Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arasındaki Fark

A+A-

Demek ile söylemek arasındaki farkı bilmeyenler, saatlerce konuşan ama bir şey söylemeyen politikacılara, idarecilere kolayca kanıyorlar.

*

Tercüme ile tevil arasındaki farkı bilmeyenler, Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini kendi menfaatine göre çarpıtarak anlatan, Allah ile kandıran hoca, imam, şeyh, molla, mele kılıklı kişilerin konuşmalarına kolayca kanıyorlar.

*

Tarih ile anı arasındaki farkı bilmeyenler, yalan yazan tarih utansın diye diye kafaları karıştıran ve karışan kafalara düşman yalanlarını tarih diye sokan tarihçi, edebiyatçı kılıklı ajanlara kolayca kanıyorlar. Bunlar güçlerini birleştirerek, farkı fark etmeyen, işin aslını aramayan millet üzerinde etkilerini kolayca artırıyorlar.

*

Bilgi ile malumat arasındaki farkı bilmeyenler, söylenti ve dedikoduları sanki bir habermiş gibi yutup, başkalarına aktarırken yalana nasıl ortak olduklarını fark etmiyorlar.

Malumatı, bilgiye dönüştürecek seviyede düşünme becerisi geliştirememiş olanlar ham fikir ile proje arasındaki farkı anlamıyorlar. Vaatleri, müjdeleri kolayca yutuyorlar.

*

Matematik ile adalet arasındaki bağı, adalet ile kalkınma arasındaki bağı, büyüme ile kalkınma arasındaki farkı anlamayanlar, tozu dumana katıyorlar ama bu toz duman kimin işine yarıyor hiç düşünmüyorlar.

*

Siyasal İslam Projesi ile İslam Dini arasındaki farkı fark edemeyenler, İslam’a hizmet ediyoruz zannı ile yaptıkları işlerde aslında İslam düşmanlarına hizmet ettiklerini de göremiyorlar. Bunlar, insan (eşref-i mahlukat) seviyesinde düşünemedikleri için ve sorgulama becerileri gelişmediği için zanlarında ısrar ediyorlar ve kandıkları yalanlara daha sıkı sarılıyorlar.

*

İşte bu yüzden, düşman yalanları, tarihimizin yerini alıyor. Kandıranlar ile kananlar kahramanlarımıza hain muamelesi yaparken, hainleri kahraman gibi gösteriyorlar, birlikte devletimizi ele geçiriyor, milletimizi yönetiyorlar. Görüntüye kanmayanları, işin aslını arayanları, sorgulayanları, düşünenleri eleştiriyor, dışlıyor, tekfir ediyor, mahkum ediyor, susturuyor veya öldürüyorlar.

*

Bunlar yüzünden milletimiz, her açıdan bir kaybeden ama bundan da rahatsız olmayan bir halka dönüşüyor hızla.

*

Dünya, yeniden yeni dünya düzeni kuruyor hızla. Yeni dünya düzeni eski dünyalı kafaların anlama çemberini çoktan aştı. Sanal paradan sonra kripto para çağı başlamak üzere. Ancak hakiki para ile hükmî para arasındaki farkı öğrenememiş olanların ekonomiyi başarı ile yönetebileceğini zannedenler var hala. Bunlardan, faiz ile riba arasındaki farkı anlamalarını da beklemiyoruz elbette.

*

Milletin, farkına varmasını engellemek için gündem değiştirme konusunda uzmanlaşmış birileri, kendilerine ekmek veren milleti kandırarak asıl konuşulması, tartışılması gereken konuları halının altına süpürüyor başarıyla! Milletin algısını saptırmak için çalışıyorlar hep birlikte. Farkı fark etmeyenler ise halının üstünde keyif sürdüğünü zannediyor büyük bir saflıkla.

*

Allah’ım, farkı etmeyen ve zan ile hareket eden tiplerin çoğalması yüzünden milletimizi cezalandırma. Amin. Vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.