin başında ise Ar-Ge çalışmaları gelmektedir. Son yıllarda özel sektördeki Ar-Ge yatırımları bizleri sevindiriyor. Dünya pazarlarında rekabetçi bir yapıya kavuşmamızı sağlayacak olan Ar-Ge çalışmaları için şehrimizde bir seferberlik başlattık. Var olan sanayi potansiyeli karşısında düşük bir sayıdayız. Ar-Ge çalışmalarını geliştirip çoğaltacağız” dedi

***

MemişKütükcü, Konya Sanayi Odası olarak Ar-Ge çalışmalarında Konya’nın yeterli bir sayıya ulaşması için seferberlik başlattıklarını dile getirerek, bu sayede Konya sanayisinin rekabetçi yapısının güçlendirileceğine dikkat çekiyor. 

Sonuç olarak bu gün dünyadaki rekabetçi yapıda yer alabilmek ve üretim alanında gelişmiş ülkelerin seviyesini yakalamak için Ar-Ge’ye önem vermekten başka çare yoktur.

Yapılması gerekende bellidir. Ar-Ge faaliyetlerine gereken önemi verirsek, dünya piyasasının rekabetçi yapısında yerimizi alıp, söz sahibi olabiliriz. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.