1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Arakanlıları Ziyaret Eden Milletvekillerinin Değerlendirmeleri
Arakanlıları Ziyaret Eden Milletvekillerinin Değerlendirmeleri

Arakanlıları Ziyaret Eden Milletvekillerinin Değerlendirmeleri

Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların bulunduğu kampları AFAD yetkilileriyle ziyaret eden milletvekilleri, sığınmacıların durumunun halen zor olduğuna dikkati çektiler, Türkiye'nin yardımlarından duydukları memnuniy

A+A-

DAKKA (AA) - Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların bulunduğu kampları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileriyle ziyaret eden milletvekilleri, sığınmacıların durumunun halen zor olduğuna işaret etti, Türkiye'nin yardımlarından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede insanlığın öldüğünü, ancak Türkiye'nin çabalarını gördüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın bölgeye ziyaretinin dünyanın dikkatini buraya çektiğini, ardından yardımların daha organize olduğunun görüldüğünü ifade eden Erdoğan, "Suriye'den Türkiye'ye gelenlere yapılanlar aynıyla burada yapılmaya çalışılıyor. Allah razı olsun, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, ülkemizin, hükümetimizin, 80 milyonun gücünü, kuvvetini burada gördük." diye konuştu.

Erdoğan, durumun 6 ay önceye göre çok daha iyi olduğunun söylendiğini, ancak Bangladeş hükümetinin halen yardıma ihtiyacı olduğunu gördüklerini belirtti.

Bölgedeki insanların çığlığının yeterince duyulmadığını söyleyen Erdoğan, Arakanlılara daha fazla yardım elinin uzanması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, "Yavruları, çocukları, yetimleri, onların bakışlarını unutamayacağız. Bizlerde bıraktıkları izlere binaen çalışmalarımızı hızlandıracağız." dedi.

Türk ekiplerinin güzel işler yaptıklarını dile getiren Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyerek mazlumlara sahip çıkıyor. Başka ülkelerin yapamadıklarını Türkiye yapıyor." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, partisinde insan hakları konusunda da sorumluluğu bulunduğunu, bu çerçevedeki gözlemlerini de Türkiye'de değerlendireceklerini aktardı.

- "Başka sahip çıkan yok"

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, ziyaret sırasında Türklerin büyük millet olduğunu ve dünyanın dört bir tarafında ihtiyacı olan kardeşlerinin yanında bulunduğunu gördüklerini belirterek, dünyanın göç etmesine, kan ağlamasına göz yumduğu bu insanlara Türkiye'den başka sahip çıkan olmadığını ifade etti. Doğan, şunları söyledi:

"İnsanların karnı açtı, üstlerine giyecek çok şey yoktu ama bizi görünce çok mutlu oldular. Bu da bize güvenlerinin göstergesiydi. Bütün dünya bizden medet umuyor. Bunun unutulmaması gerekiyor. Sağlık ekibiyle gidince bazı eksikleri gördük. Kendi mesleğim olan ağız ve diş sağlığı konusunda ciddi ihtiyaç olduğunu gördüm. Ağız diş sağlığıyla ilgili sahra hastanesine cihazların ve hizmet ekibinin temini için destek olacağız inşallah. Türkiye olarak nerede mazlum varsa onların yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Başbakanlığımıza teşekkür ediyorum."

- "Türkiye önde"

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, gördükleri karşısında duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şöyle devam etti:

"Keşke bunların olmasına engel olabilseydik. Savaşların, göçlerin durdurulması gerekiyor. Bence dünyanın en büyük sorunu göç. Bu sorunda dünyanın en mağdur ülkelerinden biri Bangladeş, biri de biziz. Ben burada Türk devletinin, Türk milletinin büyüklüğünü, Türkiye'nin büyük bir lideri olduğunu da bir kez daha gördüm."

Yardımların koordinasyonu ve ihtiyaç sahiplerine ulaşması bakımından Türkiye'nin önde olduğunu gözlemlediğini ifade eden Açıkgöz, "Bangladeş ve diğer ülkelerin Türkiye'nin öncülüğünde koordinasyon yapması gerekiyor. Çünkü bu işi gerçekten iyi yapabiliyoruz, daha çok insana ulaşabiliyoruz, iyi organize oluyoruz. Büyük bir devletiz, büyük milletiz, çok büyük bir liderimiz var." şeklinde konuştu.

-"Büyük gurur"

AK Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de Arakanlı Müslümanların durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

Türk milletinin 6 bin kilometre uzakta, 1 milyon 100 bin kişinin zor şartlardaki durumuna müdahalesinin büyük gurur olduğunu kaydeden Tamer, "Osmanlı'dan gelen misyonumuzu devam ettiriyoruz. Gelişmiş ülkeler ise seyrediyorlar. Bu insanların acılarına kulak vermek, yaralarını sarmak lazım." diye konuştu.

AFAD, Türk Kızılayı ve TİKA'nın bölgede kuvvetle çalıştığını belirten Tamer, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı, Başbakanımız Binali Yıldırım'ı, Türkiye Cumhuriyeti'ni gönülden kutluyoruz. Onların neferi olarak dünyada ezilen insanların yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

-"Mazlum coğrafyalarda Türkiye'nin olması..."

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ise Arakanlı Müslümanların zor günler yaşadıklarını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü bir devlet olduğunu vurgulayan Türkoğlu, dünyanın neresinde bir feryat varsa, Türkiye'nin bütün kurumlarıyla elini oraya uzattığını, insanların yardımına koştuğunu kaydetti.

Türkoğlu, "Bizlere kadar seslerini duyurabilen mazlum coğrafyalarda Türkiye'nin olması bizi memnun ediyor. İnşallah bu da bizim bereketimizdir." diye konuştu.

Yapılması gereken daha fazla şey bulunduğunu gözlemlediklerini aktaran Türkoğlu, "Birkaç ay sonra muson yağmurları başlayacak, insanlar zorluk çekecekler. İnşallah eylem planı yapılıp, yerinden yurdundan olmuş insanların hayat standardının biraz daha yükselmesi için gerekli tedbirler alınır." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.