Nesrin Erkan Sabuncu

Nesrin Erkan Sabuncu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Arif Nihat Asya

A+A-

Arif Nihat Asya Türk şair, öğretmen ve siyasetçidir. Cumhuriyet döneminin en ünlü Türk şairlerinden biri olarak kabul ediliyor. Milli ve dini değerleri ön plana çıkararak şiir yazan bir şairdir. Yazmış olduğu Bayrak şiiri ile Türk edebiyatında "Bayrak" şairi olarak isimlendirilmiştir. Bir dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde de milletvekilliği yapmış şairdir.

1904 yılında İstanbul'un Çatalca ilçesinde dünyaya geldi.

Balkan savaşlarının yaşandığı dönemde Arif Nihat Asya halası ile birlikte İstanbul'a gelmiştir. Arif Nihat Asya 1. Dünya savaşı döneminde ise Gülşeni Maarif Rüştiyesine başlayarak eğitimine burada devam etmiştir. Gençliğinde milliyetçi biri idi. Milliyetçilik akımı ile birlikte şiire başlamaya karar verdi. Orta eğitimini Bolu'da parasız ve burssuz bir şekilde başlamıştır. Kastamonu'da da orta öğrenimine devam etmiştir. Bu dönemde şiire olan ilgisi hocaları tarafından fark edildi. Arif Nihat Asya'nın hocası olan Enver Kemal Bey'in Gençlik dergisinde şiirlerini yayınlamaya karar verir. İlk şiirleri ise Gençlik dergisinde yayınlanmıştır.

Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi'nde yüksek öğretmen okulunda Edebiyat bölümünden mezun oldu. Okulda öğrenci iken bir şiir kitabı yayımlamaya karar verir ve ilk heykıltıraş adlı şiir kitabını yayımlar. İstanbul üniversitesinden mezun olduktan sonra Adana kız lisesi ve erkek lisesinde öğretmenlik yaptı. Bir dönemde bu okullarda idarecilik görevini üstlendi. Arif Nihat Asya okulda tanışmış olduğu kimya hocası Servet Akdoğan ile ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten iki çocuğu oldu. Arif Nihat Asya 5 Ocak 1975 yılında Ankara'da vefat etmiştir.

Arif Nihat Asya'nın Kitapları: Kanatlarını Arayanlar, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor, Kubbeler, Ses ve Toprak, Top Sesleri, Dualar ve Aminler, Kökler ve Dallar, Aramak ve Söyleyememek, Fatihler Ölmez ve Takvimler, Ayın Aynasında, Rübaiyyat-ı Arif ve Rübaiyyat-ı Arif 2.

Arif Nihat Asya'nın Şiirleri: Heykeltıraş, Yastığımın Rüyası, Ayetler, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor, Bayrak Şiiri, Kubbe-i Hadra, Kökler ve Dallar, Emzikler, Dualar ve Aminler,

***

Bayrak

 

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,

Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,

Işık ışık, dalga dalga bayrağım!

Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın

Mezarını kazacağım.

Seni selamlamadan uçan kuşun

Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...

Gölgende bana da, bana da yer ver.

Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:

Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün

Kızıllığında ısındık;

Dağlardan çöllere düştüğümüz gün

Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı;

Barışın güvercini, savaşın kartalı

Yüksek yerlerde açan çiçeğim.

Senin altında doğdum.

Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:

Yeryüzünde yer beğen!

Nereye dikilmek istersen,

Söyle, seni oraya dikeyim!

 

Arif Nihat Asya

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.